A tymczasem na niedużej wyspie

La Palma w archipelagu Canarias

Wulkan Cumbre Vieja uzyskał 7 nowych kraterów (poprzednia erupcja byla 50 lat temu, obecna zaskoczeniem nie jest aż takim, od 4 lat pojawiały się pierwsze symptomy, poważne dwa tygodnie temu)
Na razie wylewa sie lawa, poruszając się z prędkością spacerującego człowieka więc ofiar nie ma, ale niestety zniszczeniu uległo wiele domów

Bezpośredni podgląd

Czy wulkan mozna ukarac za nadmierna emisję CO2 i innych gazów?

3 polubienia

Wyślij tam Pana Ziobro. On poradzi sobie z ukaraniem wulkanu. :joy:

4 polubienia

A nie lepiej skarbowke i komornika?

4 polubienia

No właśnie, czytałam…

1 polubienie

A ja proponuję otoczyć wyspę różańcem!

2 polubienia

Bez guglania…Las Palmas to stolica na Gran Canarii.Natomiast na wyspie o takiej nazwie,nigdy nie byłem…Mniejsza od Gomery chyba… :thinking:

1 polubienie

Z guglaniem: wysepa należąca do Makronezji. :slight_smile:

A tam najwiekszym archipelagiem są Kanary.Bylem juz na wszystkich z wyjatkiem Gomery.Tak mi sie wydawało,gdy wracałem z Lanzarotty…
A tu okazuje sie ze nie… :thinking:

3 polubienia

Strach się bać.

2 polubienia

Na rozaniec to Hiszpanie zbyt pragmatyczni :wink:
Modla sie po bitwie.

1 polubienie

Palma jest dwa razy wieksza od Gomery. Ale tam sa nastawwienieni na produkcje rolna bardziej niz turystyke. Podlega administracyjnie pod Teneryfe. (w ogole wysp jest 13, konia z rzedem kto wymieni wszystkie bez zagladania do wiki, chyba, ze maniak tego regiomu?)
Jest jedna z najmlodszych wysp, mlodsza jest tylko pobliska Hierro.
Obie zreszta sa bardzo aktywne sejsmicznie, Teneryfa jakby nmiej, ale z Teide nigdy nic nie wiadmo, bo nie jest to wulkan zaliczony do wygaslych.

1 polubienie

Z tymi Palmani to kociokwik, podobnie jak z miejsvowosciami o nazwie Santa Cruz (Święty Krzyż), zreszta Hiszpanie maja tendencje do stosowania metody znanej z Rejsu (zgodnie z prawem inżyniera Mamonia działa: ludzie lubią to, co znają) nadawania na nowych terenach starych nazw, a ze sa to palmy, swiete krzyże, swiera wiara, María i towarzyszacy jej swiaci? Port? aniolowie?
Wybor dlugi czas na skutek dzialanosci cenzury inkwizycyjnej byl dosc ograniczony :wink:

1 polubienie

To nie jest hiszpańskie a raczej tradycyjne i nawet…“angielskie"daloby sie obronić.Do dzisiaj masz od groma wszelkich"New” a niektóre nawet pozostaly takimi od setek lat.
Z jednej strony masz “Los Angeles” a z drugiej np.“New Hempshire”
Generalnie jednak,szukano wsparcia u świętych,widząc w tym swego rodzaju przyzwoitość oraz opoke.I trudno tu oponować bo żadne z nas nowego świata nie odkryło i nie odkryje,w zwiazku z czym ten rodzaj uczuć jest nam raczej obcy.

2 polubienia

Te miejsca często mialy juz nazwy tubylcze. Nie mam na mysli zakladanych miast, choc wiele z nich powstawalo na ruinach juz istniejacych. Ale to takie troche magiczne myslenie - jak nazwe po swojemu to na pewno bedzie moje i oswojone :wink:
Co do patronow? Podobnie.
Ogolnie przesledzenie nazw miejscowosci to ciekawe zajecie. Moja metropolia to Elche/Elx, ale ja ilicitana, od rzymskiego Colonia Iulia Illici Augusta, a to illici po lacinie to nielegalny :wink: choc osada iberyjska o nazwie Helike istniala juz w V w. p.n.e., a okoliczne jaskinie jeszcze wczesniej :joy_cat:
Moze podatkow nie chcieli placic? To by tłumaczyło tez i wspolczesne zachowania…

2 polubienia

Szkoda że Harmonik nie pisze, bo zaraz by założył temat, że Ziemia właśnie rodzi drugi Księżyc :slight_smile:

4 polubienia

Osiem kraterow? Ciąży mnogiej chyba nie bral pod uwagę?

1 polubienie

Nie dałoby się trochę tej lawy wylać na Żoliborz?

Kanary trochę daleko.
Wezuwiusz blizej.

1 polubienie

Co za ulga!!!

2 polubienia

Też mamy swoje wulkany, i starsze niż z Kanarów choć nie czynne to są monitorowane i niektóre od czasu do czasu sobie oddychają wstrząsami podziemnymi - podobnymi do wstrząsów w kopalni, raz na kilkadziesiąt lat - około 200. Wulkan z Gór Karczewskich ma 250 000 000 lat, podobny jest w Górach Świętokrzyskich, młodsze w Gorcach, Beskidach czy Pieninach. Najmłodszy jest na Dolnym Śląsku w Ostrzycy. Na większości stoją ruiny zamków. Inne są odkrywane z kart historii II wojny co już sprawdzili Niemcy jako trwałe punkty obronne , a obecnie badają je wulkanolodzy

1 polubienie