Ałbazin

O Ałbazinie mógłbym sporo napisać, choćby z tego powodu, że z tym grodem na Syberii wiąże się historia do której przez cały czas nawiązuje Nienacki w swojej opowieści “Pozwolenie na przywóz Lwa”. Książka jest bardzo fajna, czytałem ją kilka razy, polecam.

5 polubień

Czytałem tę książkę. Pan Nienacki trochę to pointerpretował po swojemu, ale jako pisarz miał prawo.
Wiem, że narażę się tu jego czytelnikom, ale jego książki nie zrobiły na mnie wrażenia. Jak dla mnie, to takie powiastki ciągnięte na siłę. Zaznaczam, że to tylko moje zdanie i jest nieobowiązujące.

2 polubienia

Pewnie , że naciągał. Ja też generalnie za jego zbyt lewicowe spojrzenie na rzeczywistość nie za wszystko tam bym go lubił. Jednak w tamtych czasach jego książki wywarły na mnie wielki wpływ, który czuję do dziś. Jego książek - serii z Panem Samochodzikiem nigdy bym nie opisał, że były ciągnięte na siłę. Prędzej, że były za krótkie i było ich za mało …

3 polubienia

Pana samochodzika bardzo lubilam!

1 polubienie

tak @birbant @benasek @elsie, to właśnie przyszło mi do głowy. Wiem że to nie było trudne. Często spotykacie pewno sytuację, że coś: słowo, znak, zapach przywołuje jakieś skojarzenia, wspomnienia.
Tak jak napisał Benasek, też czułem raczej nie dosyt. Choć z Jego poglądami później się zetknąłem. Wtedy odbierałem tylko Jego książki.
Birbant, ty to zbyt ekspercko podszedłeś do człowieka :smiley:

3 polubienia

Nie to, że mi się nie podobało wtedy. Po prostu, przyjąłem te samochodziki, tak sobie. Nie porwało mnie. Podobnie z Bahdajem. Za to całkowicie zaciągnąłem się w Niziurskim.

2 polubienia

A właśnie, coś z tym, Nienackim to mi uruchomiles :wink:

3 polubienia

Tych oryginalnych. Ale teraz to chyba już coś 118 tytułów, jak nie więcej?

1 polubienie

Później prawa do kontynuacji zostały sprzedane - Pilipiuk też pisał.

3 polubienia

Tak, wiem. Dlatego piszę o oryginałach - czyli tych, które wydano za życia. I może kilku dokończonych na podstawie notatek autora. To dość powszechna praktyka, ale rzadkością jest kontynuacją licząca ok. setki tomów (chyba nawet harlequiny tak nie mają?)

2 polubienia

Hahahhah, to samo skojarzenie @anon80021811 :smiley:

2 polubienia