Będzie łacina w szkole średniej. Hit czy kit?

Nowa podstawa programowa od września.

“Zasadniczą rolą przedmiotu język łaciński i kultura antyczna realizowanego w zakresie rozszerzonym jest kształtowanie humanistycznej wrażliwości uczniów i przekazanie im wiedzy na temat języka łacińskiego i kultury starożytnej Grecji i Rzymu, jak również ich roli w rozwoju kultury i języka polskiego”

“Język łaciński to pewien kod, którym elity europejskie posługiwały się przez stulecia, a którego odczytanie wymaga specyficznych kompetencji”.

Osobiscie nie mialabym nic przeciwko temu, pod warunkiem, ze podstawa nauczania nie bedzie ksiazeczka do nabozenstwa.
I bedzie to język dodatkowy oprocz angielskiego.
Lacina i greka nie są latwe, swego czasu byly standardowymi przedmiotami w szkolach średnich. Ale obawiam sie, ze zabraknie nauczycieli - ile osob kończy filologie klasyczna, a z tego ilu nadaje sie na nauczycieli?
I z czego zrezygnowac? Bo jak zaczna uczyc starozytnego podejscia do seksu i bogow?to chyba z religii?

4 polubienia

Łacina trudna nie jest. Zaczynałem się uczyć, żałuję, że zrezygnowałem.

3 polubienia

Jestem za. Pierwszy dobry pomysł tego rządu w dziedzinie edukacji. Tylko obawiam sie o podstawę programową

3 polubienia

Jest i nie. W porownaniu z rumunskim nawet latwa :wink:

2 polubienia

Niektórym przyda się do rozwiązywania quizów :slight_smile:

2 polubienia

A przydaje sie, przydaje.

Tak kiedys bylo i bylo to normalne.Ciekawe.
Dobry pomysł i popieram.

3 polubienia

I tu się z Tobą @okonek zgadzam.
Sam pomysł słuszny, nim zostanie wprowadzony w życie, niech czym prędzej podnoszą kwalifikacje nauczycieli.

2 polubienia

Nauczać będzie kler.

To też nauczyciel.

Tylko do czego tej młodzieży sie to przyda?

1 polubienie

Będzie kolejny przedmiot w szkole, nowe etaty, korepetycje.
Biznes.

Znowu będzie grzebanie w przeszłości. Proponuję ekonomię, europeistykę, etytyke i edukację seksualną.

1 polubienie

Ja dorzucę ZPT
Zajęcia praktyczne techniczne…

Burza i ulewa od Ciebie do mnie przybyła?

2 polubienia

Nie, u mnie cisza i skwar.

ZPT - umieliby coś więcej niz tylko wrzucić fotkę na fb.

2 polubienia

U mnie nagłe załamanie pogody.

Tak. Z przykrością muszę stwierdzić, że większość dzisiejszej młodzieży jest nieporadna życiowo.
W grudniu, szwagierka mi przez telefon mówi, że ją bardzo kręgosłup boli, na szczęście córka jej pomogła okna umyć…
30 letnia kobieta, łaskawie raz w roku okna umyła.

3 polubienia

U mnie to nawet klatek nie myją w soboty. Starsi myją, młodzi nie. Niektórzy korzystają z firmy która rękami skromnej pani zajmuje sie tematem. Odpłatnie.

1 polubienie

Kilka lat temu… ( ale u mnie burza!) trafiłam w tv na wypowiedzi maturzystów. Zapytano ich, czego im brakowało w szkole średniej.
Zgodnie powiedzieli: przedmiotu, który pomógłby nam odnaleźć się w dorosłym życiu. Chodziło o umiejętność “sprzedania” swojej wiedzy, zachowania przy ewentualnym pracodawcy itd.
Prawda jest taka, że rodzice we wszystkim dziecko wyręczają. Ty nic nie rób, ty się tylko ucz, musisz mieć lepszy start w życiu.

2 polubienia

Dla mnie to ciekawy pomysł. Uczyłem się kiedyś esperanta, a jest to język oparty głównie na językach romańskich (łacina, francuski), więc przypuszczam, że liźnięcie łaciny pomoże w nauce języków obcych, a nawet w lepszym rozumieniu swojego własnego języka.

4 polubienia