Chcecie, żeby państwo zadbało o środowisko?

do tego bon szkolny, leczniczy i pare innych?
co do Twojego pomyslu? jak to dzielic? i przyznawac - w przypadku wlasnosci domku czy nawet w szeregowcu sprawa wydaje sie byc oczywista, ale juz wlasnosc w blokach czy kamienicach? spoldzielnie mieszkaniowe?
mama mieszka w hybrydzie spoldzielczo-wspolnotowej - na zebraniach nie moga niczego uzgodnic nawet w sprawie wymiany klamek przy drzwiach wejsciowych, a co dopiero jak takie bony zagospodarowac? zaraz by sie powtorzyl scenariusz swiadectw udzialowych i biznesmen R.

1 polubienie

jeszcze straz pozarna bym dodala.
i jakies patrole na ulicach. moga byc wojskowe - przetestowano w stanie wojennym, dziala.

Policja, straż pożarna, wojsko -od tego i tylko tego powinno być państwo. Szkolnictwo i służba zdrowia prywatne

Włóczykij-ja lasu nie sprzątałam,ale sadziłam .
Dawno,dawno temu nikt nie musiał wysyłać całej “armii wolontariuszy” do sprzątania lasów,
po prostu ludzie mniej śmiecili…

2 polubienia

No i tak powinno byc. Nie ma smiecenia, to i nie trzeba sprzątać

Żaden problem - założenie jest takie, że bon można przekazać firmie która użyje go do wykonania jakiejś większej instalacji. Więc równie dobrze może to być wielki zakład, albo może jakaś spólka-córka wyodrębniona z niego na potrzeby wykonania tej instalacji. Wystarczy tylko przekonać dostatecznie dużo osób do przekazania bonu akurat na ten cel.

A ja wolałbym, żebyś mówił poważnie i na temat. Nie przyszedłem się tu kłócić.

No tak,i wystawia instalacje byle taniej,bo potem ludziska sie dorzuca.
O to by zaklad,czy jakakolwiek instalacja,ma zadbac wlasciciel.

1 polubienie

Więc pomyśl szerzej! Technologii ekologicznych jest mnóstwo. Drogie są głównie te, które są popularne… :wink:

Być może w przyszłości takie państwo będziemy mieć. Ale to już temat na osobną rozmowę. Może stworzysz pytanie, w którym będzie się mogła odbyć?

Nie znam się. Atom, wiatrak? Też solary.
Problemem będą ludzie. Tysiące górników, ich rodzin, upadek firm z kopalniami współpracujących. A jeszcze jest tradycja śląska. To się nie uda.

2 polubienia

O innych bonach możemy porozmawiać innym razem.

Nie ma czego dzielić. Każda nieruchomość ma właściciela, i to on podejmuje decyzje. To z ilu ludzi właściciel się składa, i jak decyzje podejmuje - to już są kwestie organizacyjne dla samego właściciela, a nie dla legislacji na poziomie państwa. A jeśli właściciel nie potrafi podejmować decyzji, to ma problem którego bon ekologiczny i tak nie rozwiąże… :wink:

Może w takim razie, zamiast ścierać się z wielkim zakładem na którym nie masz kontroli - lepiej zrobić coś innego, nad czym kontrolę masz?

w GB sie udalo…
w Hiszpanii troche mniej, ale tez kopalni jest teraz kilka? kilkanascie?
przeszli najpierw na atom, teraz wiatraki i tam gdzie to ma sens farmy solarow.
niestety inwestycje w te dwa ostatnie spowodowaly dosc gwaltowny wzrost cen energii - ale powoli wyhamowuje.
duza role odgrywa tez “inteligentne” zuzycie - poza godzinami szczytu energia jest nawet di 30% tansza - wlasciwie to juz prawie wszedzie sa liczniki elektroniczne. a mi wszystko jedno czy zmywarke nastawie w dzien czy na noc. pralke mam z programatorem - rano wstaje i rozwieszam pranie. kuchenke mam na gaz. a to sa chyba najbardziej pradozerne urzadzenia w domu.

1 polubienie

To jest dobre wyjscie.chetnie bym wzial udzial w takim programie.

Świetny pomysł! A dlaczego? Bo sięga do całego społeczeństwa, pomaga kształtować świadomość społeczna w tej dziedzinie i w rezultacie każdy ma z jednej strony jakąś ulgę a z drugiej poczucie wpływu na środowisko.

Myślę, że najważniejsze byłoby inwestowanie w czystsze źródła energii w domach a więc likwidację pieców węglowych i zmiana na ogrzewanie gazowe lub na olej opałowy. To główna przyczyna smogu w miastach.

2 polubienia

Ja mysle nad zalozeniem solarow do ogrzewania i cieplej wody.
Chociaz i gaz nie zajezdza cenami domowego budzetu.

Więc może coś na mniejszą skalę? Więcej osób odchodzących z branży górniczej mogłoby się wtedy załapać na pracę przy takich małych instalacjach.

1 polubienie

solary u Ciebie? jak najbardziej tak. tylko przelicz koszty, biorac pod uwage, ze oplacalnosc ekspolatacji takiej instalacji to jakies 15 lat, potem wydajnosc spada. nie wiem jakie masz ceny gazu?
zrobienie kosztorysu trudne nie jest, ale trzeba uwzglednic kilka czynnikow - lacznie z kosztem przebudowy instalacji.

1 polubienie

dla wielu ludzi przebranzowienie sie to pojecie z kosmosu, albo piekla rodem. powiec gornikowi, ze ma zaczac instalowac piece gazowe? zamieni sie w bazyliszka i Cie wzrokiem zabije. bo ty usilujesz mu zabic TRADYCJE.

1 polubienie