Co dzisiaj będziecie jeść?

Chcesz przepis na ten gulasz warzywny? @Kropla Bo go zaimprowizowałam, a wyszedł zaskakująco dobry (fakt, że mi go zeżarto prawie w całości, chyba świadczy, że nie tylko mi smakował :sweat_smile:), bezsolny, ale bogaty w przyprawy.

2 polubienia

Ja chce. Jak mozesz to jeszcze dzis, bo jutro biore wirusa za wypustki i ide do sklepu😜

1 polubienie

Dużo nie trzeba, składniki:
Zielona soczewica (ok.szklanka do półtora szklanki-chyba, bo wsypałam na oko, może nawet 2 szklanki :joy:), pomidory w puszce (1 puszka), 1 marchewka (średnia, albo edit: u mnie to była średnia, ale zerwana z ogródka, “sklepowa” będzie albo 1 mała, albo pół dużej), pół cebuli, 3 ząbki czosnku, troszkę oliwy, przyprawy: pieprz czarny mielony, gałka muszkatołowa mielona, majeranek, bazylia, curry, kminek (u mnie też mielony), ziele angielskie (też mielone, ale ja bardzo nie lubię ziarnistych przypraw), tymianek, słodka papryka suszona.
Wykonanie:
Soczewicę namoczyć przez ok. 20 min lub więcej, jak ktoś potrzebuje (im dłużej moczona, tym łatwiej strawna), potem gotować przez ok. 15 min (i mieszać, bo przywiera), odcedzić, wrzucić do rondelka, zetrzeć marchew na tarce o grubych oczkach, dodać startą marchew i pokrojoną cebulę, wcisnąć czosnek, zalać pomidorami w puszce, dodać trochę oliwy dla lepszego wchłaniania witaminki A :stuck_out_tongue: wymieszać (już stojące na gazie), dodać przyprawy (wszystkie po szczypcie, nie kombinowałam z tego mniej, a tego więcej), wymieszać jeszcze raz, dusić pod przykryciem przez ok. 30-40 min na małym/średnim gazie, od czasu do czasu odkryć i przemieszać, no i smacznego :wink:

1 polubienie

soczewice mam i to rozne rodzaje, bo lubie, pomidory beda swieze, ale zrezygnuje z galki muszkatolowej bo ja uznaja tylko w pasztecie i grzanym czerwonym winie.
ale na to zeby soczewice z pomidorami zestawic jeszcze nie wpadlam.
widac jakos wychowanie na fasolce po bretonsku sie msci :wink:

2 polubienia

No to ja polecę jeszcze zupę pomidorowo-soczewicową (z czerwonej soczewicy, z zielonej też może w sumie być, ale efekt troszkę inny, bardziej pomidorowa z soczewicą niż pomidorowo-soczewicowa), połączenie soczewicy z pomidorami to samo dobro :wink:

2 polubienia

moze nawet lepiej niz dobro, bo soczewica jest troszke mdla w smaku, ja robilam wg tutejszego przepisu rodzaj zupy

  • 400 gr soczewicy (plus minus, przed namoczeniem)
  • 2 ziemniaki
  • 6 marchewek malych
  • 2 cebule
  • 2 zabki czosnku
  • listek laurowy
  • lyzeczka sproszkowanej slodkiej papryki
  • sol, pieprz
  • 2 lyzki oliwy (do podsmazenia posiekanego pora)
  • 1 por - biala czesc
  • woda
  • 1 papryka zielona
  • 1 papryka czerwona
    ja to robie z soczewicy drobniutkiej, brazowej - ona wymaga namoczenia dobe wczesniej.
    warzywa z wyjatkiem marchewki i ziemniakow pokroic drobniutko (pora i cebule jak bardzo ostre posmazyc na oliwie) - wstawic do gotowania z soczewica - z zalozenia powinny sie rozgotowac .
    zwykle to trwa ok. godziny, dodac pokrojona w plasterki marchewke i ziemniaki (rozdrobnione metoda naciac i odrywac po kawalku - wtedy skrobia nie dostaje sie do zupy) gotowac az ziemniaki zmiekna. jak ktos lubi mozna posypac zielona posiekana pietruszka. tez smacznego - podane proporcje nakarmia 6 osob albo trzy glodomory.
2 polubienia

Jako ze wlasnie wrocilem z kuchni,opowiem.
Zupa grochowa z boczkiem.
Sztuczne ziemniaki,tzw.pure,plus curry sos,fasola i gulasz…
I do tego…Phil Collins,z albumu,“…But seriously”
Do You Remember? :slightly_smiling_face:

3 polubienia

1 polubienie

Tak,dokladnie!!!
Lubie te plyte…Pop w najlepszym rozumieniu tego slowa.Plus deciaki z Earth,Wind And Fire :slightly_smiling_face:
Plus Clapton w cieniu… :innocent:

1 polubienie

Robiłam podobne coś tyle, że z czerwonej soczewicy z papryką.
Dodawałam też papryki wędzonej do tego, świetna jest to przyprawa jak ktoś lubi wędzonkę. I podsmażam cebulę z porem.
Gałki nie dodawałam, sprawdzę przy okazji.
Robię tego spory garnek, nigdy nie zostaje. :slight_smile:
Jeszcze mi się przypomniało, że robiłam też z cukinią pokrojoną w kostkę, ogólnie pyszny warzywny misz masz :wink: Dobre z kawałkiem chleba, tostem, grzankami co tam kto lubi.

1 polubienie

soczewica w ogole dobrze komponuje sie z warzywami, towarzystwa miesa w garnku nie lubi.
choc Hiszpanie czasem do gotowanej dodaja nieduzy kawalek ostrej paprykowej kielbasy.

2 polubienia

Pure? Ze smalcem? A może z dżemem? :wink:

3 polubienia

Robiłam to i już rozreklamowałam po rodzinie. Świetne jeśli ktoś lubi pieczarki.
Ty musiała byś czymś zastąpić masło w tym przepisie i mleko, ale przepis jest dobrą bazą na danie. :slight_smile:

2 polubienia

Tak,wiem :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
W stylu,“czymu ni ma dzymu”? :innocent:
Sorry,mam chyba dym i nie chce mi sie z tego tlumaczyc…

1 polubienie

Jak by komuś zależało na mięsie to się nada, podsmażyła bym wcześniej na patelni i podała do tego.

Gdybym wiedziała, że to moje połączenie na tyle jadalnie wyjdzie, to bym tę porcję też podwoiła lub potroiła do objętości całego sporego garnka :wink:

1 polubienie

Dzięki, jem masło i mleko, tylko niezbyt często, więc nie muszę nawet modyfikować,
chętnie wypróbuję :slight_smile:

1 polubienie

ten hiszpanski przepis to raczej zupa
na zdjeciu wyglada tak:

jedzona zima, dla rozgrzewki.
latem soczewice ugotowana dodaja do salatek ze swiezymi warzywami, w tym czastkami pomidorow. czasem tez posypana startym zoltym serem lub jajkiem na twardo, polana oliwa i octem (najlepiej balsamicznym)

3 polubienia

Na pewno wypróbuję. Lubię takie zupy, wygląda apetycznie.

tu widac wyraznie ziemniaki - takie w odrywanych kawalkach.

1 polubienie