Co myślicie o Ruchu Żydowskiego odrodzenia w Polsce i ich planach związanych z Polską?

Uważacie że zniesienie wiz z Polski do USA spowoduje znaczna emigrację Polaków tam? Myślicie że Żydzi beda mieć wtedy miejsce w Polsce? XD
Ja tylko pytam, jakby co. Zainteresowało mnie to bo są dostępne w internecie materiały wideo z tych żydowskich zgromadzeń xd

Wiadomość z linka to 2012 rok

nic nie sadze bo tematu nie znam.
a i tez nie znam ludzi, ktorzy tylko marza o wyjezdzie za ocean do pracy, dolar juz dawno przestal byc dolarem. :wink:
niepokojaca jest tylko biernosc panstwa jesli chodzi o uporzadkowanie statusu prawnego zastanego po II wojnie swiatowej - w swietle ostatnich posuniec USA - bo nie tylko slynna ustawa 447 zostala uchwalona - ona jest niewielka czescia lamiglowki jaka funduja swiatu Amerykanie - dotyczy tez wielu krajow gdzie na skutek roznych zawirowan i przemian spolecznych Stany Zjednoczone stracily wplywy - a w tej chwili biznes przejmuja korporacje europejskie czy chinskie.
na Polsce problem sie nie zaczyna ani sie nie konczy.

1 polubienie

Straszenie obcymi jest nieodłączną metodą wszystkich ustrojów autorytarnych i totalitarnych. Takie systemy bez wrogów nie maja racji bytu. Gdy ich nie ma - należy ich stworzyć i postraszyć biedne owieczki.
“Przyjda panie, zabiorą, zgwałcą i na islam każą przejść”…, itp, itd.

2 polubienia

Tylko ze to nie ma nic wspólnego z pisem… Zresztą to pis trzyma z Żydami tak jak po z Niemcami… To nie PiS straszy. Ale chyba ogólnie polska władza nieważna jaka partia, trzyma z nimi… Chodzi właśnie o taką przyszłość wspólną dla Polakow i zydow

Ty nie strasz - jedni i drudzy zdaje sie te swoje slupki i slimaczki stawiaja od lewej do prawej?

“To nie PiS straszy” - dawno się tak nie uśmiałem :rofl:

1 polubienie

Nie bardzo sobie to wyobrazam…Tak sie niestety dzieje,moze dziac gdy prawo nie wychodzi na przeciw karkolomnym planom wspolnot czy mniejszosci narodowych…Jakbysmy do tego nie dorosli…
Chcialbym powiedziec ze byc moze nasza kultura,podobnie jak przed wojna,skorzystalaby na tym ale …To juz nie jest przedwojnie,swiat jest inny a wszelkie mieszania kultur lub haniebne narzucanie tzw. multikulti,uwarzam za cos co powinno byc traktowane jako przestepstwo wobec bezpieczenstwa.Lokalnego a nawet narodowego.
Oni maja juz teraz swoj kraj.Nie jak przed wojna.I powinni go kochac tak jak my kochamy swoj.

1 polubienie

Nie PiS straszy na ten temat o którym pisze w tym poście lol

1 polubienie

Ale czemu chcą zrobić z Polski polin? XD gdzieś słyszałem niedawno jak w tym museum polin jakiś gościu mówił dzieciom że Żydzi są na terenach polski już od około tysiąca lat XD to prawda? Bo w komentarzach nieźle oburzenie było. Co ich tak ciągnie do tej polski

1 polubienie

Historia Zydow w Europie jest dosc burzliwa, wrogi do nich stosunek wiekszosci katolickich/chrzescijanskich wladcow wrecz legendarny, nie mowiac juz o papiezach, ktorzy stworzyli pierwsze getta i znakowanie zydow (Hitler nie byl oryginalny) - jesli chodzi o ziemie polskie - dawne i obecne -masowe zasiedlanie rozpoczelo sie po dekretach z Alhambry hiszpanskich Krolow Katolickich wyganiajacych ich z tamtych ziem - czyli w XV wieku.(pogromy zydow byly i wczesniej, ale czesciej ci co przezyli zmieniali religie niz emigrowali) mowienie o tysiacu lat to lekka przesada.
ale przyznac trzeba, ze ta fala zydowskiej imigracji Polsce na zle nie wyszla - uciekinierzy czesto oprocz pokaznego dobytku przywiezli ze soba “know how” co tez mialo wplyw na gospodarke.
jak duzy? porownujac to z Hiszpania, ktora wpadla w gleboki kryzys gospodarczy (choc tu nalozyly sie wczesniejsze posuniecia z wygonieniem muzulmanow) na pewno znaczacy.

2 polubienia

Po siedmiu latach można już oceniać po owocach. A te są w porównaniu do programu raczej mizerne…

Swoją drogą, skąd tu wziąć trzy miliony Żydów którzy mieliby wrócić do Polski? Przecież wyjechało ich znacznie mniej.

1 polubienie

jak to skad? jak stulatkowie wystepowalio zwrot wlasnosci to paszportu nie moga dostac?
zydzi sefardyjscuy handryczyli sie z Hiszpania wlasnie o dekret z Alhambry i nawet o ile dobrze pamietam cos tam ugrali w kwestii obywatelstwa i paszportow unijnych. zrodelko pewnie wyschlo, ale metoda skuteczna i nie mozna wykluczyc, ze zastosuja ja ponownie - a przeciez ci co wyjechali maja juz dzieci i wnuki - wiec rodziny rozdzielac?

1 polubienie

Żeby dostać paszport, najpierw musieliby dostać obywatelstwo. Żeby dostać obywatelstwo, musieliby najpierw w Polsce parę lat pomieszkać. Ale dla stulatka ‘parę lat’ to dosyć wysoka poprzeczka… :wink:

nie zrozumiales, ci “stulatkowie” ? bylo sporo afer z podrabianymi pelnomocnictwami wystawianymi z data kiedy ci ludzie juz dawno nie zyli.
a co do obywatelstwa - tu sprawa sie komplikuje w przypadku tych, ktorzy w czasach PRL emigrowali z Polski - oni byli tego pozbawiani z urzedu i od biedy daloby sie im to przywrocic, na co niewykluczone, ze licza - a ich potomkowie? no coz w koncu byliby dziecmi polskich obywateli - a u nas obowiazuje prawo krwi nie ziemi czyli dzieci polskich obywateli tez sa nimi.

1 polubienie

I to mnie tez zastanowilo. To postanowili pozbyc sie swojego wlasnego panstwa???

Ale wiesz, mysle, ze gdybym to ja byla tym dzieckiem czy wnukiem to wcale by mnie do Polski nie ciagnelo…Zawsze wole wlasne smiecie. No, ale to ja…

Generalnie Żydzi w Polsce pojawili się w XIV wieku. Sprowadzał ich jeden z najlepszych naszych władców, czyli Kazimierz Wielki. W tym czasie w Europie bardzo popularne były pogromy żydowskie, w których zginęło na przestrzeni ok 50 lat, kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Mordowano ich, ponieważ byli…, Żydami. W Polsce pod rządami Kazimierza byli bezpieczni i mieli warunki do życia. Bardzo mocno się odwdzięczali, finansując wiele królewskich przedsięwzięć politycznych, takich, jak ciągła dyplomatyczna walka z Krzyżakami, rozbudowa systemu fortec obronnych na wschodzie i byli też impulsem w gospodarczo ekonomicznym rozwoju kraju. Chwalebną kartą naszej historii jest to, że przez wieki, aż do śmierci Batorego, Polska była jedynym bezpiecznym miejscem dla Żydów w całej Europie. Powiedzmy, względnie bezpiecznym, bo incydenta prześladowań się zdarzały. Kilka pogromów też, ale niektóre z nich władza spacyfikować zdążyła, a sprawców ukarać. Sytuacja diametralnie się zmieniła podczas kontrreformacji, kiedy do nieszczęśliwie władzę w Polsce objął Zygmunt III Waza. Podczas jego rządów, polscy Żydzie poczuli, to, co Żydzi w innych krajach.
To tak, najogólniej, jak tylko można.

3 polubienia

‘Postanowili’ to zbyt mocne słowo. Zdecydowana większość z tych trzech milionów Żydów którzy przed wojną w Polsce mieszkali została zabita, a większość z tych nielicznych którzy przeżyli wojnę została potem wygoniona w 1968… Naprawdę z własnej woli wyjechała tylko garstka.

3 polubienia

Ale @birbant mowienie o 1000 lat
w Polscejestt duzym naduzyciem. Chyba, ze maja na mysli Jezusa :slight_smile: tez Zyda .

1 polubienie

A to Jezus Polakiem nie był?

Naprawdę, ale kilka osób przekonywało mnie o tym. :thinking:

2 polubienia