Co myślisz birbant i inni o tym, że np Wazów mogliśmy obalić gdy np przestało nam się podobać jak komplikują naszą politykę ze Szwecją ? Może II (Potopowi) i III wojnie północnej dałoby się uniknąć ?

Czy nie przeszkadzali nam Ci władcy (królowie elekcyjni ) ?

Może nie przypuszczaliśmy jak to się skończy ? A może wręcz przeciwnie ?

2 polubienia

Nie mam wiedzy :wink:

1 polubienie

Kiepska dynastia to była. Jana Kazimierza próbowano obalić, choćby i poprzez najazd szwedzki, później był rokosz Lubomirskiego zakończony haniebną bitwą pod Mątwami. Ten fragment naszej historii mam zamiar opisać w swym cyklu, więc wstrzymaj się cierpliwie.

1 polubienie

Dobrze ze oprocz Birbanta wymieniasz i innych. Moja wiedza historyczna w tym temacie jest znikoma, ale chetnie porozmawiam o swoich pogladach na ten temat
A specow od historii prosze o wyrozumienie

2 polubienia

Wspominajac wczorajsza kulturalna dyskusje na poziomie jeszcze do dzis mam dobry humor
No wiec czytajac to, co w Niemczech o Wazach pisano to byli niezli lawiranci…
Reszta jak wroce z zakupow

3 polubienia

Dobrze ich w Niemczech określono.

2 polubienia

Ale kiepska tylko w Polsce czy w Szwecji też ?

Dobrze byłoby przestawić się z trybu “co by było, gdyby …” w tryb “co będzie, jeżeli …”.

2 polubienia

W Szwecji też nie najlepiej. Mieli tam silną opozycję.

1 polubienie

To też racja :confused:

Ale z drugiej strony z historii można wyciągnąć wnioski …

1 polubienie

Dobrze rozumiem, że w zamach stanu chcieliśmy wplątać również samych Szwedów ?

To jest złożony, a nawet bardzo skomplikowany temat. Opozycja Janna Kazimierza nie chciała najazdu Szwedów, tylko, żeby Gustaw Karol został polskim królem. A wyszło, jak wyszło.

2 polubienia

A tylko Jana Kazimierza chcieli obalić ? I jakie były na to szanse oraz ogólne poparcie społeczeństwa ?

Powiem, że prawie pół na pół. Później też chciano obalić Korybuta Wiśniowieckiego, ale na chceniu się skończyło. Przemysława II zamordowano.

1 polubienie

Czyli naturalnie rozumiem, że ten cały Michał Korybut Wiśniowiecki był królem elekcyjnym ?

A też był nieogarnięty czy jak ?

1 polubienie

Elekcyjnym i niegłupim,ale totalnie pozbawionym energii, Chciał działać dobrze, ale mu nie wychodziło. Był gejem i chorował na bulimię, bez przerwy żarł. Wyglądał, jak ponton na 4 osoby. Umarł zaraz przed bitwą pod Chocimiem. Z przejedzenia.

2 polubienia

Masakra …

Czyli Jan III Sobieski nie był jedynym królem elekcyjnym w I Rzeczypospolitej pochodzenia Polskiego :slight_smile:

1 polubienie

Nie.

1 polubienie

Na pewno wg. Jacka Bartosiaka w przypadku ewentualnej wojny z Rosją, moglibyśmy liczyć bardziej na Szwecję niż Turcję w tym sensie, że Szwecja jest praktycznie naszym sąsiadem przez Bałtyk i też boją się Rosji.

Kwestia Turcji jest bardziej nieprzewidywalna, chociaż też nie pozwolili by Rosji urosnąć przesadnie w siłę.

Jak widzimy obecnie Turcja współpracuję z Rosją i Iranem, a więc i Chinami …

A poza tym Turcja jest dużo dalej od nas niż Szwecja …

Ale za to Turcja odciąga sporą część rosyjskiej armii na Kaukaz co zawsze będzie dla nas bardzo korzystne …

2 polubienia