Co sądzicie o modnym ostatnio słowie: "odjaniepawlić"?

Podobno to jedno z młodzieżowych słów roku 2017. Coraz częściej mnie prześladuje, zwłaszcza na różnych forach, komentarzach i opiniach. Figuruje nawet w Słowniku Języka Polskiego.
Używacie je? Co ma ono wspólnego z Janem Pawłem? Ma ono raczej niegatywny wydźwięk (Robić rzeczy nonsensowne, niekiedy szkodliwe dla innych. Czasem używane w celu wyrażenia zdziwienia, na przykład w formie – co Ty odjaniepawlasz? Także: Co tu się odjaniepawla?) więc etymologia jest dla mnie niezrozumiała.

4 polubienia

chyba typowa reakcja na nadmierny kult jednostki.
a ze mlodzi maja czasem fajne pomysly to sie przyjelo.
zreszta ostatnimi laty jezyk polski stal sie podatny na roznego rodzaju neologizmy, Lem by sie cieszyl jak male dziecko, ze Polacy fantazja sie wykazuja.

1 polubienie

Masz rację! “Nie po to się transmutuje facetów od lat, żeby było więcej sepulek!”

3 polubienia

Nie wiem, ale można wprowadzić kolejne - odbingolić :grin:
Potem będzie odbenasić, odbirbancić itd itp …

8 polubień

Przybingolić Ci?

6 polubień

Ja używam. Z mojej obserwacji, i ja też w tym kontekście tego używam, to jest po prostu ugrzeczniona (a więc przechodząca przez cenzurkę na forach, w mediach społecznościowych, komentarzach, ogólnie w internetach) forma słowa “odpier…lać” (w środek można wstawić sylaby “da” lub, łagodniej, “dzie”).
A że ma Jana Pawła w środku, to po pierwsze, brzmi ok, po drugie, może to mieć coś wspólnego z tym, żeby wyrażenie nie brzmiało zbyt grzecznie i równocześnie brzmiało “grzecznie”, bo pakowanie JPII w pejoratywne określenia jest, jak by nie było, raczej obrazoburcze.

1 polubienie

Masz tu eksperta na forum.
Ze swej strony moge jedynie powiedziec ze gdyby to byla jakas krytyka kontrowersyjnego wyswiecania chorwackiego biskupa czy duchownego ktory lubil i ogien i miecz wobec Indian,wtedy powiedzialbym,ok.
Jest sprawa ktora i mnie sie nie podoba,mozemy sie kłócić lub polubić…
Ale ja tego nie widze…
Natomiast widze bezmyslne powtarzanie jak zwrotki w disco polo i na tym mniej wiecej,poziomie…
Humor taki jak entuzjasci :face_with_raised_eyebrow:

Jakoś mętnie napisałeś, trudno wyczaić przekaz… :frowning:

Ja bingolę!

5 polubień

Czyzby?Nie znasz eksperta?

1 polubienie

Używam dość często także na pytamy by dawać wyraz swemu niezadowoleniu z faktu iż Wojtyła tuszował pedofilię. Nie moge znieść kultu tej postaci i nazywania jej świętą.

1 polubienie

to potężny cień na postaci naszego rodaka - pewnie i lata nie zdołają tego rozświetlić.

nie słyszałem. Za to przyjęło się u mnie jedno z ostatnich rankingowych słów: “dzban” :smiley:

1 polubienie

Inaczej:POGARDA.

Pierwsze słyszę, ale jutro córki zapytam, bo jakoś mało z młodymi ostatnio mam kontaktu

Tak tutaj wszystko zabirbanciliście, że już nic nie rozumiem :thinking:

6 polubień

Pierwsze slysze! Ale dobrze, ze mowisz, to juz teraz bede wiedziala…

1 polubienie

Widzę, że Ci nikt dawno nie przybenasił … :grin:

3 polubienia

Z birbanta go przybenaskuj. Tak, żeby się wybingolił. :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 polubienia

Ty nie bądź taki zantykwiony, bo jak ci przycollinsuję, to będziesz zakroplony !

4 polubienia