Co sądzicie o tym materiale .... Ponoć głód za komuny był spowodowany szybką industrializacją

A to z kolei z obawy przed wojną czy obaleniem komunizmu … Czyli to nie do końca tak, że np. Stalin tak chciał itd …

A te dodatkowe, urwane z zeszłorocznej choinki tagi oszuścizłodzieje-pis wybory historia mają zachęcić do kliknięcia strzałeczki, czy odstraszyć przed takim manewrem :thinking:

2 polubienia

Zachęcić do wejścia w temat :wink:

To też ciekawy materiał na temat tego jak wielkie zróżnicowanie było w rosyjskiej cerkwi prawosławnej …

1 polubienie

My umrzemy modląc się o plony. Bo myśleć o tym jak je pomnażać nie potrafimy.

2 polubienia

chory czy turysta?

spokojnie pinokio potrafi, podatki tez beda narodowe

Głód za komuny w Rosji był spowodowany, najpierw zniszczeniem kraju po wojnach rewolucyjnych, a następnie socjalistyczną ekonomią. Poczytaj sobie o NEPie, kiedy to Lenin częściowo uwolnił rynek i gospodarka uległa pewnej poprawie. Szybka industrializacja nastąpiła dopiero z Stalina, który zlikwidował NEP i głód powrócił. Ta szybka industrializacja nie miała nic wspólnego z głodem. Poza tym Stalin sztucznie wywołał głód na Ukraine, ale to osobna bajka.

3 polubienia

a wlasnie - czasem mam wrazenie, ze nadmiar jedzenia w marketach przeszkadza Kaczynskiemu

2 polubienia

A tak się zastanawiam czy gdyby nie przymusowe przesiedlenia pewnej części ludzi na Syberie czy Daleki Wschód Rosji to czy bez tego Rosji (ZSRR) udałoby się skolonizować właśnie tamte trudno dostępne tereny …

maciek lecz sie na glowe
mlody jestes i masz szanse

1 polubienie

Nie przesadzaj … To nie jest takie proste pytanie … Wiadomo, że mało kto chciał wtedy jechać z własnej woli na Daleki Wschód Rosji …

Tak więc naturalnym pytaniem jest czy mogli to zrobić w bardziej humanitarny sposób ?

Ty znowu z tymi filmikami? A ić!! :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

Ale jest też moje pytanie (a ten filmik to taka dodatkowa opcja :wink: )

"Co sądzicie o tym materiale… ", “To też ciekawy materiał…” to wpisy wprost nakłaniające do obejrzenia filmów w pierwszej kolejności. :wink:

1 polubienie

Najmocniej przepraszam, ale o jakiej Ty kolonizacji mówisz w ZSRR? O ile mi wiadomo, to tam kolonizacji Syberii nie było.

1 polubienie

To w takim razie wcześniej jedynie była kolonizacja Syberii ? Z tego co wiem to za ZSRR ponoć jakieś drogi chociażby budowali … Pewnie też gułagi czy łagry …

Mimo wszystko swego rodzaju kolonizacją ja osobiście bym to nazwał …

Osobiście, to sobie możesz nazywać. Ale z typową kolonizacją nic ma to nic wspólnego.
Podbijanie narodów azjatyckich i ich kolonizowanie odbywało się na długo przed rewolucją…, przez carów. Między innym poprzez zsyłki.

1 polubienie

od biedy @birbant zsylke zeslanie carskie moznaby nazwac zasiedleniem terenow zaniedbanych
ZSRR kradl wszystko technologia bialego czlowieka wlacznie

2 polubienia

Czyli tak jakby główna kolonizacja odbywała się za Carów, a za komuny jedynie sprowadzano pracowników ? Tak to rozumiem …

1 polubienie