Czy butla gazowa jest bezpieczna?

Możesz przyjąć że w promieniu około 40 m będą zniszczenia. Ja u siebie zmieniłem część instalacji po ok 20 latach w obrębie mieszkania, tyle że to gaz ziemny, na koszty nie patrzyłem. Gorzej z wodą - sąsiadka regularnie zalewa po remontach amatorów od piwa u siebie, a ja cierpię

1 polubienie

Ostatnio widziałem instalację z rurek miedziannych zaciskanych co było szokiem. Choć w szpitalu cowidowym instalacje tlenowe robiliśmy też z takich rurek ale były łączone na lut, i poddane próbie 10 atm w argonie. Rurki miedziane medyczne wytrzymują do 180 atm, są grubsze niż do CO czy wody - tu jest max 10 atm przy 100*C. Instalacja na rurkach stalowych wykonana przez Fachowca zawodowego byle nie po kursach, jest bezpieczna, ważne by rurki były nowe, a nie z odzysku

Ważne by w reduktorze samemu go nie regulować / kosztem zrobienia oszczędności, jeśli to gaz z butli wykorzystując go do 0 atm max, coś tego gazu musi tam zostać, bo tam jest jeszcze aceton, by butla nie rdzewiała od środka.

@kaziu Wężyk, taki pomarańczowy, w oplocie. Długość ok 10-12 metrów: więc miejsc gdzie może się uszkodzić jest bardzo dużo. Butlę wymienia fachowy pracownik z serwisu i on już jakiś czas temu zasugerował że wężyk sparciał (był robiony jakieś 20 lat temu - jak nic).

1 polubienie

@kaziu @okonek @anon18020312 @Sheev A może po prostu na nich donieść, że stanowią zagrożenie wybuchem i jakiś urzędnik zmusi ich do zmiany instalacji? :slightly_smiling_face:

1 polubienie

Straż pożarną.

Natychmiast donos zlozyc. Te pomaranczowe wezyki maja trwałość max trzy lata.
@waranzkomodo @kaziu , troche mnie zaskoczyliscie, ze butle wymienia fachowiec, choc przy reduktorze na gwint to pewnie bezpieczniej? Przy iglowym jak klips nie zaskoczy to dzwonie i butle wymieniaja. Zmienia się samemu.
Ale az mnie dziwi, ze ludzie sa az tak beztroscy/bezmyslni w kwestii dbalosci o instalacje. Swoja droga, to ten czlowiek od wymiany butli to nie powinien sugerować a zglosic to do Dozoru Technicznego czy pogotowia gazowego (DT musi sie tym zajac z urzedu).

2 polubienia

@okonek To jest wioska. Prywatna posesja… Chyba nikt tam nie wkroczy bez zgody właściciela… No nie wiem… :thinking: Doszłam już do ściany w tej materii…

Pogotowie gazowe nie obejmuje butli. Tylko straż pożarna.
Przy reduktorze na gwint wcale nie jest bezpieczniej bo przy butli jest uszczelka(którą się nową powinno przy każdym razie dostać) którą trzeba wymieniać. Do tego dokręcenie butli za mocno dobre też nie jest. A i butlę wymieniają “fachowcy” tylko wtedy gdy rozwożą gaz.

1 polubienie

https://allegro.pl/oferta/10-szt-uszczelki-uszczelka-do-butli-turystycznej-9300250808?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=AGD+drobne,+do+zabudowy+i+wolnostojące&gclid=CjwKCAjwo4mIBhBsEiwAKgzXOElUeTn2_2Pe3_ybQFVwqZoMw16HgwdN6sEztcudRU3L_IURvsgAORoCPrIQAvD_BwE

w przypadku zagrozenia zycia w asyscie policji DT ma prawo wejsc. a przynajmniej mial, kiedys to nawet i bez milicji i to w zasadzie wszedzie, wlacznie z instalacjami scisle tajnymi.
zadzwon do oddzialu rejonowego DT i zapytaj.

1 polubienie

tez tak mysle.
z zaworami na gwint to ostatni raz walczylam nakrecajac kuchenke na butle turystyczna w Polsce cos ze 20 lat temu.
co do uszczelek i instalacji - instynkt samozachowawczy nakazywalby dbac o to.
od butli oprocz strazy do dogaszania pogorzeliska jak walnie jest wlasnie DT - sekcja urzadzenia cisnieniowe.

1 polubienie

Tyle że w Polsce DT obecnie wysyła ci informację że się pojawią, jeśli nie będzie cię to wysyłają następną z informacją o asyście Policji i dopiero wtedy wchodzą. Mają za każdym razem 14 dni minimum terminu więc zanim wejdą może być już bum.

1 polubienie

@anon18020312 Czy DT zajmuje się także instalacjami gazowymi? Nie sądzę żeby zareagowali na anonimowe doniesienie…

1 polubienie

jak nie bylo 20 lat to jest szansa, ze nie bedzie bum tak szybko.
a poza tym zawsze mozna sklamac, ze cos ci czasem od sasiada gazem zalatuje, a jak wies to wytlumaczyc, ze smrodzik (Tetrahydrotiofen) pomyliles z gnojowka…

1 polubienie

Reagują ale na nich nie liczył bym. Straż też nie będzie ci łatwo. Trzeba się postawić i już. Kiedyś zgłaszałem oberwaną gałąź przy ulicy. I to była taka gruba gałąź oberwała się i stała obok drzewa. Wiesz że 15 min musiałem z dyspozytorem dyskutować? Dopiero jak spytałem czy jest świadom że kogoś ta gałąź może zabić przez noc wysłał jednostkę. A tak twierdził że "administrator drogi sobie posprząta "

2 polubienia

@okonek Wolałabym żeby nie było na mnie :crazy_face:

1 polubienie

w zasadzie kazdymi instalacjami - a zwlaszcza dzikimi lub nie spelniajacymi wymogow bezpieczenstwa.

Wyjmij kartę z tel i 112

3 polubienia

przeciez dzwoniac mozesz zadac pytanie teoretyczne, a wczesniej wylaczyc identyfikacje telefonu.

1 polubienie