Czy hydrogen azot i wodór może wybuchnąć?

Jak w pytaniu czy wodór połączony z azotem może wybuchnąć? Widziałem butlę na allegro z mieszaniną tych dwóch gazów i zastanawiam się czy wodór jeżeli jest połączony z azotem może wybuchnąć gdy do butli dostało by się teoretycznie powietrze tlen

@okonek

A w jaki sposób miałby się tam tlen dostać?

2 polubienia

Zacznijmy od tego, ze butla nie wybucha.
Nadmierne cisnienie moze butle rozerwać, podobnie nieszczelnosc/uszkodzony zawór wylanie się zawartosci.
Do wybuchu dochodzi w chwili kiedy zawartość butli miesza sie z tlenem osiagajac taki sklad mieszanki, ze jak to mówią, wystarczy jedna iskra.
mieszanka azot/wodór? Teoretycznie w juz w temperaturze pokojowej i odpowiednich proporcjach powinna zachodzic synteza amoniaku, w praktyce?

Wodór wymieszany z powietrzem jest bardzo groźną mieszanka wybuchową, co mozna zobaczyć na przykladzie katastrofy sterowca Hindenburg.
Więc niekontrolowane wydostanie sie wodoru z butli? Tak, moze skonczyc się pieknym łupnieciem, tlenu w powietrzu wystarczy. Wszystko zalezy od proporcji mieszanki. Ale mikst uzywany powszechnie (testy szczelnosci) ma ok. 5% wodoru, wiec poza standardowymi środkami dotyczącymi urządzeń ciśnieniowych zapaleniem nie grozi. Prędzej azot gwaltownie rozprężając się moze spowodować zamrozenie otoczenia.

1 polubienie

Mam koła pompowane azotem. Ponieważ koła nie były montowane w warunkach próżni, w oponach jest również tlen i wodór. Nigdy mi nic nie wybuchło. :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

Np.uszkodzony zawór

To jest jak pisalam - wybucha na zewnatrz, nie butla.
Owszem butlę moze rozerwac w pożarze, kiedy zostanie rozgrzana i wzrosnie cisnienie wewnatrz.

1 polubienie

To by było śmieszne wybuchowe opony

1 polubienie

Zalezy co rozumiesz przez wybuch? Opony czasem ciśnienie od wewnatrz też rozrywa

Huk ogień dym…co do opon to wiem

Kiedyś też tak pompowałem. Aż trafiłem na uczciwego wulkanizatora który powiedział wprost że nie wiele to daje.

Faktycznie, daje to niewiele. Rozszerzalność termiczna azotu i mieszaniny powietrza atmosferycznego różni się, ale nie na tyle, żeby były to jakieś kolosalne różnice. Korozja felgi osłoniętej oponą to też bajki. Ale skoro mój wulkanizator po znajomości proponuje mi to gratis, to dlaczego miałbym nie skorzystać? :wink:

1 polubienie

No gratis to inna bajka. W Bydgoszczy 20 PLN za to kasowali.

2 polubienia

Rozbój w biały dzień. Chyba że jedziesz opony zmieniać po zmroku … :wink:

Opony kół w samolocie pompowane są azotem. Azot jest niewrażliwy na temperaturę i przede wszystkim niepalny.
W samochodzie w warunkach przyziemnych rzeczywiście bez sensu.

1 polubienie

Przez uszkodzony zawór, to raczej gaz z butli uleci. W butli panuje większe ciśnienie.

Mam pytanie do autora: skąd w tytule pytania fraza “hydrogen azot i wodór”?

Hydrogen, to wodór. Symbol chemiczny H

1 polubienie

Tak widziałem na allegro w ogłoszeniach sprzedaży

No cóż. Ktoś coś próbuje sprzedać, a nie bardzo wie co. :rofl:

2 polubienia

Sprzedawca widocznie spał na chemii

jest sporo firm majacych w nazwie hydrogen - miedzy innymi produkujacych butle i testery - wiec moze stad nieporozumienie?

1 polubienie