Czy powinno się zlikwidować ocenę z zachowania w szkołach?

Na pasek ma wpływ. Z nienajlepszą oceną z zachowania paska się nie dostanie.

nie tylko uczeń, czasami obnoiżona ocena z zachowania działa też na rodziców :slight_smile:

5 polubień

Oczywiście że powinna pozostać. Zachowanie jest bardzo ważne i nad nim trzeba często pracować.

4 polubienia

Gdyby to była ocena za sprawowanie a nie za tuzin innych spraw, zgodziłbym się.

2 polubienia

jak płachta na byka.

Ogolnie taka ocena powinna być wypadkową zachowania w szkole, aktywnosci w zajeciach pozalekcyjnych i ogolnym zaangażowaniu w życie społeczne.
Niekoniecznie związane z “młodzieżową przybudówką polityczną”.
Ale to często już wchodzi w życie prywatne i szkoła tego nie ogarnie.
Można przeciez byc szarym myszkiem w szkole, a jednoczesnie wolontariuszem. O ile to słowo sie w Polsce nie zdewaluowało do robienia pokazowek ze “zbiórkami na chore dzieci, koty i innych braci mniejszych czy posrednictwo typu przygotuj wszystko, a ja wypne pierś do orderow” ?
Bo przedsiebiorstwo Wielka Orkiestra jest juz poza skalą - moim zdaniem przekroczyła masę krytyczną amatorszczyzny.
A dobry menedżer na wagę złota.
Kotański byl za wcześnie, albo zbyt nachalny?
Ale sciezki przetarł.
Wiem, odchodzę od tematu oceny na swiadectwie, ale w " moich czasach" różnica miedzy wzorowym a wyróżniającym się była nieco umowna.
Kwestia czy robilo sie coś na oczach belfrów czy poza szkołą .
No cóż, ja mialam wyrozniajacy się.
Zresztą tata się uśmiał stwierdzajac, ze dziecko kujon wyróżniający się brzmi lepiej niz wzorowy kujon…
Słów geek, nerd czy freak wtedy nie znano…

Polemizowałbym … :thinking: :sweat_smile:

1 polubienie

A co masz z zachowania na tym swoim paskowym? :wink:

1 polubienie

Ja zawsze byłem grzecznym dzieckiem i tak mi zostało …
… wciąż nierzadko jestem jak dziecko. :upside_down_face:

3 polubienia

No ok. Wierzę Ci, bo jako grzeczniak pewnie nigdy nie kłamiesz. :wink:

2 polubienia
2 polubienia

@czarny_rycerz Pierwszy raz widzę teledysk do tej piosenki! Dzięki! :slight_smile:

1 polubienie

Ja również widzę to pierwszy raz. :sweat_smile:

Juz teraz wg nowych przepisow na pasek nie ma wplywu

To nie tak. Kiedyś tak było, n-le w dowolny sposób, często bez konsultacji przydzielali oceny, ale nigdy oceny z przedmiotu nie miał wpływu na ocenę zachowania.
teraz mamy modę na tworzenie procedur i regulaminów. Każda szkoła ma swój regulamin oceniania, z każdego przedmiotu osobno (tzw PSO) ogólne (WSO) ale i oceniania zachowania - tu skróty są różne.
Oceniane są: stosunek do nauki (nie oceny), kultura zachowania się, pomoc koleżeńska, udział w konkursach, zawodach, wykonywanie prac dodatkowych, wolontariat i wiele inny działań w różnych dziedzinach. Każde takie działanie ma swoją ilość punktów, które się sumuje. Do tego są tabelki: jaka ocena za ile zdobytych punktów. Zapytaj córkę, u niej w szkole też tak musiało być.
Dla mnie to jest biurokratyczna bzdura, podobnie jak regulamin przyznawania premii dla n-la .
NP. szkoła organizuje konkurs dla kl 4-6 , nauczyciele układają pytania, piszą regulamin itp. a do konkursu stają 2 osoby z 61 uczniów tych klas. ALe pod koniec semestru, gdy uczniowie widzą, że ocena będzie kiepska, to chodzą za nauczycielami dopytując: czy będzie jeszcze jakiś konkurs, bo nie wiedzą, jak zdobyć kilka punktów.

2 polubienia

Tu nie ma co polemizować, tu działa prawo oświatowe.
Uczniowie, którzy chcą otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem muszą mieć średnią z ocen nie mniejszą nić 4,75. Średniej nie zaokrągla się w górę, dlatego każda ocena ma znaczenie.

Nawet najwyższa średnia z ocen nie pozwoli uzyskać świadectwa z wyróżnieniem, jeśli uczeń nie ma odpowiedniej oceny z zachowania. Jaka zatem musi być na świadectwie? Ocena roczna z zachowania powinna być co najmniej bardzo dobra.

Uczeń ze średnią 5,5 i oceną poprawną z zachowania nie otrzyma świadectwa z wyróżnieniem.

źródlo: https://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/edukacja/6614243,swiadectwo-z-czerwonym-paskiem-2024-r-jaka-srednia-czy-mozna-miec-na.html
@ihtiel - to są przepisy 2024r

3 polubienia

W kwestii rodzaju paska?
Podobno szeroki, swinska skora dobrze namoczona, bez klamerki bywa skuteczną

2 polubienia

Chodziło mi o inny rodzaj paska - o tym pisze powyżej @okonek. :grin:

1 polubienie

Może niepotrzebnie się czepiam nazwy ale to nie jest zachowanie.To jest przymiarka do aktywności w wieku dojrzałym.Zupelnie tak jakby tą drogą chciano wyłowić adeptow do udziału w życiu politycznym czy jakiejś innej"radzie osiedla".
Każdy taki prymus czy aktywista,może być zwykłym chamem a ja miałem sprawe w podstawówce postawioną mniej więcej tak:Dopóki nie podciągniesz sie z chemii,nie bedzie piątki czy wzorowego [juz nie pamietam,co to było…] ze sprawowania bo średnia na to nie pozwala a poza tym Twoj stosunek do przedmiotu pozostawia wiele do życzenia.
Córka sie tym nie zajmowała ale gdy pojawiła sie kwestia paska ktorego tracić bodaj w 2 klasie LO,nie chciała,okazało sie że wymagana jest jakas aktywność czy udzial w zajeciach pozalekcyjnych,co mnie osobiście,doprowadzało zawsze do szału.W tym samym czasie koleżanka która na wszystkich zajeciach grupowych albo zwalała albo nic nie robiła,nie miała takich problemów bo była “obecna” :angry:

1 polubienie

To jest to o czym piszę.

O to chodzi?
No a ja sie z tym właśnie,nie zgadzam.To jest nic innego jak doprecyzowanie “wychowania młodzieży w duchu socjalizmu”.Tym bardziej że to przybiera na sile i niebawem nie będzie juz w ogóle czasu na naukę.I to akurat,widać gołym okiem.
Zresztą nie tylko dzieciaki tak mają.Nauczyciele,ci myślący,ci z"powołaniem"lub po prostu chcący coś zrobić,coraz częściej nie mają czasu na prowadzenie lekcji!!!
Komuś tu totalnie odwaliło a doba jak miała 24 godziny,tak ma i nic nie wskazuje na to aby było inaczej :face_with_raised_eyebrow: