Czy talerz stoi, czy też leży na stole?

Kto zgłębi z was, jak należy,
Czy talerz stoi, czy leży?
Odrzecze stół: - Drodzy moi,
Kto nie ma nóg, ten nie stoi.
Urażać nie chcę talerzy,
Lecz talerz na stole leży.
Zawołała karafka: - Ależ,
Ja nie wiem, czy stoi talerz,
Znam za to zwyczaje swoje:
Choć nie mam nóg, jednak stoję!

Jan Brzechwa

8 polubień

A co mi talerz? Ważne, żeby co innego jeszcze czasem stojało. :stuck_out_tongue: :innocent:

1 polubienie

Coś paliłeś? :grin:

W tym towarzystwie to każdy leży
talerz,półmisek,widelec czy nóż
Stać moze chyba tylko kieliszek
albo butelka bez nogi.

1 polubienie

U mnie wszystko co plaskate, to leży :stuck_out_tongue:
Wysokie stoi, nawet bez nóg o !
Taka moja teoria :yum:

3 polubienia

W sumie, to nieważne czy na tym stole leży czy stoi. Ważne, że jest :slightly_smiling_face:

2 polubienia

Filizanka z herbata, szklanka czy kubek tez stoja. Określenie ma pewnie powiazanie z kształtem.

1 polubienie

Płaskie leży, wysokie stoi! A co z kryształową kulą w stanie spoczynku? :upside_down_face:

5 polubień

pewnie zalezy od wielkosci, ale raczej lezy niz stoi :wink: chyba, ze w stojaku.

1 polubienie

Po głębokim namyśle stwierdzam, że w moim mieszkaniu jednak talerze stoją. Sztućce leżą. Dlaczego tak twierdzę? Bo mówię: postaw talerze na stole, albo porozstawiaj talerze. Nie mówię porozkładaj.

3 polubienia

Dziwne. Łatwiej to przeczytać od dołu do góry XD

Odpowiedź jest bardzo prosta.
Jeżeli ja talerz postawię to będzie stać a kiedy go położę, to leży, i nic na to nie poradzi.
Ani Ty ani ja,
ani sam pan Brzechwa.

6 polubień

A to tak samo jak z łabędziem i łabędzicą. Rzucasz kawałek bułeczki i jak zjadł, to był on, a jak zjadła, to ona :wink:

5 polubień

a ja mowie nakryj do stolu :wink: :wink:

3 polubienia

Bo pewnie wydajesz polecenia starszym od moich osobom. Ja niestety muszę sprawdzać czy sztućce rozłożone prawidłowo i czy wszystko stoi tak jak powinno. Mamy w rodzinie (szerzej rozumianej) jeszcze kilkoro dzieci i to one się zajmują nakrywaniem. Uczą się :slightly_smiling_face:

1 polubienie

na razie to moge sama sobie wydawac polecenia :slight_smile:
ale tego zwrotu w domu uzywalo sie w stosunku do wszystkich bez wzgledu na wiek.

1 polubienie

A nieeee… Ja nie mam tak prosto. Najmłodsze ma tylko zanieść małe łyżeczki na tzw. “mały stół”, gdzie są tylko słodycze i owoce. A tak, to każde coś dostaje i ma to porozstawiać lub porozkładać. Jak dzieci jest kilkoro i każde chce pomagać, to trzeba do tego podchodzić bardziej pomysłowo. Każde chce być potem pochwalone, że coś pięknie pomogło i że jak ja bym sobie bez niego poradziła :grin:

1 polubienie

Czy stoi, czy leży,
są tacy, co im się należy…

2 polubienia

Teraz to powiedzenie może dotyczyć innych dziedzin życia, bo pracy to już nie :slightly_smiling_face:

2 polubienia

Pracy, w tradycyjnym tego słowa rozumieniu to nie, ale co do posady np prezesa to możemy podyskutować :slight_smile: Są tacy, którzy nie pracując, a tylko będąc na posadach zarabiają krocie.