Czy Waszym zdaniem, osoby na stałe mieszkające za granicą, powinny głosować i „układać” życie tym co w kraju zostali?

Ja właśnie z tego głównie powodu nie biorę udziału w wyborach- nie mieszkam w Polsce od prawie 15 lat wiec nie uważam żebym miał prawo decydować kto będzie rządził w Polsce.
To ostatnie moje pytanie „polityczne” bo coś mi się wydaje że ludzie właśnie dlatego odchodzą z tego forum…

5 polubień

to zalezy czy planuja powrot? nie wszyscy tak do konca sa przekonani, ze za granica beda mieszkac az do smierci, inni prowadza interesy w Polsce lub na styku Polska- inny kraj?

ale to raczej pytanie z dziedziny etyki, bo jak maja obywatelstwo to kto im zabroni? a nawet mozna by powiedziec, ze patriotyczny obowiazek maja :wink:
ja nie glosuje w wyborach do PE na polska liste, w samorzadowych nie bede glosowac na jakas egzotyczna liste, gdzie nazwuska mi nic nie mowia, a w tym roku nie zaglosuje na prezydenta, bo staram sie urzedy i miejsca gdzie mozna sie z covidem niechcacy zaprzyjaznic w miare mozliwosci omijac.

1 polubienie

Uważam że prawo wyborcze powinny mieć osoby opłacające np 6 miesięcy podatek Dzięki temu 500+ nie miało by prawa do głosowania więc nie można było by ich kupić.

2 polubienia

Jak ktoś planuje powrót na kolejną kadencje rzadu to owszem, ma to sens… oczywiście nie mówię to o jakimś zakazie ale właśnie o „moralnym” aspekcie …

4 polubienia

Moim zdaniem to nie odbiera im prawa do wyborów - nie obraź się bo Cię lubię Pitbull, ale uważam, że twój pogląd w tej sprawie jest błędny … Ty jako osoba mieszkająca na Zachodzie możesz wiedzieć więcej niż osoba mieszkająca w zaściankowej Polsce i możesz przyczynić się do poprawy losu w naszym państwie …

Właśnie przez takie myślenie PiS jest u władzy … :confused:

1 polubienie

Ciekawe podejście warte przemyślenia …

moze jeszcze babciom emerytkom dowody osobiste zabrac?
czasem bylabym za…

1 polubienie

Nie śmiałbym orzekać w sprawie która mnie nie dotyczy. W sprawie, jak kto odczuwa swoją polskość, więź z ojczyzną.
Są Polacy którzy wyrzekli się Polski, osiedli na stałe gdzieś w świecie i uważają że teraz dopiero prawdziwie żyją. Są jednak i tacy którzy mimo rozłąki czują więź ze swoimi polskimi korzeniami, życzą Polsce i Polakom pomyślności i śledzą to co się w kraju dzieje.

5 polubień

po pewnym wieku chyba tak. O przepisach powinni decydować ludzie którzy są nimi objęci

Mogę poprawić albo i zaszkodzić…dla kogoś mieszkającego za granica takie 500+ może wydawać się nic nie warte bo to raptem £100 wiec tyle co na perfumy a dla wielu osób w Polsce może to ratować życie… Mieszkając tyle lat za granica, mimo iż jestem w Polsce dość często, to jestem jednak oderwany od realiów z jakimi borykają się Polacy każdego dnia

2 polubienia

Niestety masz dużo racji jeśli chodzi o wyrzekanie się Polskości - szczególnie wśród młodych ludzi zdarza się to bardzo często… Osobiscie czuje się Polakiem w 100% ale tak jak mówisz nie ośmielam się orzekać o sprawach które mnie nie dotyczą

2 polubienia

Niby tak, ale przez to 500+ wszystko pomału drożeje, więc na jedno wychodzi … Nie jesteśmy nie wiadomo jak bogaci, a podatki rosną i ceny rosną … A takie pieniądze można by przeznaczyć na coś pożyteczniejszego jak np drobne pożyczki lub wsparcia dla najbardziej przyszłościowych firm, albo inwestycję w infrastrukturę itp.

1 polubienie

Jasne, jakie my Polacy w Polsce możemy mieć pojęcie o Polsce, świecie i w ogóle jeśli żyjemy w Polsce zaściankowej.
My Polacy zagraniczni mający kontakt z prawdziwym światem z prawdziwą informacją i wiedzą to co innego.
Doszukiwałem się ironii w Twojej wypowiedzi ale nie znalazłem. A szukałem długo i usilnie.

4 polubienia

Tego to już całkiem nie widzę …pożyczki dostają ludzie którzy są w dobrej sytuacji materialnej i maja zdolność kredytowa,prawda? Infrastruktura ? Tu zawsze topiono największa kasę bo to studnia bez dnia a ponadto łatwo nakraść. System 500+ zdecydowanie nie jest idealny bo w wielu przypadkach powoduje to, że ludzie wolą czekać na darmową kasę niż iść do pracy - w sumie się nie dziwie

4 polubienia

Nie pisałem o wszystkich tylko o takich pisiorach np …

To prawda, ale pisałem o najlepszych firmach (zawsze to by coś mogło pomóc rozwinąć się i stworzyć nowe miejsca pracy), aby być bardziej konkurencyjnym na rynku światowym

Tu też masz w sumie sporo racji :confused: Ciekawe ile PiS nakradnie na Przekopie Mierzei Wiślanej

1 polubienie

przy okazji przekopu prezes bedzie mial w srebrnych wiezach bursztynowa komnate.

2 polubienia

Może np tak, że jak ktoś zyska nowe obywatelstwo to wtedy już nie powinien mieć prawa głosu w Polsce, a tak to raczej powinni mieć. Ludzie, którzy wyjeżdżają często najbardziej nie mieli wyjścia i mają przemyślenia, które mogą zmienić obecną sytuację na lepsze …

A pokaż mi lata, gdy nie było 500+, a pomału NIE drożało ( a nieraz nawet szybko)
Wiele rzeczy, które robi PiS (albo których nie robi) mi się nie podoba, ale pracuję z dziećmi, widzę jak bardzo dzięki tym pieniądzom zmieniła się sytuacja najuboższych. I wkurza mnie określanie wszystkich tych ludzi patologią.
Patologia, alkoholicy i nieroby zawsze byli i będą, tego się nie wyruguje. Tak jak są bezdomni z wyboru. Ale dlaczego nie pomóc ich dzieciom?? Nie zapomnę radości dziesięciolatka, który po raz pierwszy w życiu, w dniu imienin, mógł przynieść do szkoły cukierki i poczęstować kolegów z klasy :slight_smile:

3 polubienia

Nie zauważyłeś jeszcze tego ze każdy rząd kradnie ? Nie ma znaczenia czy to PiS czy PO etc, a jeśli chodzi o „najlepsze” firmy tak jak było w przypadku autostrad, kończy się na tym ze płaci duuużą kasę dobrej firmie a ona zatrudnia za połowe ceny podwykonawców którzy zatrudniają …podwykonawców i wychodzi drogo ale gówniano

3 polubienia