Czy wilk zawsze jest zły?

Czy tylko wtedy, gdy przyjmujemy wersję Czerwonego Kapturka?
Z definicji ruskie wilkami nie są, bo by to obrażało zwierzęta.

Odpowiem tak, wilk z reguły nie jest zły. To bardzo mądre zwierzęta, miałem okazję je poznać, bo niedaleko gdzie mieszkam jest tzw wilczy park. Wymienianie ich nazwy w jednym szeregu z ruskim bydłem jest w stosunku do wilków ogromnym nietaktem.

4 polubienia

Dlatego zaznaczylam, porownanie ruskiego z kijem do szczotki tez byloby obrazliwe dla kija.

A zaskoczylo mnie, ze wilki iberyjskie w porownaniu z naszymi basiorami sa duzo mniejsze .

2 polubienia

Tak naprawdę to nawet tych bandziorów do bydła nie powinno się porównywać, bo bydło nie jest tego godne. Na minimum pół wieku zasłużyli sobie na najgorsze imię. No, ale to nie temat tego pytania. O iberyjskich wilkach wiem niestety niewiele. Nasze wilki miałem ochotę kilka lat temu pokazać kilku Pytamkom, ale ktoś postawil w Puszczy Noteckiej wielkie g. i na pewien czas nie można ich było oglądać. Nie wiem jak jest teraz.

2 polubienia

Iberyjskie byly na pograniczu wyginiecia, podobnie jak obecnie rys iberyjski. Uznano je za zbedne dla ludzi
W tej chwili najwieksze populacje odtworzono
image

I tam mozna je zobaczyc przy odrobinie szczescia
Jak sie okazalo sa sprzymierzencami w kwestii nadpopulacji dzików.
Z kolei wytepienie rysia spowodowlo klęskę nadmiaru dzikich królików. Ale jak sie okazuje kotowate trudniej przekonac do rozmnazania i jak na razie na wolnosci przebywa tylko kilkset sztuk. Co na hiszpanskie przestrzenie i miliony krolikow stanowczo za malo . Rys to nie kot domowy…
Zresztą tu dosc pozno sie ockneli z ekologia w ogole. Ale nadrabiaja szybko. Pewnie troche i z biedy, pestycydy i E-konserwanty drogie. :wink:

1 polubienie

Przepraszam najmocniej, że nie o wilku oraz Czerwonym Kapturze ale czy forum wygląda inaczej?
Po lewej stronie mam pasek. On zawsze był a ja dopiero dziś zauważyłam?

3 polubienia

Jezus Maria. Ja już tego nie odzobaczę

2 polubienia

Forum korzysta z tzw. wolnego oprogramowania, wiec niewielkie zmiany sa dość częste.

1 polubienie

Przynajmniej sie nie bedziesz nudzil przy piwie…

2 polubienia

Tam są takie trzy białe poziome kreseczki jedna pod drugą. Kliknij na nie i forum będzie takie, jak było. Po prostu działy Ci się otworzyły :wink:

1 polubienie

Tez mozliwe. Mi sie dzis na telefonie kolory podswietlen zmienily.

Na telefonie jest tak jak było. Ufff! :smiley:

1 polubienie

Po wielu latach wyrzeczeń pasek mamy po lewej i czat chyba…
Cieszmy się.
:slightly_smiling_face:

2 polubienia

Po prawej stronie się zmieniło, inaczej wysyła się wiadomości :slight_smile:

2 polubienia

Wracam do wilków. Od bardzo kompetentnej osoby wiem coś niecoś o tych zwierzętach. Wiki groźne są tylko w stadach mroźną zimą, kiedy w im w ślepia zagląda głód. Potrafią się wtedy organizować. Wilk syty w pozostałe pory roku jest bojaźliwy, unika człowieka, a poluje tylko na to, co mniejsze od niego. Latem sarny są bezpieczne, bo na wiosnę stada się rozwiązują.
Znacznie groźniejsze są stada zdziczałych bezpańskich psów. Takie psy potrafiły oblegać nawet grody w Średniowieczu zimową porą, np Wrocław w XIII wieku. Stąd nazwa; Hund Feld, czyli, po naszemu, Psie Pole. To samo, na którym odbyła się bitwa za czasów Krzywoustego, która charakteryzowała się tym, że jej w ogóle nie było. Tę bitwę wymyślił Wincenty Kadłubek, który słynął z takich wymyślań. Ale mniejsza o większość.

Wszelkie podobieństwo kacapskiej swołoczy do harmonijnej zwierzyny jest głęboko niezasadne. I już.

3 polubienia

Faktycznie, pasek jest.
Czyli forum sie rozwija…

Jak odswiezysz strone to pasek bedzie…

1 polubienie

Odkryłam dziś czat. :face_with_peeking_eye:

2 polubienia

ja też…! :slight_smile: dziś.

1 polubienie

Myślałam, że to było moje odkrycie bo czat był od zawsze.

1 polubienie