Da się funkcjonować bez podatków?

Przyznajesz ze wszystko bylo zle ale dalej twierdzisz ze tak.ma byc…
No i wlasnie dlatego jest zle!

Nie korzystam za nic z tej listy.Dlaczego mnie zmuszasz do placenia?
Zresztą rob co chcesz,i tak mnie nie zmusiszJuz wyjechalem …i wypietdalay zlodziejstwo!

Zaraz, zaraz @collins02 , chcesz powiedzieć, że nie odkłądasz na emeryturę, nie masz ubezpieczenia zdrowotnego?

tylko Atlantyda (ponoć) była wolna od haraczu.

1 polubienie

“pół” Ameryki.

Oczywiście ze odkladam.SAM.I nikt mi nie zabiera skladek i tzw.ubezpieczen.
JA o tym decyduje a nie “system” jaki by nie byl,narzucony…
I robie to bo chce a nie “muszę”

OK, bo ty jesteś rozsądny. A jak ci sie wydaje - jaki procent Polaków SAMEMU odkładałoby te pieniądze, dobrowolnie? 20? Może 25%? Bo nie więcej.

1 polubienie

A kto lub co,i dlaczego,ma byc odpowiedzialny za czyjas głupotę?
W skrócie,przyznaje,denagogicznym,ja place by system utrzymywania przy życiu nierobów,w ogole funkcjonował
Za taki uklad stawialbym przed sadem

Tak ci sie tylko wydaje. Po kilkudziesięciu latach takiego systemu miałbyś coś w rodzaju rewolucji gdy “niezadowolony” lud, który nie płacił ubezpieczeń zacząłby się buntować bo nie miałby za co żyć ii zacząłby wyrzynać “bogaczy” którzy byli zapobiegliwi… Ludzkiej natury nie przeskoczysz.
Ten system nie jest idealny - ale to obrona państwa przed nieograniczoną głupota ludzką - bo ludzi głupich jest niestety więcej niż mądrych.

3 polubienia

A to zupełnie osobna sprawa.
Oblaskawianie tluszczy,zwane “postepem”
To nie na nic wspólnego z obecnym systemem i pewnie dlatego w głębi ducha jestem monarchista.
Ciekaw jestem teraz,czy potrafisz to zaakceptowac czy pofolgujesz sobi

Podarki / podarki czy myto?

Nie, to nie jest obłaskawianie kogokolwiek. Niestety, jeśli państwo ma należeć do wszystkich obywateli, to przyjmij do wiadomości rzecz oczywistą - część z nich i to raczej większość - państwo musi prowadzić za rączkę. Nie da się 100% społeczeńśtwa zmusić do zapobiegliwości, przedsiębiorczości, racjonalizmu. I nie mówię tu o marginesie społecznym, ale większości tzw. tłumu. Twoja polityka doprowadziłaby do wykluczenia tych ludzi z państwa a w konsekwencji do napięć, konfliktów i rewolucji. Naprawdę nie widzisz podobnych zdarzeń w historii?

2 polubienia

No ja wlasnie historyczne burdy mialem na mysli. Panstwo jako instutucja,wykorzystujeł ludzi jak mieso armatnie

Dlaczego wybuchły Rewolucje we Francji czy Rosji? Bo ci którzy je wywołali nie czuli się pełnoprawnymi członkami państwa. Pańśtwa, które było praktyczną własnością magnaterii i kleru. Dlatego wybitni politycy jak Napoleon czy później Bismarck postanowoli zbudować państwa dla wszystkich, między innymi, by zapanować nad tego rodzaju buntami. Ale niestety, wymagało to pewnych wyrzeczeń, przymusowych danin, podatków - które jednakże były potem redystrybuowane w społeczeństwie. Czy chłop w XVII wieku miał coś zamian za dziesięcinę, pańszczyznę czy inne obciążenia? Nic, kompletną figę z makiem!

Panstwo nigdy nie należy do obywateli.
To powinni juz wiedziec.nawet licealiści
Panstwo staje sie zakładnikiem ekipy rządzącej i trudno z tego wyjsc w ramach tzw.demokracji.
To tylko my przyzwyczailismy się do pewnego układu.

Należy, należy. To że rządzący są czasem scoorvielami jak PiS, to zupełnie inna sprawa. Ty proponujesz wolną amerykankę w stylu pomiędzy feudalizmem a wspólnota pierwotną. To se ne vrati. To czystej wody utopia i skrajny idealizm oparty na włąsnym punkcie widzenia.

Historyczne kłamstwo!!!
Nikt z tych zadzy krwi,morderców,niczego by nie zrobil gdyby nie ci co do zbrodni pobudzaja.
W 1770 niemal spalono Londyn a nawet sympatyk burdy francuskiej,Dickens,uznal to za akt barbarzynstwa a nie tzw wyzwalania ludu…
Nigdy barbarzynstwo nie ubierze się w garnitur.
Nigdy wiecej!

@collins02 - oczywiste jest, że 90% wszelkich rewolucji, buntów i powstań ma podłoże socjalne, potrzeba tylko iskry, która to zapali. Dla ludzi, zwłąszcza prostych, pusta kieszeń, jest najlepszym przewodnikiem w walce o jej zapełnienie.

2 polubienia

Michał, nigdy nie twierdziłem, że składki w ZUS są wysokie, bo w porównaniu do innych krajów są niskie. Tak, jak niska jest jakość usług ZUS w porównaniu do zachodnich krajów. A już zupełnym kuriozum jest to, że dany obywatel, żeby otrzymać emeryturę, musi udowadniać urzędowi do temu przeznaczonemu, że pracował czyli, że uiszczał składki. To też pozostałość po sowietyzmie.

Nie będę się już znęcał nad Tobą i nie odbiję tej wyliczanki usług ZUS, ale to nie jest nic nowego i nadzwyczajnego w zachodnich krajach UE. A ten zakres usług jest jakby nawet szerszy, o terminach u lekarzy specjalistów już wspominał nie będę, bo byś się załamał.

Problem w Europie z emeryturami jest zgoła gdzie indziej. Ludzie żyją dłużej, a pokolenia płacące składki są liczebnie coraz mniejsze. Domaganie się nie przedłużania okresu pracy jest w tej chwili podrzynaniem gałęzi, na której się siedzi.

Wiem tylko o opóźnianiu płatności przez ZUS i to nie w jednym przypadku. ZUS zawsze będzie wypłacał, bo dostaje kasę od budżetu centralnego na dany moment, a w innym momencie budżet posiłkuje się kasą ZUS. I taka przerzucanka trwa sobie w najlepsze do dziś od czasów Gomułki.

A teraz mój, osobisty przykład. Otóż ta najlepiej działająca instytucja dwukrotnie, powtarzam, dwukrotnie zgubiła wszystkie moje świadectwa pracy i potraktowali mnie na zasadzie, , że nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobisz. Za to ścigali mnie jak psy gończe za niezapłacone składki, kiedy rzekomo miałem firmę prywatą, o czym , de facto pojęcia nie miałem. Że byłem właścicielem tej firmy, dowiedziałem się od nich. Kilka lat to trwało.

1 polubienie

Więc nie zaskoczyłeś tego, co napisałem. Sens moich wypowiedzi jest taki, że z tym co było złe, należy skończyć. A to co piszesz, również już było i na szczęście kraje cywilizowane wyszły z tego. A międzyczasie spowodowało dwa ogólnoświatowe kryzysy.

Przepraszam Cię, ale nie mogę zrozumieć, co oznacza, że państwo ma być podmiotem gospodarczym? :shushing_face: :man_shrugging: