Dlaczego akurat bociany?

Dlaczego akurat bociany przynoszą dzieci, a nie na przykład kormorany lub sokoły jakieś?

https://youtu.be/iXjEjSHcUEM

1 polubienie

moze dlatego, ze pojawialy sie zwykle rownolegle z wyzem demograficznym poczetym w trakcie dozynek 9 miesiecy wczesniej?

3 polubienia

Ale na całym świecie? Za oceanem też bocian symbolizuje przyjście na świat potomka, a tutaj święto dziękczynienia w Kandzie w październiku, a w US w listopadzie…???

2 polubienia

A ja wiem. Ten zwyczaj wziął się jeszcze od pogańskich Słowian, przejęli to Niemcy, a to już prawie cała Europa była.
Noc Kupały była czasem przylotu bocianów. A w 9 miesięcy później było wiele narodzin po tej nocy. I jakoś trzeba było to wytłumaczyć.

3 polubienia

Przeciez w Ameryce Płn. nie ma bocianów.

2 polubienia

zaimportowali zwczaj-

2 polubienia

Przeanalizujmy temat :grin:
Dzieci przynoszone przez bociany to odległa historia, bardzo odległa, kiedy jeszcze nie było słupów elektroenergetycznych ( to miejsce najczęściej wybierane obecnie przez bociany), to gdzie miały gniazdo zbudować? Na chałupach, obok kominu.
Wiem, i jaskółki lubią gniazda uwić pod strzechą, ale dzieciaka nie udźwigną, bociek duży ptak, z wielkim dziobem.
Padło na bociana :grin:

5 polubień

bociany przylatywaly wczesniej… w czerwcu to juz pelne gniazda bocianiatek bywaja. @birbant
@Bingola bocianow moze nie ma w Ameryce, ale sa imigranci ze swoimi przesadami.
nawet Halloween przetransportowali przez Atlantyk, nie mowiac o sw.Mikolaju.

3 polubienia

Widocznie kiedyś dłużej leciały, nie było nawigacji, może słabsze były nie stosując zbilansowanej diety? :crazy_face:

3 polubienia

Troche jest na południu US, nie tych polskich (bo Polska t zdaje się 25% populacji bocianów), tylko tutejszych. Za to na trawnikach i w kreskówkach są używane bardzo często do przyniesienia dzieci… :wink:

1 polubienie

diete zbilansowana to one stosuja - myszami i inna gryzoniowa drobnica nie pogardza.
jakby mialy pisklaki w lipcu to mlode nie zdazylyby podrosnac i nabrac sil na odlot do cieplejszych krajow :wink:
ale teraz zaobsrwowano, ze lenie czesto nie odlatuja na zime, a w cieplejszych krajach - jak Hiszpania melinuja sie w poblizu wysypiski smieci przy duzych miastach. podobnie jak mewy dbaja o zmniejszenie poglowia szczurow i innego dranstwa zerujacych na smietniku.
co ciekawe, zamieszkuja gniazda, ale mlode maja dopiero na wiosne, zima prowadza zycie bezdzietnych mazenstw.

2 polubienia

Ale ja o tych historycznych… :shushing_face:

1 polubienie

Ale żeby od razu robić z tego towar eksportowy? :wink:

2 polubienia

bo to noc kupaly - 9 miesiecy to marzec - i o tej porze zwykle pojawialy sie tez pierwsze bociany…

2 polubienia

U nas gęsi przestały odlatywać na południe, bo tyle ludzie żywności wywalają, że nie muszą już gęsi migrować. A też te nasze duże. Dlaczego nie one zostały oddelegowane do przynoszenia dzieci?? :wink:

2 polubienia

Już się pogubiłem… :yum:

2 polubienia

linie czasu sobie narysuj - bociany przylatuja wiosna, odchowuja mlode - w czerwcu mlode zaczynaja juz treningi lotnicze i samodzielnie zdobywaja pokarm. przychodzi noc Kupaly. z wszelkimi konsenkwencjami szukania kwiatu paproci. na jesieni bociany odlatuja, kobitki cos sie zoakraglaja i w nastepnym roku w marcu pojawiaja sie i bociany i swietojanski wyz demograficzny…

3 polubienia

Przecież sobie zażartowałem.

1 polubienie

:pleading_face: :pleading_face: :pleading_face:

1 polubienie

Nie wiem co Ci odpowiedzieć.
Chętnie zobaczę, jak Wy to zjawisko wytłumaczycie