Dlaczego Bolesław Prus nie zdecydował się na kontynuacje powieści Lalka?

Pomimo tego że miał w planach takową napisać i pomimo nadanego wstępnego tytuł Sława i stworzonemu zarys samej historii Ktoś spotkał się gdzieś z informacją na ten temat?

2 polubienia

Sequele w tamtych czasach nie były jeszcze takie modne.

3 polubienia

Ja znam tylko lalkę Chucky i Annabelle

3 polubienia

moze i dobrze, ze nie napisal?
za to go powinny kochac wszystkie dzieci majace obowiazek Lalke przeczytac… :wink:

5 polubień

Czytałem streszczenie. Nuda w ch#j

Od czego jest internet i streszczenia…? :smile:

1 polubienie

Dla mnie szczytem głupoty była Ferdydurke. Niby książka nie gruba ale durna niesamowicie.

jak mi to kazali czytac to internetu nie bylo, a tzw. bryk bye sie na niewiele zdal, bo mial go tez moj polonista i sprytny wiedzieal o co pytac, zeby ustalic czy sie ksiazke czytalo. :slight_smile: :slight_smile:

2 polubienia

Święta prawda…sam autor podobno miał fiksum dyrdum a jaki autor taka i książka jak wiadomo

2 polubienia

Bez przesady, i tak jedna z najbardziej “czytalnych” lektur :wink:
Chłopi to tragedia!

1 polubienie

Pomimo to, ze chodzilam do szkoly im. Reymonta, jakos, przez cztery lata przeczytania “Chlopow” udalo mi sie uniknac. Ten radosny stan trwa do dzis. :slight_smile:

3 polubienia

No nie to co dzisiaj wszystko pod komercje

1 polubienie

@okonek A mnie się “Lalka” w czasach szkolnych podobała i tak mi było żal Wokulskiego…

2 polubienia

Nie wiem czy to szkoda ale wiem ze Lalka to jedna z najpiekniejszych,polskich ksiazek.
Ale czy warto dorabiac kolejne czesci?To jest pytanie ktore dzisiaj ma swoich zwolennikow i wrogow…Wiem natomiast z pewnoscia ze o ile ksiazki z tzw.dalszym ciagiem bywaja bardzo udane o tyle filmy,najwyzej do cz. 2.Potem obserwujemy taka kaszane ze strach myslec co maja w glowach zwolennicy :exploding_head: :rage:

3 polubienia

a Barbi?

6 polubień

Chodziły plotki, że Głowacki maił to za niego napisać, ale wtedy jeszcze nie było autorów widmo :rofl: :rofl:

4 polubienia

Chucky to naprawdę się bałam!!!

Nie przesadzaj z ta opinią o chłopach. Baby wcale nie lepsze. :rofl: :rofl:

5 polubień

Ja to lubię chłopów… :innocent:

3 polubienia

Nie wiem dlaczego Prus nie kontynuował Lalki, ale uważam, że ta obyczajowa powieść jest dobrym kawałkiem literatury w odróżnieniu od gniota, pt Faraon.
Zresztą, jak można pisać drugą część gdy w pierwszej uśmierciło się głównego bohatera?
Pamiętajmy, że w tamtej epoce obyczajowość moralna krępowała pióra pisarzom.
W Lalce zawarty jest wspaniały opis życia w tamtych czasach. Szkoda tylko, że autor zrobił z Wokulskiego takiego safandułę. Ale i w życiu realnym nieodwzajemnione uczucie ulokowane niewłaściwie zabiło wiele osób.

Co do Chłopów Reymonta, to, moim zdaniem, ta powieść bardziej zasługiwała na Nobla niż bzdetne Quo Vadis, które ugruntowało nieprawdziwą opinię o prześladowaniach chrześcijan za czasów Nerona. A jeszcze większą bzdurą było zrobienie z Nerona podpalacza Rzymu.

Zarówno Lalka i Chłopi napisane są bardzo dobrym językiem, warsztat literacki jest wysokiej próby. Oczywiście, z gustami się nie dyskutuje, jednakże z literaturą jest jak z muzyką, trzeba dorosnąć do pewnych rzeczy.
A przede wszystkim przeczytać do końca i wtedy wydać i opinię.

3 polubienia