Dlaczego uważa się, że zmywarki przyczyniają się do oszczędności?

Witam. Nigdy nie miałem do czynienia ze zmywarką i nie wiem, na czym ma polegać ta oszczędność. Jedyna rzecz, jaka przychodzi mi do głowy, to być może chodzi o to, że bez zmywarki trzeba rzekomo zmywać po każdym posiłku zamiast zmywarką pozmywać po kilku posiłkach. Mnie to nie przekonuje, bo przecież ręcznie też można pozmywać po kilku posiłkach.

W reklamach widuję, że płukanie naczyń po zmywaniu ręcznym odbywa się pod bieżącą wodą, a to też bzdura dla mnie.

1 polubienie

Ja zawsze plukam pod bieżącą wodą…

Chodziło mi o to, że woda wg reklam rzekomo musi cały czas lecieć w czasie ręcznego zmywania. Ale przecież zlewy są dwukomorowe. W jednej komorze jest woda do zmywania, a w drugiej do płukania.

1 polubienie

Nowoczesne zmywarki zużywają na cykl prania kilkanaście litrów wody. Jeśli chcesz ręcznie umyć naczynia z całego dnia (tak jak w zmywarce) czyli 3 posiłki dla 4 osób, to zużyjesz przynajmniej 2-3 razy tyle wody. Serio, spróbuj kiedyś to zmierzyć. Przy czym nie zmywaj ręcznie tak, że co chwila odkręcasz i zakręcasz wodę dla każdego talerza, czy widelca, w 99% przypadków NIKT tak nie robi.

3 polubienia

To zależy. Większość ludzi myje/płucze pod bieżącą wodą. Zmywarka w zależności od programu zawsze zużyje tyle samo wody. Oszczędzasz czas, nie polerujesz, nie trzymasz cały dzień w umywalce.

1 polubienie

Zmywarka nie opłaci się jedynie singlowi.

3 polubienia

Ja tak robię!

Opłaci się jak ma zastawę na 12 osób

1 polubienie

Zmywarka oszczędza głównie wodę i czas ale potrzebuje silnych środków do mycia i zużywa sporo prądu. Używam zmywarki od wielu lat i uważam że plusy i minusy równoważą się, a odpowiednie użytkowanie może przechylić szalę na plusy :grinning:

3 polubienia

Zmywarka używa energii z sieci głównie do podgrzania wody.
Kiedyś sobie liczyłem. Ciepła woda jest bardzo kosztowna. Zmywarka zużywa jej bardzo mało. Na tym jest największą oszczędność.

2 polubienia

Zależy skąd masz tę ciepłą wodę :wink:

Josephine Cochrane chciała mieć coś, co pozmywa naczynia szybciej od jej służących. Zamiast jednak zlecać komuś, by rozwiązał ten „problem” za nią, Cochrane wzięła sprawy w swoje ręce i wynalazła zmywarkę do naczyń. Urządzenie składało się z dużego miedzianego pojemnika, w środku którego znajdowało się koło z przegrodami na naczynia; napędzał je niewielki silnik, a naczynia kręcąc się były opłukiwane gorącą, namydloną wodą.

Zamożna wynalazczyni otrzymała patent na zmywarkę w 1886 r., a później założyła firmę produkcyjną o nazwie KitchenAid, która istnieje do dziś.

5 polubień

trudno wyplukac inaczej niz pod biezaca woda.
dla mnie to przede wszystkim oszczednosc czasu - zjem, wstawie, jak sie uzbiera wlacze.
bo biorac pod uwage amortyzacje kosztow zmywarki i dodatkow myjacych? to nawet mniejszym zuzyciem wody i kosztu jej ogrzania nie wiem czy zrekompensujesz?
stosujac ksiegowosc kreatywna - oczywiscie, ze sie oplaca, zwlaszcza ta najdrozsza - mina sasiadki jak to cacko zobaczy? bezcenna.

3 polubienia

nieprawda - ja singiel bez zmywarki robie sie nieszczesliwa…

@Devil nie gotuje, bo wszystkie kotły ma zajęte, więc nie wie, co to brudne gary. Pudełko po pizzy raczej nie nadaje sie do umycia.

3 polubienia

Oszczedzasz MNÓSTWO wody.

2 polubienia

no tak, bo pojemniczki z chinskiej mozna uzyc kilka razy po umyciu :wink:
ja pizzy nie lubie, jak ratowniczek z dostawa do domu to chinszczyzna.

Rozśmieszyłeś mnie SMOKu. Kosztowna nie jest ciepła woda tylko ciepło w niej zawarte (rachunki za ciepłą wodę zawierają dwie pozycje: woda i podgrzanie wody). Jeżeli zmywarka pobierze tańszą zimną wodę to musi ją podgrzać, nie za darmo. Można się zastanowić, policzyć nawet która ciepła woda jest tańsza, czy ta z kranu czy ta podgrzana grzałką.

2 polubienia

Nie wiem, ale życie bez zmywarki byłoby straszne :joy: Tak samo jak życie bez pralki. Owszem można ze wszystkim zasuwać ręcznie, tylko po co?

2 polubienia

ten system pobierania cieplej wody z sieci to mial zdaje sie jakis model ruskiej pralki wiatka?
a ciekawe? wszyscy sie “czepiaja” zmywarek, a nikt sie nie zajaknie o pralce automatycznej?

3 polubienia