Dopiero zaczynam oglądać, ale wstęp zapowiada się ciekawie :)

1 polubienie

HEHEHE no to grubo stwierdził ten Jungingen xd

Ciekawe czemu tak stwierdził hehe xd

1 polubienie

Niedługo będziesz mnie zaginał z historii. No cóż, będę się od Ciebie uczył. :thinking::blush:

1 polubienie

A to niby czemu ? :slight_smile:

Bo stale się dokształcasz. :grinning:

1 polubienie

A tak przy okazji zapytam. Dobrze myślę, że Stefan Batory miał “większe jaja” niż Jan III Sobieski ?

Chodzi mi o to, że nie umiał się postawić sprzedajnej polskiej szlachcie. A Stefan Batory się w podobnej sytuacji nie pierniczył …

1 polubienie

Jak piję to nie wypowiadam sie w takich trudnych tematach.
Królom i królewnom życzę miłego długiego weekendu.

2 polubienia

Nie oceniaj w ten sposób, bo Batory miał o wiele lepsze warunki do rządzenia, niż Sobieski.
Za króla Jana, Rzeczypospolita była w stanie rozkładu. Sobieski nie miał tych narzędzi ani możliwości wprowadzenia tego, co chciał i już nie był w stanie przeskoczyć potęgi magnackiej. A poza tym ciężko chorował. Gdyby, przypuśćmy, rządził po Batorym, Polska mogłaby się stać, naprawdę potężnym państwem, A jeszcze jeden taki, to byłaby najsilniejsza w Europie. A reformy i zmiana statusu władzy królewskiej powinny nastąpić za Batorego już, I on dobrze dążył do tego, ale za szybko zmarł. Po jego śmierci był odpowiedni kandydat, to hetman; Jan Zamojski, ale panowie woleli skompromitować się wyborem Walezego. A potem Zygmunt III Waza i poszło z górki ku zagładzie.

2 polubienia

Brzmi dramatycznie …

1 polubienie

Bo historia jest dramatem.

1 polubienie

I wzajemnie :slight_smile: Oby taki był bo na razie zapowiada się beznadziejnie - czyli jak zawsze ostatnimi czasy …

Za dużo na głowie …

1 polubienie

Jaki trudne? Łatwizna to jest. :grinning:

1 polubienie

Ja też piję i dlatego pytam xd

To Ci panowie chyba dość tępi byli xd ? Czy jak to było xd ?

Nie byli. Im Polska potrzebna była bo osiągania korzyści własnych z kilkoma wyjątkami.

1 polubienie

A czy Zakon Krzyżacki dominował wówczas na Bałtyku ? Czy może np Dania ? Bo wątpię, że w tamtym okresie dominowali Szwedzi.

Sądząc po wypowiedzi Trasha królowa Danii była dość nieudolna w tamtym czasie - jak to zresztą bywa z kobietami xd

Duże zyski mieli Krzyżacy z handlu morskiego na Bałtyku ?

Krzyzacy to zyski mieli z bursztynu. A handel na Baltyku w tamtych czasach to juz byl prowincjonalny, z malym wyjatkiem - zboze, niezbedne wyniszczanej wojnami Europie Zachodniej, wiec strategiczne znaczenie Wisly i portow glownie Gdanska bylo nie do przecenienia. @birbant jesli cos pokrecilam to popraw. Bo gdzies mi sie jeszcze placza tez mocne niejrodzaje w Skandynawii.
A w ogole to te Wazy zaniedbywaly mocno obrone Polski na pludniu i wschodzie dbajac o swoje poplatane interesy dynastyczne na polnocy. Potem sie dziwić?
A cholera wyborcy , choc wowczas w ilosci ograniczonej to mądrzejsi od wspolczesnego “suwerena” nie byli.
Taki kapital jakim byla Polska stworzona przez Piastow i jakos zakonserwowana za Jagiellonow przepi…c do calkowitej likwidacji panstwa?

2 polubienia

Trochę do poprawki, ale ogólnie dobrze. :yum:

Niestety, to właśnie Jagiellonowie zostawili po sobie dobry grunt, do osłabiania władzy centralnej. Poddali szlachcie kilka przykładów, jak uszczuplać władzę króla. Bardzo męczył się z tym Batory i za krótko żył. Matko Bosko, ile ja tu bym musiał klepać w te klawisze, by to szczegółowiej objaśnić?

@anon52897632 Tak, jak najbardziej Krzyżacy czerpali zyski z dostępu do Bałtyku, który wtedy wcale taki prowincjonalny nie był, jak to sugeruje koleżanka @okonek . Nadziali się jednak na Hansę, która bardzo pomogła Jagielle wygrać wojnę, o czym mało się mówiło, ale w świetle ostatnich odkryć ujawniło dokładniej. Następny temat do godzinnego klepania.

2 polubienia

A kto założył te całą Hanze ?

Personalnie, nie wiadomo kto?

1 polubienie