Dzień dobry w Dniu Języka Hiszpańskiego

Z pozdrowieniami dla naszej koleżanki @okonek (podobno językiem hiszpańskim posługuje sie dość dość liczna grupa ludności)
Inne dni na dzisiaj to:

  • Hiszpania. rocznica odkrycia Ameryki (święto narodowe)
  • Dzień Bezpiecznego Komputera
  • Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów
  • Dzień Kolumba w Ameryce
  • Międzynarodowy Dzień Reumatyzmu
  • Dzień Krzyczących Frustratów

A to przy okazji dla @okonek z podziękowaniem za wesołe i pasujące tematycznie “Dobranocki”:

Róża nazywa sie “Freude” czyli radość

3 polubienia

Ponieważ wczoraj miałem zbyt mało czasu na komputer dziś wspomnę, że właśnie w dniu wczorajszym w Polsce było stulecie PZLA. Lekkoatletyka dała Polsce najwięcej medali ze wszystkich dyscyplin sportowych.

3 polubienia

Dziekuje ze o tym napisales
i prosze moderacje @okonek lub @Bocca-Lupo o ramke za te dosc wazna informacje

1 polubienie

Wprawdzie nie krzycze, ale czesto jestem sfrustrowana… :slight_smile:

1 polubienie

Jezyk hiszpanski jako podstawowy to ok. 577 milionow ludzi, plus 480 milionow jako drugi i 97 millonow jako kolejny na przyuczeniu.
W 20 krajach jest jezykiem urzedowym. W USA ku zgrozie Mr. Trumpa jest drugim jezykiem urzedowym obok angielskiego w trzech stanach Kalifornia, Nowy Meksyk i Teksas. W wielu innych egzystuje prawem wypasinego Kaduka. Co ciekawe, jezykoznawcy coraz czesciej zaczynaja przychylac sie do teorii, ze powstaje nowy jezyk roboczo zwany spanglish.
Akurat abstrahujac od hiszpanskiego - tam gdzie roznorodnosc etniczna przenikanie sie jezykow jest nieuniknione.
W Brazylii w stanach Rio de Janeiro i Sao Paulo jest nauczany obowiazkowo jako dodatkowy.
W zasadzie tam gdzie rzadzi portugalski z bolem rak i uszu po hiszpansku na poziomie podstawowym dogadac sie da.
A w ogole taka geografia lingwistyczna to bardzo ciekawa dziedzina, w duzym stopniu wspomagajaca tez badania historyczne.
Zawsze mnie zastanawialo czy taki egiptolog biegly w odczytywaniu hieroglifow cofniety w czasie i wrzucony pod piramidy w czasie ich budowy :wink: by sie tam dogadal?
Jezyki mowione ewoluuja bardzo szybko, ostatnio coraz szybciej za sprawą netu, ulatwien podrozowania i migracji mniej lub bardziej pozadanej :roll_eyes::thinking:

6 polubień

No to krzycz!!!
Krzyk pobobno pomaga

Dziekuje za informacje
Ja w tym temacie cos niecos slyszalam, ale to nie moja dzialka
Teraz prosze @Bocca-Lupo o przyznanie ramki dla tej rzeczowej i informatywnej wypowiedzi!

Dzień dobry, to już wiem czemu w pracy od rana wszyscy krzyczą :astonished::grin:

2 polubienia

Ja bylem i jestem dalej,'nieczynny" :upside_down_face:
If You know what I mean :rofl:
Ale za ten wpis masz u mnie piwo,jesli w koncu sie spotkamy…

2 polubienia

Spiento,no hablo espanol.
Dzien dobry po Polsku))
Google Photos

2 polubienia

:thinking:

Znasz hiszpanski??ß

Jako “Wloch” az takich problemow z hiszpanskim bys nie mial. A z galicyjskim jesczcze mniej :laughing:
W koncu cos tam w kwestii wplywu laciny na wiekszosc jezykow europejskich powiedziano.

2 polubienia

Mozna powiedziec,ze znalem,zostaly w glowie,jakies pojedyncze slowka.

1 polubienie

Zgadza sie sa podobne ale tyko podobne.

1 polubienie

Czyli tak jak oslawiony,ponglish :slightly_smiling_face:
Jezyk mówiony,moim zdaniem,o wiele szybciej wyprzedza ten oficjalny niz sie to jezykoznawcom wydaje…
Sam,wcale sie nie starając,trafilem na luki w ,jak by nie bylo,SUPER oxfordzkim dictionary…A zaczeło sie od slowa pitch,ktorego znaczenie w sensie"murawa,boisko",dopiero teraz i to w formie internetowej,zaczelo sie pojawiać…

3 polubienia

Ale znajac jeden latwiej sie drugiego nauczyc. Oczywiscie literackiego, bo dialekty lokalne to osobna bajka :rofl:

2 polubienia

Slownik (oficjalny) jezyka hiszpanskiego to ok. 89000 slow. Plus 70000 amerykanizmow. Czyli slow, ktore maja inne znaczenie niz podstawowe lub sa zapozyczeniam z jezykow lokalnych - nie tylko amerykanskich, ale azjatyckich i afrykanskich tez. A ilu slow uzywa sie na co dzien?:thinking::laughing:

2 polubienia

Co roku do slownika dopisuje sie od kilku do kikudziesieciu slow - ale musza byc one zdefiniowane i uzywane w mowie potocznej co najmniej dwa, trzy lata.

1 polubienie

Ale w angielskim jest to samo.Jedni gadaja jak…Richard Attenborough a inni nie wychodza poza 40 zwrotow…

2 polubienia