Dzień dobry w Międzynarodowym Dniu Dobroczynności

Poza tym mamy:

  • Dzień pizzy z serem (a jest inna?)
  • Dzień Spóźniania sie
  • 1698 Piotr Wielki wprowadza podatek od brody (!)
  • rocznica urodzin Caspar David Friedrichsa (1774)

Dzisiaj wyjątkowo zamiast swojego zdjęcia wstawiam obraz jednego z moich ulubionych malarzy
Caspar David Friedrich (1774) “Mann und Frau den Mond betrachtend”

3 polubienia

Dzien dobry,w dniu pizzy.
Owszem moze byc bez sera pizza.chocby oryginalna Margherita,jest tylko z sosem pomidorowym.
A ja preferuje pizze ,Quatro formaggi’’ a wiec cztery sery

2 polubienia

Fajnie, że dzisiaj dzień spóźniania się :joy: A nie mógłby taki dzień być częściej?:thinking:

2 polubienia

@Leone_Marco, z tego co pamiętam, pizza Margherita była tak nazwana na cześć królowej Małgorzaty i miała barwy flagi włoskiej: czerwony od pomidorów, zielony od bazylii a biały od mozzarelli. Czyli ser był!
Ta wyłącznie z pomidorami nazywa sie “Marinara”

3 polubienia

Nie mam brody , nie przepadam za pizzą, nie spóźniam się a Twoich kumpli nie znam :stuck_out_tongue_winking_eye:
Dzień dobry i tyle :blush:

3 polubienia

Pizza bez sera bywa, dla osob nie tolerujacych laktozy lub wegan. Co do podatku od brody? Otoz bojarzy za czasow Piotra Wielkiego zwyczajowo przypominali pod wzgledem zarostu jaskiniowcow. Carowi., ktory jak wiadomo sporo czasu spedzil w krajach bardziej na zachod ten look jego otoczenia niespecjalnie sie podobal, wiec nakazal przymusowe uzycie nozyczek i brzytew. A i stroju niedbalego zakazal.
Jak ktos byl uparty to za mozliwosc noszenia brody wyplacic sie musial. I to niemało. Nazwano to zlosliwie podatkiem, nie daniną.

3 polubienia

O tak, to jeden z moich ulubionych!

1 polubienie

Tez tak slyszalam
Ale przyjelo sie inaczej

Bardzo ciekawy i skomplikowany malarz
Widac u niego zlewanie sie roznych tendencji a nawet odrobine surrealizmu

1 polubienie

Dokladnie tak bylo wedlug tego co wyczytalam

W Niemczech ten dzien sie przydaje
Bo tu spoznianie jest traktowane niemal jak wykrfoczenie

No i narobiles mi apetytu na pizze…
A wy pewnio robicie sami?

Trudno, :stuck_out_tongue_winking_eye:
a Dzien Dobroczynnosci tez ci nie odpowiada? :face_with_hand_over_mouth:

1 polubienie

Taki bezduszny sknerus jak ja nie zna słowa dobroczynność :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Nie,margherit,to byla pizza biednych,wlasnie ciasto i sos pomidorowy,to jest oryginalna pizza margherita.

1 polubienie

Oj az mojego Wlocha wlsciciela pizzerii zapytam, ale jesli dobrze kojarze margarita to wersja marinara wzbogacona serem za to bez czosnku.

2 polubienia

Ja jak mam sie truc to juz wersja cztery pory roku czyli cztery gatunki sera (musi byc duzo) z zimnym sosem rodem z Transylwanii - tlusta smietana, czosnek, pietruszka lub czaber. Ortodoksyjna pod tym wzgledem nie jestem.

1 polubienie

@Leone_Marco - poczytaj sobie

1 polubienie

Zaraz bedzie, ze wiki niewiarygodna.

1 polubienie

Po włosku? O Pizzy? O mamma mia!

3 polubienia