Dzień dobry w Międzynarodowym Dniu Szachów

Z innych dni mamy:

  • Międzynarodowy Dzien Ambigramm-u (Kto wie co to jest? Ja nie wiedziałam)
  • Dzień Księżyca
  • Dzień Badan Kosmosu
  • Dzień Starych Ciężarówek
  • Starosłowiańskie – Święto Peruna

Na fotografii dalej wspomnieniowo (z krótkiego urlopu)

3 polubienia

Szachy lubie,czasemsiedamy z z9na do partyjki,przed domem.
Dzien dobry.

2 polubienia

A niech to Perun jasny strzeli :grin:a te ambigramy to fajna zabawa, sa tez cyfrowe.

1 polubienie

Dzień dobry Atka :slight_smile:
Ambigram (łac. ambo oba + gr. grámma zapis) – grafika utworzona kaligraficznie lub obrazowo w taki sposób, że po obróceniu całości można odczytać ten sam lub inny tekst. W alfabecie łacińskim jedynymi “naturalnie ambigramowymi” (czyli środkowo symetrycznymi) literami są “H”, “I”, “N”, “O”, “S”, “X” oraz “Z”.
image

5 polubień

Perun, to słowiański Zeus, tak jakby.

5 polubień

Dzień dobry. Nie wiedziałem, co to ten cały ambigramm, ale dobrze jest się dowiedzieć czegoś nowego :wink:

4 polubienia

Slowianski panteon byl bardziej zdemokratyzowany niz grecki czy rzymski, Perun zdecydowanym szefem tej trzodki boskiej nie byl.

4 polubienia

I tak, i nie, Zależy u których Słowian.

2 polubienia

To prawda - ale nie bylo zdecydowanie wskazania ktory jak to mialo miejsce z Zeusem czy Jowiszem - pewnie tez zwiazane to bylo z zaawansowaniem struktur panstwowych.

2 polubienia

W mitologii słowiańskiej, mimo, że niby prostsza, to bałagan był, no i nie znamy jej tak dobrze, jak helleńskiej. Brak konkretnych udokumentowań i no nie miał jej kto zapisywać.
W dodatku, co plemię, to inaczej.

2 polubienia

O cyfrowych tez nie wiedzialam

Myslalam ze tylko ja sie gubilam w tych slowianskich bostwach…

3 polubienia

Dla mnie tez to bylo nowe

1 polubienie

Probuje odszyfrowac ten napis…
Co to za alfabet?

To nie wiem komu wygranej zyczyc
W kazdym razie gratuluje tobie partnerki do gry
Malo kobiet gra w szachy.
Ja nie moglam sobie rady dac z ruchem konika

1 polubienie

W latach młodości miałem kumpelę, co łoiła mnie w szachy, jak chciała.

2 polubienia

Oh! Kiedy ja ostatni raz zasiadałem u szachownicy? Nie ma chętnych w okolicy a ja szczerze mówiąc nie dam głowy, że jeszcze wiem jak tego się używa.
A sam ze sobą? No nie, samogwałtu uprawiac nie będę.
Z kolei ten ambigram to taki obrazowy, graficzny palindrom można powiedzieć. Ciekawa rzecz ale trudna.

3 polubienia

Dzień dobry :slightly_smiling_face:
Kiedyś grać w szachy chciał mnie nauczyć brat mamy. Niby mnie uczył, ale miał satysfakcję, że mnie ogrywa. Niestety do tej pory nie umiem grać. Za to wujek gra w nie cały czas :smiley:

1 polubienie

Ja zasiadalam kilka razy
Ale wciaz przeszkadzal mi konik

Tez mnie probowano uczyc, ale bez rezultatu