Egipskie ciemności

Sorki, miałem na myśli parę miesięcy, błąd przez roztargnienie i nieuwagę. Przeszacowałem.

1 polubienie

Słyszał słyszał, tylko, że tam żadnego promieniowania w takim stopniu nie było. Prawdę mówiąc, to w ogóle.

Mam fajną sprawę w zanadrzu do napisania, ale nie mogę znaleźć w którym miejscu Egiptu dokonano tego odkrycia ok 10 lat temu. Chodzi o miasteczko z przed 3000 lat. Ale zapomniałem gdzie to było. Jak ustalę, to tu jeszcze, za pozwoleniem, pozwolę sobie dopisać, bo sprawa jest, póki co, ciekawie zagadkowa.

1 polubienie

Ostatnio trochę o Egipcie czytalam i ogladalam.
3000 lat to parę tysialeci pozniej niz piramidy budowano.
Z Egiptem to ciagle trzeba sobie uswiadamiac, ze to nie byl postep jaki mamy teraz. Tam historie tworzono przez wieki czy tysiaclecia. Piramidę czy inny grobowiec zaczynano projektowac i budowac w dniu urodzin przyszlego faraona. Żeby zdazyc. Inaczej (ku zadowoleniu archeologow) skonczyc się moglo jak Tutchanamonem - mało znaczacy faraon, grób na chybcika i cudem sie zachowal . Swoja droga to ciekawe, czy jeszcze jakies podobne znalezisko się trafi? W koncu tych władców trochę sie uzbieralo?
A czy to nie o to Ci chodzilo?

Notka w stylu taniej sensacji, ale moze naprowadzi na trop?

1 polubienie

Kiedyś czytałam, już nie pamiętam gdzie o takim właśnie zdobieniu elementów piramidy przed jej złożeniem. Bardzo kunsztowna robota. A jeśli artysta się pomylił i nie dopasował elementów? Albo montując uszkodzili kamień? Albo nie daj Boże pomylili kolejność? KS mieli jak w banku.

2 polubienia

Swojego czasu byłam zafascynowana rozwojem cywilizacji egipskiej, sporo czytałam. Podatek katastralny, podwójna dokumentacja handlu, system podatków. Wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego taka cywilizacja padła. Wiem, tłumaczono mi, ale … dalej nie rozumiem :slight_smile:

1 polubienie

I cmentarze. Umieralność była spora, choć nie wiem, czy wszyscy, nawet niewolnicy używani do budowy doczekali pochówków.

Czekaj wezmę suwak i policzę. Momencik.

Kilka miesięcy to 300 dni, to 7200 godzin, to 432 000 minut, to 25 920 000 sekund. na jeden z 2 300 000 kamyczków jest 11,3 sekundy.
Obliczono, że przy budowie piramidy pracowało 7000 osób (z kucharzami włącznie). Czyli aktywnych było szacunkowo 5000. Suwak, gdzie jesteś?

Hmm…dalej wychodzi 7,5 minuty na kamyczek. Osiągalne?

Nazwałbym to raczej kulturą, a nie cywilizacją.

Kultura, medycyna, technika…

Kultura - obyczaje, sposób i metody działania. Przyczyny tego zachowania w zależności od istniejących warunków.

Ryba bedzie pływać, a nie fruwać, bo posiada inną kulturę działania, zmierzającą do przetrwania. Żyje w innych warunkach i metody, które stosuje, podporządkowane są tym warunkom.

1 polubienie

cywilizacja za SJP:

  1. stan rozwoju społeczeństwa, zwłaszcza jego kultury materialnej;
  2. ogół dóbr materialnych i kulturowych jakiegoś społeczeństwa

Jak odróżnisz stan rozwoju obecnego społeczeństwa i jego kultury materialnej od stanu rozwoju i kultury materialnej społeczeństwa staroegipskiego? Znasz tylko jedną stronę, błędnie uważając, że współczesny człowiek jest doskonalszy i bardziej rozwinięty. Znając tylko avers nie sposób wyznaczyć wartości całej monety.

1 polubienie

Zgadza się. Metropolie też były. Zdarzały się również endemie, które przerywały budowę i do niej nie wracano.

Tak, bo teraz zwozi się na budowy gotowe segmenty i je się składa. Inną sprawą jest przygotowanie ich do tego, ale tu idzie taśmowa produkcja w wielu firmach.
Tankowanie auta osobowego, to kwestia kilku minut, ale, jak dodasz czas od wydobycia ropy, do dostarczenia gotowego produktu do stacji benzynowej, to wyjdzie “trochę” więcej tego czasu. Chodzi o to, co dzieje się w miejscu budowy.
Najdłużej by dziś trwało wzornictwo takich “kamyczków”, ale i tak szybciej by to szło, niż tysiące lat temu.
Panie kolego szanowny, szukasz pan tego kija, by psa uderzyć… :stuck_out_tongue:

2 polubienia

@gra - starożytny Egipt był najdłużej w historii naszej cywilizacji istniejącym systemem państwowym, istniał przez prawie 3 tysiące lat! Rekord nie do pobicia.

3 polubienia

Jakie wzornictwo znowu? Przy budowie piramid kamyczki wewnętrzne były ociosane jedynie tępą siekierką. Tylko fasada, ważniejsze komnaty i korytarze były wycackane. 90% to wzorowe barachło.

Najprościej tłumacząc, ta cywilizacja padła, bo wszystko pada, a inaczej określając, przemija. Przeważnie od gnicia wewnątrz, co trwa dłuższy czas. Nasza też padnie.

5 polubień

To też znam, ale, co innego mam na myśli.

Tym bardziej zastanawia: dlaczego?

I tu się całkowicie zgadzam, ale nie o estetykę nam chodzi, tylko o czas wybudowania piramidy egipskiej “wczoraj” i dziś…

Dziś w o wiele krótszym czasie wszystko było by wycyckane.