Finowie dobrze sobie radzą z pandemią

Czytam w Onecie taką informację. Finowie notują najniższy w UE wskaźnik infekcji: 45,7 na 100 000 mieszkańców. Cieszy to że są kraje, rządy, ludzie mądrze radzących sobie z tą klęską.
Zainteresowała mnie taka krótka informacja: Centralnym elementem w walce z kornawirusem jest aplikacja na smartfony „Corna Flash”, którą pobrało 2,5 mln z 5,5 mln Finów. Przyznam że jestem sceptyczny wobec wszem głoszonej omnipotencji komórek. Ponieważ autor informacji nie uznał za potrzebne objaśnić co ta apka robi i jak pomaga, zapobiega, więc tu też sceptykiem pozostałem.
Może ktoś to cudo zna? Wie jak ta apka pomaga lepiej niż służba zdrowia, lockdown i zamykanie sklepów, cmentarzy i przybytków kultury w zwalczaniu koronawirusa?

2 polubienia

Apka sledzaca.
Zapamietuje kontakty z innym smartfonami z ta apka w ciagu dnia - w przypadku wykrycia osoby z wirusem ustalenie mozliwych zarazen jest szybka i objecie kwarantanna, a przynajmniej zrobienie testu nie wymaga zmudnego wypytywania typu panie, z kim sie wczoraj na wodke umowiles?

4 polubienia

Te wszystkie apki śledzą.
Cieszmy się że jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem ilości zakażonych. W czymś wreszcie jesteśmy dobrzy

4 polubienia

U nas tez taka jest, ale nawet nie wiem jak sie nazywa.
Sam smartfon jest urzadzeniem sledzacym.

2 polubienia

Finów jest mało … Są raczej introwertykami i nie są nie wiadomo jak gęsto zaludnieni … Do tego jest to dość mocno inteligentny naród :slight_smile:

4 polubienia

U nas to ProtegoSafe

2 polubienia

Bardzo mocno inteligentny.
I do tego ponoc szczesliwy.

1 polubienie

Ja tego nie wgralam, bo u mnie we wiosce pusto, kontakt to ewentualnie w autobusie, ale ostatnio jak skoczyly wskazniki to wole zakupy przez neta, a pieczywo i swieze warzywa i owoce kupie na miejscu.
Franek dawno takich obrotow w swoim sklepie nie mial - zwlaszcza poza sezonem :wink:
Ludzie wola do niego, bo to spacerek i zawsze swiezsze niz w marketach w pueblu.

2 polubienia

U was w TG czy u nas w Polsce?

Z tego co wiem to sa ogolnokrajowe.
Mi przyslali info, ze uzywanie tego nie ma wplywu na zuzycie transmisji danych (to wazne dla ludzi, ktorzy maja internet na karte, ja mam abonament).

2 polubienia

W polszy.
Ja tam nie dam się śledzić przez karła i Kamińskiego.

3 polubienia

Jeżeli to tak działa to jest to przecież znakomita okazja aby całe społeczeństwo objąć totalnym nadzorem. Nie koniecznie w związku z wirusem. Wystarczy przecież zmiana oprogramowania i to bez powiadomienia obywatela. Jako klucz rejestracji wystarczy wprowadzić inne kryterium i mamy społeczeństwo na smyczy, jak w cyfrowych kajdankach.
Może na covida jest to dobre ale cena ryzykowna, bardzo wysoka.

4 polubienia

Zgadza sie.
Choc jak uzywasz geolokalizacji w smartfonie to juz jestes na lancuchu.

1 polubienie

Geolokalizację można prosto wyłączyć. Ja zresztą prawie w ogóle jej nie używam, można bez tego żyć. Inna sprawa że wielu już się z tym zżyło, tak jak z GPS, bez którego nie wyjadą z domu nawet na pocztę. Albo i na wódeczkę w knajpeczce z kolegą. image

1 polubienie

Geolokalizacji nie uzywam, ale wyjscie z domu bez smartfona, maseczki, okularow przecwslonecznych i kolczykow? To czlowiek sie czuje nie do konca ubrany

2 polubienia

Racja. Ale zapomniałaś o torebce.
Kobieta bez torebki, albo nawet torby? Takie pojęcie nie istnieje.
Ja zresztą też zawsze mam ze sobą taki mały piterek z niezbędnikami.

2 polubienia

Torebka to podstawa. I wygodne buty. :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

Finów jest ok 6-7 milionow,na powierzchni nieco wiekszej od Polski.Jedno wielkie miasto i kilka malych…No byloby co najmniej dziwne gdyby,bedąc krajem spokojnym i cywilizowanym,sobie nie radzili.

5 polubień

Aż taką oczywistością to jednak nie jest.
Dowód mamy na miejscu.

1 polubienie

Na jakim miejscu?
W Polsce???
Tu mamy 40 milionow ludzi na mniejszym obszarze,z co najmniej potrojna liczba takich miast jak choćby Tampere.
Plus niepokoje spoleczne,obfitujace w zgromadzenia i manifestacje niemal kazdego tygodnia.
Gestość zaludnienia w Finlandii jest jedna z najmniejszych w Europie…Nie ma o czym mowic…

5 polubień