Gdyby nie ta modka i ten admin, usuwający moje uświadamiające teksty,

to bym wam wyłożył, jaką podłą i zgubną politykę wobec Polski prowadził Kościół katolicki, z jego rujnującą Polskę Konfederacją Barską, będącą wojną domową przed państwami ościennymi, a potem dobijającą Polskę Konstytucją 3-Maja wraz z Insurekcją Kościuszkowską, że Polska była zupełnie bezbronną wobec państw tzw. zaborczych.

O kościele chętnie bym poczytał

2 polubienia

Ogłoś, że swoje wywody wyłożysz chętnym na privie.

Zobaczysz, ilu się na to rzuci …
Można? Można, trzeba tylko pomyśleć.

Życzę powodzenia.

3 polubienia

Ja tam bym też radziła priva, bo kolege @birbant niepotrzebnie denerwowac?

3 polubienia

Znalazł jednego chętnego, więc jest spora szansa, ze da nam tu spokój.

1 polubienie

To wpisz w Google “Konfederacja Barska”, oraz “Konstytucja 3-Maja”, a także “rozbiory Polski”. Podobnej podłości i zdrady trudno znaleźć, by polskie mocarstwo przestało istnieć w ciągu 30 lat.

No i się zaczyna …

Od kościoła to ty się odpier…. Ok ?

Rzecz w tym, że harmonik tu się nie myli. Ale upadek Rzeczypospolitej rozpoczął się dużo wcześniej. To, co wymienił harmonik to skutki o wiele wcześniejszych działań państwa. Upadek zaczął się od nastania Wazów i to ich działania doprowadziły do stanu agonalnego, a Konfederacja Barska, czy Insurekcja i inne, to porównać można do konwulsji umierającego. Gdyby nie nie wystąpiły, do rozbiorów i tak by doszło.

Targowica, Konfederacja Barska, Insurekcja, to tylko skutki tego, co działo się wcześniej.
Nielegalnie ustanowiona Konstytucja 3 Maja była pierwszym asumptem do śmierci państwa. Miała być lekarstwem, a okazała się trucizną.

Punkt zwrotny i początek końca miał miejsce po śmierci Stefana Batorego. A pierwszym sygnałem ostrzegawczym był wybór Walezego na polski tron. To była kompromitacja. Po tej awanturze wybrano Zygmunta III Wazę, a jego ponad 40 letnie rządy nakierowały Polską ku przepaści, jego synowie nie zmienili tego kierunku.

1 polubienie

Ktorego kościoła? Tego, ktory obecnie znamy?
Swiat zawsze byl arena wojen religijnych, choc osobiscie wole żyć w strefie wplywow chrzescijanskicj ze wskazaniem na czesc katolicka i jej odlamy kontestujace zwane protestantyzmem.
Niestety KK sprawie polskiej w przeszlosci się nie przysluzyl, co do stanu wspolczesnego? Czas pokaze, ale nie mam wiekszych nadziei, ze to bedzie ocena pozytywna z punktu widzenia panstwowosci.

1 polubienie

Jesus założył jeden Kościół, więc nie ma zbytniego wyboru :wink:

Jezus założył, ale co ludzie z tego zrobili?

Trochę jednak mamy i to nawet z tego samego żródła.

Prawo wyboru sposobu wyznawania boga i obslugujacych to kaplanow?
Niby wybór jest, ale?
I tak spotkany sie w piekle, a @Devil będzie marudzil, że nie ma mu kto polac? :rofl:

1 polubienie

Oczywiście będzie też narzekał, że piekło osiągnęło dno. :smiley:
Nawet w samym KK całkiem prężnie działają grupy odwołujące się na przykład o rytu trydenckiego.
Ale ja myślałam generalnie o chrześcijaństwie, które ma wspólne korzenie ale jednak rozłam nastąpił i mamy katolicyzm, prawosławie i protestantyzm.

2 polubienia

I mnostwo sekt “wycierajacych sobie gębę” Jezusem.
Zresztą islam przyjmuje istnienie Jezusa, ale jako proroka (oczywiscie, gdzie mu tam do Mahometa :wink:), ale różni się od chrześcijaństwa. Nie uznaje istnienia Swietej Trojcy.
Pod tym wzgledem Allahowi bilzej do zydowskiego Jahwe. Zwlasza w wydaniu ortodoksyjnym obu religii.

1 polubienie

Zbyt ogólne pytanie

Mamy denominacje zakładane przez zwykłych ludzi. Ale ja nie o tym.

Dokladnie? Ilu jest przeroznych kaznodziei zakladajacych “swoje przenajswietsze kościoły” z Jezusem w herbie? Nie liczac tego, ze
A nawet prawoslawie i katolicyzm za nic nie moga sie dogadac kim byl, jaka jest jego rola w teologii i w ogole to tylko początki chrześcijaństwa mialy cos wspolnego z naukami Jezusa. Potem jak to bywa z wieloma przekazami? Moze przyklad pozareligijny? Platon , a przynajmniej to co się zachowało to pare stron tekstu, a na temat Atlantydy zuzyto wiele pergaminu, inkaustu, papieru, farby drukarskiej i gigabajtow przekazu. I dalej nie wiadomo jaki byl zamysl filozofa? Bo ideały ideałami, a sprytni interpretatorzy lubia sobie podjesc. :rofl:

1 polubienie

Wierzę w takiego Jezusa, który nie ma człowiekowi za złe, że się w Niego nie wierzy.

3 polubienia

Akurat Jezus był postacią autentyczną. Historia wie o nim nie za dużo. Więc reszta jest kwestią wiary. To drugi Synod ustalił Chrystusa tym kim jest teraz dla chrześcijan. Wygrał głosowanie biskupów kilkoma głosami z Janem Chrzcicielem.

3 polubienia