Heysel. Czy ktoś pamięta?

Byli.Juz od dawna nie są a nawet,na tle Europy są dzisiaj jak potulne baranki.Oczywiscie jesli zamkniesz w jednym pubie kibola Tottenham i Arsenal to żywa noga z tego nie wyjdzie.Ale tak jest akurat niemal w kazdym kraju.Jedz na Korsyke,np. na mecz Ajacio.Nie ważne z kim bo oni wszystkich nienawidzą.
Spytaj raczej,dlaczego polscy kibole są jacy są?I dlaczego tak bardzo roznia sie kibice siatkowki od pilkarskich?To jest zagwozdka nieznana w Europie.

1 polubienie

Oto jest pytanie…
Nie znamy odpowiedzi na nie

Jak mowia pilka nozna powstala jako nastepczyni jakiejs inkaskiej czy azteckiej gry, gdzie zamiast pilki uzywalo sie glow pokonanych w poprzednim meczu :nerd_face::joy:

1 polubienie

Bramka jest okrągła, piłki są dwie XDD

To swoją drogą.
W XVII-XVIII wieku,Indianie pólnocnoamerykanscy,głównie ci ze wschodniego wybrzeża,grywali w pilke drewnianymi kulkami przypominającymi dzisiejsze kule do kregli,choć jeszcze mniejsze…
Ale powstanie skodyfikowanej piłki noznej to juz polowa XIX wieku w Anglii czyli w czasie gdy Anglikow jako kolonizatorów mozna bylo szukac jedynie w Kanadzie.
Dzisiaj glowami jencow to grają mordercy z ISIS.Lub w przypadku wojny,wiekszość tamtej dziczy z Iraku,Iranu,Libii czy Czadu…

2 polubienia

Za przekazami jak naprawde wygladaly zwyczaje religijne Aztekow, Majow czy Inkow to trudno trafic. Bo nie nalezy zapominac, ze pisano je na podstawie opowiadan zolnierzy, najczesciej wprawionych w bojach, ale analfabetow, albo sa relacjami owczesnych oficerow politycznych czyli inkwizytorow i spowiednikow, ktorym wszystko co inne kojarzylo sie z diablem. Mozna domyslac sie, ze najglupszych nie wybierano, z czasem niektorzy, a potem papiez zarwierdzil, ze wystarczy ochrzcic, żeby tubylec (a tubylka w szczegolnosci) stali sie pelnoprawna istota ludzka.
Ale wracajac do tematu - coś jest na rzeczy, ze tamtejsze zwyczaje coskolwiek tych ludzi, zaprawionych w bojach i inkwizycyjnych kazamatach jednak przerazily. I zaciekloscia z nimi walczyli. A czarna legenda rosla.
Ale przy okazji zniszczono wiele pozytecznej wiedzy, kazdy kij ma dwa konce.

2 polubienia

Ale to nie jest specjalnosc historii amerykanskiej.Tak dzialo sie praktycznie wszedzie.I dzieje sie nadal za sprawa zbrodniarzy islamskich.
I min. dlatego nie siegam az do Majow bo to jednak kilka dobrych stuleci roznicy.Natomiast amerykanski Sienkiewicz,Fenimore Cooper w ktorejs z czesci piecioksiągu,opisywal jak to wyglądało.Jesli wierzyc pozniejszym ekranizacjom,zamieszanie przypominając cos na styku hokeja na trawie z rugby :slightly_smiling_face:

Czas podboju Dzikiego Zachodu jest na pewno lepiej udokumentowany, ale czy ciekawszy niz okres Konkwisty?

2 polubienia

:slightly_smiling_face:
To juz co kto lubi.Ja wole i na swoj sposób,specjalizuje sie w Dzikim Zachodzie.Konkwista w zasadzie dotyczy obecnych terenow Meksyku i Ameryki Środkowej.Tamtejsze plemiona bardziej przypominaly te z Ameryki Poludniowej a dla mnie to spora roznica.
Dziki Zachod ubrany jest w kostium legendy ale zroznicowanie plemion USA i Kanady,historia walk oraz przynajmniej kilku,ponadczasowych osobowosci to dla mnie rzecz nie do zastąpienia :slightly_smiling_face:

3 polubienia

No i dobrze, przynajmniej jest jakies urozmaicenie :star_struck:

1 polubienie

Przepraszam za brak udziału w dyskusji, ale przez kilka godzin nie miałem dostępu do internetu.

3 polubienia

Piwo sie na router wylało?

2 polubienia

Ja tak bede mial w poniedzialek.Wielkie moje świeto bo przeprowadzam sie wreszcie :slightly_smiling_face:
A temat wciąz i tak czeka na dalsze rozwiniecie.

2 polubienia

Naprawiali rury wodociągowe, a tam też był kabel od neta.

1 polubienie

@Bingola Zamieszki rozpoczęły się przed meczem, ale do tej tragedii doszło w przerwie.

1 polubienie

Wklad kibicow w wiekszosc tragedii na stadionach,jest iluzoryczny.Bic sie beda zawsze i wszedzie,co pokazuja nieustannie doniesienia z calego swiata.Ale calkowity brak wyobrazni oraz jakiejkolwiek odpowiedzialnosci ze strony organizatorow to juz jest wrecz powtarzajaca sie zbrodnia!
Jakby od polowy lat 70-tych do prawie konca 80-tych,nikt nie myslal!
To sa zupelnie niewiarygodne dzisiaj sprawy.
Opowiadali mi kibice Feyenordu Rotterdam w polowie lat 90-tych w Poznaniu,ze takie historie jak na Heysel,mogly sie zdarzac praktycznie co tydzien i patrzac na stadiony,na to jak one wowczas wygladaly,nikt by sie nie mogl dziwic.
U nas bylo wtedy w miare spokojnie i tylko takie spedy jak Lech-Legia w Czestochowie,stanowily pojedyncze lekcje.Problem w tym ze w dobie tv a potem internetu,nic juz sie nie ukryje.To sie rozprzestrzenialo jak zaraza.
I w sumie sowieci zdawali sobie chyba lepiej z tego sprawe od innych, zakazujac mowienia CZEGOKOLWIEK na temat najwiekszej tragedii wspolczesnego futbolu w Europie jaka miala miejsce w Moskwie.Jak to oni,zataili doslownie wszystko i do dzisiaj dane sa malo znane.Ich zmordyzm podzialal.Ale teraz wszystko zostalo zburzone a w chwili obecnej jest wrecz od lat,napedzane przez wladze kremlowskie.Co stanowi chyba ewenement na skale swiatowa.Najwiekszy od czasow wojny futbolowej.

2 polubienia

Pamiętam średnio

Czyli po takiej rzezi jeszcze wznowiono mecz? Nie wierzę. Xd

Niestety, wznowiono i Juve wygrał 1:0.

Nie takie rzeczy ludzkosc przerabiala.
Jak to spiewal nieodzalowanej pamieco Freddy Mercury?
https://youtu.be/1HzR0nTfKFk

1 polubienie