I co jezcze?

Mam pytanie. W zwiastunach widziałem, że ona tam jakieś walki wręcz toczy. Czy to też była w tym filmie?

1 polubienie

W Chinach raczej nikt takiej mapy nie namaluje.
A co do Ujgurow to jak każda mniejszosc wyznajaca jakakolwiek inna religię niz kapitalistyczna milosc do yuana w wydaniu chinski zmilitaryzowany komunizm? Sa przez tamtejszy system traktowani podobnie jak np. Tybet - niebezpieczni.
A obecność islamu na Dalekim Wschodzie? On tam przenikal szlakami handlowymi, a że okazal sie “pozyteczny” dla wladców jako spoiwo?
Ostatecznie chrześcijaństwo też taka droge przeszlo. A raczej prawie 1000 lat temu, bo o anglosaskim czy latynoskim imperializmie ciężko mówić :wink:
Prędzej ekspansji ideologicznej, ktora co ciekawe? Zaczęła się w chwili, kiedy sama religia zaczęła wchodzic w faze uproszczeń i przegrywać na polnocy. A i obecne podejscie do wiary ma niewiele wspolnego z tym jakie bylo w okresie rozkwitu kulturowego w VII, VIII wieku. Takie porownanie mi się nasunęło z ekspansją sekty torunskiej i degrendolada sporej czesci kleru. Nie liczac dna jakim staje sie KUL.

1 polubienie

Jestem tego samego zdania, że to kwintesencja zagadnienia. Koleżanka @gra krótko i na temat. :+1:

Z tym, że obecna doba wszechwładzy pieniądza trwa od czasu gdy go wymyślono. :grinning:
Od tamtych czasów do dziś nie się nie zmieniło w tym względzie.

3 polubienia

@birbant Oglądałeś może „Grę o tron”? - tam córki możnowładców uczą się szermierki i walki mieczem. To coś w ten deseń - że trenowała. W bitwach „ponoć” tylko dowództwo strategiczne z bazy i „podobno” w czasie bitwy morskiej przebywała osobiście na jednym z okrętów. Jeśli chodzi o to że wywodziła się z białych Ptolomeuszy to mówił o tym w serialu.

2 polubienia

Gra o Tron jest baśnią - fantazy, a my mówimy o realiach.

3 polubienia

@birbant Wiem. Ale tak mi się skojarzyło…

3 polubienia

3 polubienia

2 polubienia

1 polubienie

Znam te podobizny.

1 polubienie
1 polubienie

Moim zdaniem, oba te komputerowe wizerunki są mocno wyretuszowane.

2 polubienia

Elizabeth Taylor nie wzbudzała wielkich kontrowersji a zdecydowanie miała mniejszy nos niż Kleopatry z zachowanych wizerunków.
Ta serialowa aktorka jest ładna. W kategoriach estetycznych, dla mnie jest do przyjęcia.

2 polubienia

Ta cała superprodukcja z Taylor i Burtonem nie dość, że kiczowata dla mnie, to również była totalnym bzdetem historycznym.

Cholera, dlaczego Azjaci nie domagają się przeprosin i klęczenia na kolanach za swą przeszłość?
Dlaczego do tej pory nikt nie wpadł na pomysł zrobienia filmu, gdzie, np… Kopernika, grała by murzynka. Podwójny strzał, bo i skrajne feministki były by szczęśliwe. Wszak Kopernik była kobietą… :stuck_out_tongue_winking_eye:

5 polubień

Kopernik nie może być kobietą bo miał fatalną fryzurę. :grin:

2 polubienia

Fryzurę można teraz komputerowo zrobić należytą i po problemie. :joy:

2 polubienia

Moze dlatego, ze Azjaci raczej niewolnikami nie bywali, no moze paza Brazylią, gdzie trafila sie nawet biała Izaura? :wink:
Ale Chinczycy czy Japonczycy w USA lekko nie mieli. Ale może są mniej roszczeniowi i zaradniejsi od potomkow “afroafrykanow”?
No i na pewno obie kultury to nie technologia polowania na antylopy przy pomocy włóczni. :upside_down_face:

I cytujac Reja? Nie gęsi, swój język (i co najwazniejsze alfabet) mają.
Nie mowiac juz o kulturze, którą mogliby spokojnie obdzielic wiele krajów bez uszczerbku dla siebie. Zresztą to robili i robią.
Co prawda triady czy yakuza tez mafie i to bardzo brutalne, ale czy kojarza Ci sie z syfem panujacym dookoła?

1 polubienie

Sedno sprawy,

oj, tam… taka była moda :slight_smile:

4 polubienia

@birbant Tzn w tym roku nagrodzono Azjatów na Oskarach - niby się aż tak niedomagali, ale jednak :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie