Ja o bezradności wyuczonej usłyszałem pierwszy raz w życiu :)

2lajki

To wynika z lenistwa i cwaniactwa. Pojawia sie wtedy kiedy ludziom rzuca się rybe zamiast wędki. Zjawisko powszechnie znane w pomocy społecznej.

5lajków

Za tym idzie roszczeniowosc.

5lajków

Czyli,jakiegos mnie Hoze stworzyl,takiego mnie masz.
Ja poleze,poczekam na manne z nieba’’
Wygodna,zwlaszcza w obecnych czasach.
Tylko ze ludzie w odroznieniu od tych psow kombinuja,co by tu robic,by nic nie robic,a zeby kasa byla’’

2lajki

Co ona tak oczkami przewraca?

W psychologii to chyba efekt kondycjonalny inaczej zwany efektem Pawlowa
Bardzo powszechne i bardzo czeste

3lajki

Ja bym to określiła cwaniactwo :sunglasses:

Nie wiem co ta pani opowiada (obejrze potem)
A wpis poprawilam
W psychologii to czasem nazywane efektem psa Pawlowa i nie ma nic wspolnego z cwaniactwem

3lajki

Zdecydowanie nie z cwaniactwem . bardziej z mocno zaniżoną samooceną: nie umiem, nue dam sobie rady. Skutek zariwno robuenia wszystkiego za kogoś, jak i nieustannego krytykowania wszelkiej samodzielnosci.

5lajków

Pozwole sobie miec zdanie odrebne.

Bardzo czesty problem w psychologii
Na tej bazie rozwinela sie terapia behawioralna

2lajki

Nie mogę teraz wysłuchać o czym pani mówi, ale domyślam się o co chodzi.
Widywałam to nie raz.
Bardzo mnie to wkurza, szczerze pisząc. Przykładowo na obiady do stołówki kościelnej całe pokolenia przychodzą.
Szkoda gadać…

3lajki

To prawda. Znam taką panią. Moja córka przyjaźni się z jej córką ( więc jadąc gdzies - zoo, basen itp. zabieramy obie dziewczynki…). Trochę tej pani współczuję a trochę ( i coraz bardziej!) mnie wkurza!!! Tylko dziecka żal - stąd jak wyżej.

2lajki

Ta jest jak mozna isc na gotowe…

2lajki

Może jarała niedawno :smiley:

w mowie ciala? tak zachowuja sie ludzie, ktorzy mijaja sie z prawda lub fantazjuja.

1lajk

Ale nie zawsze tak musi być :slight_smile:

Tutaj raczej obwiniałbym zmęczenie czy jaranie czy jeszcze coś innego :rofl:

1lajk

na ogol tak jest. pewne gesty sa zrozumiale tylko w okreslonych kregach kulturowych, ale te podstawowe sa wspolne dla wiekszosci ludzi i co ciekawe niekoniecznie musza zalezec od koloru skory.

1lajk

A ja już kilkanaście lat temu książkę o tym czytałam, to stary termin psychologiczny :wink:

3lajki

Słyszałam o “wyuczonej bezradności” jako efekcie przemocy stosowanej ,
coś jak “strajk wloski” czy tym podobne,
ale może to efekt nieprawidłowej pracy mózgu?
/wierzycie w hipnozę???/

3lajki