Jak myślicie ? Czy Indie się kiedyś mentalnie obudzą?

Wiadomo, że koronawirus jest, ale to póki co nic przy dawnej dżumie Zresztą to by mogło przynieść skutek odwrotny od zamierzonego czyli pogłębić zabobonność Hindusów…

Czy Indie wraz ze swoimi narastającymi problemami są w stanie się obudzić ? Np polityka jednego dziecka jak w Chinach ?

Ale chodzi mi o powstanie tam bardziej racjonalnego postrzegania świata …

Wiem, że państwo indyjskie jest w przeciwieństwie do Chin słabe wewnętrznie…

W szczególności co @benasek sądzi, bo podejrzewam, że w Indiach to był, ale i inni którzy co nie co być może na ten temat słyszeli :wink:

Jakbys poczyal to bys wiedzial. W latach 60/70 Indie probowaly ograniczyc dzietnosc. Skonczylo sie na niczym.
Zreszta Chiny tez sie na tym wylozyly - z podobnego powodu - tam corka to obciazenie, syn wsparcie rodziny. Rozne religie, ten sam przesąd.
Chinom jedyne co się udal to powaznie naruszyc strukture demograficzna kraju, mieli niewielki “zapas” kobiet w postaci kilkusetletniej emigracji, ale i tak nieomylna partia komunistyczna najpierw zakazala sprawdzania plci plodu, porem zezwolila na drugie a ostatnio nawet trzecie dziecko. Tyle, ze chetnych na to nie ma.

Co do wewnetrznej sily panstwa?
Indie sa spoleczenstwem kastowym, gdzie bardzo rzadko ktos ma szanse te kaste zmienic. Nigdy tez nie byly krajem homogenicznym ani religijnie, ani jezykowo.
Chiny od czasu cesarza Qin (III w p.n.e.) sa zarzadzane centralnie.
Porownanie tych kultur to temat na doktorat z habilitacja.
A uwage na temat ogarniecis sie jakichś panstw wygloszona przez osobe zamieszkujaca kraj, ktory zarowno pod wzgledem powierzchni jak i ludnosci moglby byc tam w najlepszym razie powiatem?
A pod ostatnimi rzadami to gmina?
Nie twierdze, ze nie mozna, ale moze jednak odrobina pokory. I samodzielnego myslenia?

3 polubienia

Mój siostrzeniec zwiedzał Indie, Był tam półtora roku. Pracował jako informatyk. Powiedział, że tam więcej nie pojedzie. Takiego brudu nigdzie przedtem i potem nie widział.

2 polubienia

Co do brudu to nie trzeba jechac do Indii. Wystarczy wejsc do hinduskiej knajpy w Hiszpanii czy Gibraltarze.
Nie wiem jak tym drugim, ale tutejszy odowiednik sanepidu, bardzo tolerancyjny (w porownaniu z polskim zwlaszcza) po miesiacu takowa zamknal i wcale sie nie dziwie.
Toz to juz arabskie kebabiarnie higieniczniejsze.

3 polubienia

Czyli brud to taka norma kulturowa a nie bieda…

Dla nich komunizm nie jest niczym nowym haha XD

Wiem przecież że to zupełnie inny świat i dlatego też pytam, bo gdyby był podobny to nadzieja by istniała, ale teraz póki co takowej nie widać…

W przypadku Indusow to chyba tak. Zreszta tak mi sie wydaje, ze nie tylko w Indiach ten problem to “norma kulturowa”
Ponoc czeste mycie skraca zycie…

2 polubienia

O kurde! Nie wiedziałem, że w Peru zmarło aż 192 tysiące ludzi… A w Kolumbii 107 tysięcy…

W Brazylii 520 tysięcy, a w Indiach już 400 tysięcy… Także widać, że epicentrum przenosi się do trzeciego świata…

Ja bym tego trzecim swiatem nie nazywala, bo gdzie wstawisz wtedy Polske :joy::stuck_out_tongue_winking_eye:?
Policz ile to jest 400 tys. od 1,2 miliarda?

2 polubienia

Mają swoją mentalność, więc nie mają z czego sie budzić.

2 polubienia

Mają bo tam nędza i zaludnienie coraz większe i chyba powinni zacząć w końcu trochę się nad tym zastanawiać :thinking:

Nedza nie dotyczy wszystkich, przestan myslec schematami.
A w Polsce nedzy nie znajdzies?

Wiadomo, ale tam jest zdecydowanie większa! Sam @birbant pisał, że tam jest niesamowity brud i syf

Brud i syf to niekoniecznie bieda. A skad wiadomo, ze wieksza? Bo ludzi więcej?

1 polubienie

Sugerujesz, że u nas może być większa bieda niż w Indiach :thinking: ?

PS. To prawda, że Trump umarł ?

Sugeruje, ze w ogole moze byc wieksza bieda niz w Indiach.
A skad to o Trumpie?
Toz to swiat by trabil o tym na okoliczne galaktyki. Na razie ma klopoty z amerykanskim urzedem skarbowym, ale u niego to chyba stan naturalny?
Rok temu zmarl w wieku 72 lat jego brat .
Tez Trump.

1 polubienie

Turcy konkretnie dążą do dobrobytu, a Indie sobie bujają w obłokach zabobonnych :confused:

W tym roku najbardziej wzrosły zarobki na Ukrainie, a na drugim miejscu była Turcja

skoro tak twierdzisz? to klocic sie nie bede…
uzyj tlumacza google

widoczek jakby znajomy?

1 polubienie