Jak pogodzić górnictwo z ochroną klimatu?

Władza z okazji barbórki znów zapewnia górników że będzie walczyć zarówno o nich jak i czarne złoto. Pokłonią się jednak nad nowszymi technikami wydobycia.

1 polubienie

Kłaniają się zaniechania z przed wielu lat.

1 polubienie

Muszą się przerzucić z kopania węgla na kopanie np. Uranu.

kolejna bzdura
wiem jak wyglada kopalnia - niekoniecznie ta glebinowa
jakie to jest uczucie jak sobie wyobrazisz, ze masz nad glowa kilomert skaly? leku wysokosci w budynkach i klausrtofobii nie mam

Najśmieszniejsze jest to, że 4 grudnia świętują także “górnicy” wydobywający ropę naftowa i gaz ziemny, którzy nie schodzą nawet metr pod ziemie! Maja nawet górnicze stroje, co juz uważam za spore przegięcie!

1 polubienie

Jedyne co mi przychodzi na myśl, to posadzić dużo lasów. W sensie, żeby zajmowały gdzieś połowę powierzchni Polski, zamiast obecnej jednej trzeciej. Wtedy przy okazji nabrałyby sensu różne inne metody ograniczania emisji gazów cieplarnianych, i jednocześnie powstałoby sporo miejsc pracy akurat w najbardziej dotkniętych bezrobociem regionach kraju.

Ale śląskim kopalniom i tak już nic nie pomoże. To nawet nie kwestia klimatu, tylko geologii. Po prostu, tani w wydobyciu węgiel już został wydobyty.

1 polubienie

Posadzić ekologów, klimatologów i górników przy jednem stole z dużą ilościa napojów rozmownych, to się oni pogodzą, potem dadzą sobie po ryjach, a potem znów się pogodzą. :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Tylko nie może ich być dwóch. Bo wiadomo nie od dziś, że gdzie dwóch Polaków tam trzy partie… :wink:

1 polubienie

Dwóch, to nie. To ma być duży stół, niekoniecznie okrągły. :grin:

1 polubienie

a samo okreslenie gornik to nie jest idiotyczne? czy nie powinien byc dzien wydobywcy?

1 polubienie

Bo bardzo dawno, dawno temu, drążono szyby w górach.
Gwarek, mogło by być.

2 polubienia

no nie wszedzie tak bylo @birbant gornictwo sie kojarzy z osiagnieciem
dokopac sie do czegos?

2 polubienia

Powinni się nazywać Kopacze. Tak jak górnicy w pewnej legandarnej niemieckiej grze PC :rofl:

digger? moze nie legendarna bo alley cat byl lepszy -ale to faktycznie wykopalisko na PC bylo
Digger classic game - YouTube ciekawe czy ktos zrobi transkrypcje na wspoczesny sprzet?

1 polubienie

Logicznie powinien nazywać się “dolnik”

2 polubienia