Jak tam u was wygląda życie teraz w związku z covidem?

W Hiszpanii, UK, Holandii, Niemczech itd ?

U nas wszystko wróciło do normalnego stanu bycia …

2 polubienia

U nas w Polsce jedynie mur antycovidowy XD na granicy z Białorusią XD

1 polubienie

Wszystko wróciło do normy.

3 polubienia

A fala jakaś jest teraz we Francji bo nawet nie wiem… Przestałem się interesować w ciągu ostatniego roku tą całą plandemią XD

1 polubienie

Nic nie jest takie jak wczesniej, nie da sie tak od razu pozbyc stresu spowodownego dwuletnimi ograniczeniami
A na kryzys pocovidowy naklada sie teraz problem wojny i związanych z tym kryzysem energicznym. Co prawda Hiszpania importowala ok. 14 % gazu od ruskich, ale gwaltowny wzrost cen navrynkach swiatowch daje sie we znaki, inflacja jest najwieksza od lat 80, a nastroje spoleczne z charakterystycznym dla tego kraju sposobem myslenia? Jak wziąć tego byka a rogi, czyli jak w tym swiatowym bajzlu najmniej stracic.
Na razie wszechobecnych modłów o cud gospodarczy nie ma, jest za to cyrk powszechny gdzie politycy prężą się niczym gladiatorzyw starożytności i trup (polityczny) ściele się gęsto.
Ale ogólne te wszyskie kryzysy uswiadomily Hiszpanom koniecznosc reform i fakt, ze lepiej juz bylo.
No i ta cholerna susza. I zwiazne z tym pozary. Wiekszy strach, ze wody zabraknie niz gazu.

3 polubienia

Kompletnie się tym nie interesuję. Jak dla mnie ważne, że obostrzenia są zniesione i, że covid nie dotknął najbliższych mi osób.

3 polubienia

Ano. W Portugalii przez pożary lasów był strach o Lizbonę w tym roku. A we Włoszech całkowicie wyschły rzeki. Na Węgrzech ileś tam jezior całkowicie już wyschło. A w Polsce Wisła ma zaledwie 30-38 cm wysokości XD

2 polubienia

Myślę, że rozwija się teraz wielki kryzys egzystencjalny ludzkości. Ludzie już nie patrzą w przyszłość, bo nic dobrego tam się nie zapowiada. Przez to wszyscy tak trochę żyją jak by nie bylło jutra.
Fale covidowe są, ale te propagandowe, a faktyczna zachorowalność covidem jest bardzo słaba, tzn. łapiesz go, ale mało co go odczuwasz, takie wrażenie we Francji jest.
Propaganda covidowa jest tylko po to, żeby znowu kupić miliony szczepionek na koszt społeczeństw.

2 polubienia

Moja ciocia ma dokładnie takie samo wrażenie, chociaż nie wiem czy się z nią zgadzać, a ostatnio byłem zbyt zajęty, żeby się tym przejmować jakoś szczególnie. Chociaż już podobno 15 mln ludzi na Ziemi od tego zmarło. Głównie w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej

A Odra zatruta. Na Niemca zrzucic sie nie da, bo nastapilo to w strefie gdzie obydwa brzegi polskie…

3 polubienia

Co poniektórzy to pewnie na Ukraińców będą próbowali zrzucić XD Oczywiście nie ja :wink:

Kwestia Ukrainy to odrębna sprawa. Tu ludzie, jak za pierwszej Solidarnosci zdali egzamin, nie rząd.
Choć jeśli chodzi o migrację to jednak wole te kilka milionów Ukraincow w Polsce niz zupelnie obcych kulturowo mieszkancow Afryki.
A jak swiat nie postawi sie Putinowi to istnieje duża szansa, ze ta zaraza czli komunistyczna dyktatura rozlezie sie po świecie. Niszcząc po drodze cywilizację.

2 polubienia

A Hiszpanie i Włosi to chyba teraz z Algierii i Egiptu sprowadzają gaz ?

W Holandii zapomniano o covidzie. Życie toczy się normalnie i spokojnie. Żeby jeszcze tych podwyżek cen nie było. Ale nie są takie wielkie, jak w Polsce. Da się żyć.

2 polubienia

Struktura importu hiszpanskego jest dosc rozdrobniona. Choc najwiekszym zrodlem jest Algieria. Ale ponad polowa dostaw to gazoporty, a ok. 48% gazociagami - z tego 6% przez gazodukty z Francji. Reszta przez Maroko. A poniewaz kraje Maghrebu w idealnej zgodzie nie zyja (to znaczy zwykle jak pies z kotem) wymaga to ekwilibrystyki jesli chodzi o polityke.
Na szczescie zwykle wygrwa pragmatyzn.
Natomiast Wlosi? Nie wiem, do tej pory sie tym nie interesowalam, ale zdaje sie duzo kupowali od ruskich.

2 polubienia

A jak widzisz (pytam o twoją opinię) przyszłość Hiszpanii i możliwość reform jej gospodarki ?

Rząd brytyjski bohatersko walczy z konsekwencjami swojej odpowiedzi na koronawirusa, głównie poprzez nie wspominanie ani konsekwencji, ani odpowiedzi. Premier, który na tej odpowiedzi próbował zbudować swój autorytet, stracił z tego powodu rację bycia premierem i zostanie za parę tygodni wymieniony, dokładnie tak jak to powinno być. Szkoda człowieka, bo został wytypowany na bycie kozłem ofiarnym dla całej klasy politycznej, która zgodnym chórem opowiadała się za rządową odpowiedzią na koronawirusa, z tym tylko wyjątkiem że opozycja chciała żeby odpowiadać tak samo tylko jeszcze bardziej. Ale nikt nie powiedział, że polityka jest sprawiedliwa… :wink:

2 polubienia

Ano… A jak życie samo w sobie pod względem covida i gospodarki ?

1 polubienie

Juz sie reformuje, zresztą Hiszpanie az takimi bezmylnymi leniami jak sie ich przedstawia (sjesta, fiesta i mañana) nie są. Tu obowiązuje zasada, że jak sie wali i pali to wszystkie ręce na poklad.
Przeszkoda? Hiszpania bardzo oberwała w czasie kryzysu 2007/8 i teraz bez funduszy pcovidowych nie bylo by kasy na nowoczesne inwestycje. Ale juz na covida szczepionka i to o szerokim spektrum została stworzona w Hiszpanii. Juz zatwierdzona i od jesieni wchodzi na rynki jako dawka przpominajaca. Bo myśląc gospodarnie njajpierw trzeba zużyć zapasy i nie ma sentymentu, ze to hiszpanskie osiagniecie. Covid się zadomowil i niestety będzie jak z grypa - mutuje na tyle szybko, ze szczepionki będą konieczne co jakis czas. Bitwa wygrana, wojna jeszcze nie

2 polubienia

Ale w co inwestuje Hiszpania i jakie ma możliwości rozwoju ?