Jaki jest Twój idiolekt?

Nie tylko hiszpanski, uczono mnie lub sie uczylam roznych sposobow porozumiewania się, nawet jezyka migowego w wersji polskiej. W rodzinie trafil sie gluchoniemy, ale chetny do rozmowy. Teraz ma implant. Ogolnie uwazam, ze komunikatywnosc i mowa ciala sa podstawa zycia. Taki pies, kot czy inna tchórzofretka, a nawet mysz czy chomik syryjski w kontakcie z ludzmi staraja sie dogadac. Calym cialkiem, ale tez gama wydawanych dzwiekow. Moze nie wszystkie odbieramy?

3 polubienia

Nie wspominając o harmonijnych kawkach!

1 polubienie

No i wychodzi, ze kazdy dwor musi miec swojego trefnisia :joy_cat::joy_cat::joy_cat:

1 polubienie

Jestem wyjątkowo małomówna,dlatego czasami bywam w necie,gdzie próbuję napisać to, co uważam za ważne…
Mniej lub bardziej zresztą… :wink:
Lubię samotnie porozmyślać i samodzielnie odkryć prawdy odkryte już dawno przez wielu…
/IDIOLEKT?Pierwszy raz słyszę to słowo i nie mam pojęcia -jaki mam./

3 polubienia

Zdarzą mi się mówić gwarą i cytować ulubione utwory literackie, zwłaszcza z moją Mamą mamy taki nasz własny kod plemienny. Pracuję w specyficznej branży dlatego dużo słownictwa fachowego i specyficzny język który jest zrozumiały dla moich współpracowników i klientów. Powiedziałabym nawet że z koleżankami z pracy mamy własny kod, a z klientami jeszcze inny chociaż branża wspólna…

4 polubienia

Czyli

Poprawną polszczyzną już mało kto się posługuje.Oczywiście raczej nie ma człowieka mówiącego nią.
Pomijając fakt,że nasz naród nie wiadomo dlaczego uwielbia nawet nie potrzebne zapożyczenia z innych języków.Ostatnio zauważyłem,że wielu ludzi nie wymawia "N’ poprawnie.Nie da się tego napisać ale to brzmi jak tylnojęzykowe “n”- prawie słychać “ę”.Włączam telewizor a tam wszystkie kobitki mówią “sukięka”.<-to jest straszne :wink:

3 polubienia

Jak to nikt? Jak kto, nikt, job jewo mat’…? :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 polubienia

Akcent czy wymowa sa plynne. Wazna jest tresc.
Telewizja siega dna

3 polubienia

To nie jest błąd wymowy , to jest regionalizm małopolski. Każdy Krakus tak mówi. :slight_smile:

3 polubienia

Dzięki…! Nie wiedziałem o tym.Ale dziwne jednak,że większość ludzi w TV pochodzi z Krakowa. :thinking:

1 polubienie

Z tym krakowskiem “ę” Bingola ma rację, co nie zmienia faktu, że w dzisiejszych telewizjach poziom prowadzenia programów, a szczególnie wiedza, dykcja, kultura, i wymowa…itp; prowadzących, najdelikatniej ujmując, jest bardzo daleka, już nie od ideału, ale i poprawności…

2 polubienia