Jakie były wierzenia, filozofie, w Europie, przed wprowadzeniem katolicyzmu?

A w Walii nauczyciele się boją dzieci i się do tego przyznają. A u nas się nie przyznają. :confused:
“Walijski związek nauczycieli NASUWT wystosował specjalny apel do rządu. Chodzi o wprowadzenie ochrony przed brutalnymi zachowaniami uczniów. Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 38 proc. nauczycieli w Walii doświadczyło przemocy słownej lub fizycznej ze strony ucznia.”

Oczywiście, ale wtedy inaczej być nie mogło. Ale tu kluczem jest nauka obowiązkowa. Potem to już różnie bywało. A w ogóle Napoleon do Karola to pikusiem był. Pod względem strategii wojennej także. Swędzi mnie i kusi by o tym władcy coś na forum skrobnąć. Kiedyś, ale dawno poświęciłem tej postaci mnóstwo czasu lecz nie wszystko dziś pamiętam. Zaglądałem do googla, też tam niewiele.
Przypomniało mi się co nieco po mojej wizycie w Aachen, gdzie gruntownie z córką zwiedziliśmy m. in. katedrę Świętej Marii, która do dziś jest grobem Karola Wielkiego. Sama katedra zaczęła być budowana w 790 r. I, kurna, stoi do dziś.

3 polubienia

Od czasow zamierzchłych świątynię i obslugujacy ich kaplani (czesto plci obojga, o czym katolicy pamietac nie chca) mieli powojna role - duchową i administracyjną.
Pilnie licząc duszyczki i pilnujac danin.
Nie za darmo. No i monopolu na nauczanie nie odpuszczali oczywiscie. W Egipcie utrzymalo sie to do końca.
Ajatolahy i spolka tę tradycję kultywuja do dziś.
Rzymianie za cesarstwa zerwali z tym zwyczajem tworzac świecką strukture zarządzania państwem, często opartą na w miarę komperentnych urzednikach. Nie zawsze patrzac na ich pochodzenie.
Czy korzystali w tym przypadku z “modelu greckiego” ? Na tyle madra to ja nie jestem, ale wydaje mi sie, że tak.
Swiete Cesarstwo Rzymskie to byla wieczna wojna pomiędzy cywilnymi wladcami a zapędami kosciola w kierunku teokratycznego zarzadzanie panstwem.
Rzadko bywalo to w stanie rownowagi, więc wojen zwanych religijnymi, gdzie kazdy pretekst byl dobry i powstamie roznych odmiam protestantyzmu lub inne próby uwolnienia sie od wpływów papieskich byly na porzadku dziennym
A ilu tych papiezy w koncu było? A czort wie, bywało, ze trzech, albo i czterech w tym samym czasie? Kolega @birbant będzie wiedział :wink:
My sie poslugujemy oficjalną listą zwycięzców.
A Swiete Cesarstwo upadlo definitywnie w 1806 roku, przy znaczacym udziale Napoleona.
Choc papieze di dzis nie zrezygnowali z prowadzenia polityki kolonialnej wysylajac misjonarzy do roznych egzotycznych miejsc, budując
i rozwijajac wplywy gospodarcze czy wymuszając konkordaty stawiajace wladze panstwowe pod ścianą.
W Europie Polska jest takim podrecznikowym przykładem, ale Ameryka Lacinska ma ten sam problem.
Oczywiscie nie sa w tym osamotnieni, islam robi dokladnie to samo.
A w przypadku prawosławia? Po ostatnim liscie Cyryla do wiernych to Putina można uznać za gołąbka pokoju
I jak ma byc dobrze na tym swiecie?

1 polubienie

Papieży jednorazowo było trzech najwięcej, tylko nie wiadomo, który z nich był z natchnienia Ducha Świętego.

Karol Wielki w swoich niewojennych poczynaniach wzorował się na starożytnym Rzymie.
Ponieważ zjechaliśmy mocno z tematu pytania, za co należało by przeprosić sympatycznego autora, stworzę później czyli jutro temat w tym temacie. Teraz muszę robić rząd i spadać stąd.

3 polubienia

To ja wieczorem wydziele część współczesną - zeby tu faktycznie pytania nie zaśmiecać.