Jakie znacie głupie ustawienia domyślne?

Ustawienie domyślne – to w sprzęcie elektronicznym, lub każdym innym posiadającym możliwość regulacji – funkcjonalność, która ogranicza konieczność wyboru opcji w przypadku najczęściej stosowanych rozwiązań.
Ale w wielu urządzeniach spotyka się takie ustawienia, które przeczą zdrowemu rozsądkowi. Jedno z najbardziej irytujących - to domyślne ustawienie trybu zdjęć selfie w telefonach jako odbicie lustrzane. Popatrzcie sobie choćby na filmiki na Tik-Toku, czy selfie wrzucane na portale społecznościowe - zdecydowana większość z nich jest odwrócona, co można poznać choćby po napisach na ubraniu czy innych tego typu elementach znajdujących się w kadrze. Mało komu chce sie przestawiać to ustawienie, które jest wbudowane jako początkowe (domyślne) chyba w każdym telefonie.
Kolejny przykład obserwuje często przy zakupach – faktura VAT też jest ustawieniem domyślnym. Tak jest np. w kasach automatycznych wielu marketów. Płacąc w takiej kasie np. w Auchan pojawia się ekran z fakturą, a jeśli chcesz zwykły paragon (90% kupujących) musisz nacisnąć gdzieś z boku przycisk “ANULUJ”. Bez sensu. Powinno być odwrotnie - jeśli chcesz fakturę - naciśnij przycisk FAKTURA i wtedy podaj NIP, itd. Również na stacjach benzynowych gdy płacę za paliwo w kasie obsługa ZAWSZE zadaje pytanie czy chcę fakturę. Przecież gdybym chciał, to bym o tym powiedział od razu!
Jeszcze kilka lat temu w samochodach, zwłaszcza niemieckich, domyślnym ustawieniem było, że po wyłączeniu silnika, wyjęciu kluczyka i zamknięciu drzwi nadal paliły się światła mijania. Po co? Przecież DOMYŚLNIE, jeśli wykonaliśmy te czynności, to nie chcemy aby zostawiać auto z włączonymi światłami. Wytłumaczeniem może być to, że producenci aut maja cichą umowę z pomocą drogową, która rano przyjedzie naładować wyczerpany akumulator. :slight_smile:
Znacie podobne sytuacje?

4 polubienia

Nie robię sobie selfie i nie mam żadnego Tik-toka czy innych social-ogłupiaczy, nie robię zakupów w “Ałchanie” i dotychczas nie spotkałem się z domyślnym ustawieniem faktury w kasach, w życiu nie miałem też niemieckiego auta … więc cóż mogę powiedzieć w tym temacie?
Ale żeby nie było tak, że otacza mnie harmonijny i logiczny świat, irytującą rzeczą dla mnie jest, że po instalacji Windows ikona Moj komputer zwyczajowo będąca na pulpitach starszych wersji obecnie jest ukryta.

6 polubień

Dokładnie.Z tym ze ja jestem na fejsie.
Niemniej to słowo w niczym mi dotąd nie przeszkodziło…Owa domyślność…Nic sobie nie przypominam.

2 polubienia

U mnie przeglądarka się czepia, żebym coś tam (jakieś ułatwienie) ustawiła sobie, a ja to akurat omijam i klikam, że nadal chcę ustawienie domyślne. Nawet nie przeczytałam o co chodzi (jednym okiem widziałam naprędce że o reklamy, spersonalizowanie ich itp. A ja nic nie chcę zmieniać, bo tak jak było akurat mi odpowiada.

4 polubienia

Każde urządzenie zawsze ustawiam pod kątem wydajności i oszczędności.
Wywalam zbędne apki i wyłączam wszystko co może wpływać na szybkość oraz baterię.

4 polubienia

Tak na szybko do głowy przychodzi mi tylko domyślna tapeta w Windowsie XP, bo we wcześnieszych wersjach był brak tapety, a domyślny kolor tła to zieleń lub błękit.

Nie lubię też efektów typu stopniowe znikanie lub pojawianie rzeczy typu okna, więc tego typu efekty również staram się mieć wyłączone.

1 polubienie

Ja tam cos wlaczone, czy nie? Byle działało :wink: i sie nie zawieszało.
A selfikow i roznych instagramow nie ogladam.
Wiecej użerania sie z telewizorami smart, bo tam co wies to konwencja. I nie lubię smartfonów Huawei, choc od tej marki zaczynalam ponad 11 lat temu.

2 polubienia

Wszystkie sprzęty elektroniczne mam ustawione w/g włąsnych preferencji.Gdybym miał na domyślnych to pewnie oślepłbym od telewizora i monitora a smartfon przy każdym nawet krótkim połączeniu z internetem pobierałby ogromną ilość danych(komp też).

2 polubienia

Obsługa pyta o fakturę, bo masa ludzi wpuszcza sobie w koszt firmy albo kilometrówkę wożenie dziecka do przedszkola/szkoły albo po prostu benzynę jako koszt działalności.

1 polubienie

@Nunu ale czy takich ludzi jest większość?

1 polubienie

Dużo jest. Oni rutynowo pytają, bo jest dużo. A jeszcze może brać fakturę osoba fizyczna bez NIP.

2 polubienia

No dobra…Znalazlem jedno kompletnie zbędne ustawienie w sprzęcie.
Funkcja “random” w odtwarzaczu cd :roll_eyes:
Po co to?Dla kogo?
Nie użyłem jej nigdy.Ani razu.

2 polubienia

Nie wiem jaki masz odtwarzacz. Ja kiedys mialam na 6 CD (sharp).
Na imprezy bylo fajne, bo dzialalo jak dzis radia komercyjne - czyli wybieralo muzyke na chybil trafil , tyle, ze bez reklam :rofl::rofl::rofl:

2 polubienia

@collins02 ale random play to nie jest ustawienie domyślne, które musisz przestawić na tryb normalny.

No tak, fakt…Pomyślałem jedynie o całkowitej zbędności…

2 polubienia

Bo telewizory i monitory są ustawiane tak, żeby ich obraz ładnie się prezentował na półce sklepowej, natomiast do codziennego używania takie ustawienia obrazu słabo się nadają.

2 polubienia

A gdzie tam, od lat w trakcie pierwszej instalacji okreslasz tryb wyswietlania (to sie o ile nie mylę domowy lub hotelowy - czyli na duze powierzchnie. Pojecie z czasow, kiedy TV w pokojach nie bylo.)

1 polubienie

Co do telewizorów to mają jeszcze sporo różnych drobnych drobnostek,które należy ustawić po swojemu…
Najwięcej niewłaściwych ustawień jest w systemach operacyjnych Windows i Android.<-Tu to masę czasu trzeba poświęcić.

2 polubienia

Nikt nie napisał o idiotycznych ustawieniach na FB?
Domyślnie komentarze sortują sie wg “najtrafniejszych” zaś algorytm tego “najtrafiania” jest kompletnie niezrozumiały. Nie wiem co kierowało autorami, którzy nie przewidzieli możliwości sortowania chronologicznego komentarzy.
Dalej: czasem się zdarza, że FB pokazuje tylko jeden komentarz, a gdy sie kliknie opcje “rozwiń wszystkie komentarze” okazuje się, że wszystkich są całe dwa :slight_smile:

1 polubienie

Ja mam ustawione “wszystkie”

1 polubienie