Jeśli chcesz wiedzieć, o jaką Polskę walczyli Powstańcy Warszawscy,

Niemcy byli w odwrocie ale wciąż byli silni i gotowi do kontry co pokazali w Warszawie, Ardenach i potem w Berlinie.
Alianci byli pewnie gdzieś we Francji. Stalin z kolei czekał az w naszej stolicy opadnie kurz.

Warszawiacy poczuli to nadchodzące zwycięstwo i chcieli dać cos od siebie. Pokazać ze ducha wolności zniszczyć sie nie da. Tu chodziło o honor.

1 polubienie

to bylo bardziej pokretne myslenie (nie ludzi, ktorzy walczyli, ale politykow i generalow) - liczyli sie z tym, ze Niemcy stolice odpuszcza, a uzbrojona ludnosc przywita sowietow jako wolni ludzie.
tak sie nie stalo. nie docenili faktu jaka nienawiscia Hitler darzyl Warszawe, co zreszta bylo widac od samego poczatku wojny i Polakow w ogole.
i rowniez cynizmu Stalina
moznaby powiedziec tylko tyle, ze Pilsudski uzywajac sformulowanie “kury macac” nie tylko do poslow na sejm, ale rowniez sanacyjnej rozpolitykowanej generalicji mial 100% racji
potem scenariusz powtorzono- tak jak stalo sie z Praga czeska tuz przed koncem wojny w maju 1945 - kiedy to Czesi dokonali symbolicznego “zrywu” - zyskali na tym niewiele, bo sowiecki smok pozarl ich pozniej na przystawke. tyle, ze Pragi nie zburzono.

3 polubienia

Nie żartuj z tą gotowością Niemców do kontry. Alianci produkowali sprzętu wojennego wielokrotnie więcej od Niemców, mając nieograniczoną ilość paliw do niego, w przeciwieństwie do Niemiec. W dodatku miasta i fabryki niemieckie były systematycznie obracane w perzynę przez alianckie bombowce.

Powstanie było nieodpowiedzialnym, zbrodniczym awanturnictwem polskich dowódców AK-owskich, wymierzonym przeciw ZSRR.

1 polubienie

Jeśli ktoś dobrowolnie wstępował do organizacji wojskowej, to godził się na słuchanie wizji i rozkazów dowódców, a nie własnych.

To prawda, ale …

Ponoć właśnie mimo wszystko zniszczenia w Niemczech spowodowane bombardowaniami Aliantów nie były jakoś mocno duże mimo wszystko …

A na pewno dużo mniejsze, od tych, które doznała Polska … :confused:

1 polubienie

Żadne przeciw ZSRR … Ale faktem jest, że trzeba było się skupić na innych kwestiach … Jak chociażby obrona polskiej ludności na Wołyniu … Nasz los i tak był już przypieczętowany w Teheranie … :confused: W parę minut ustalono, że będziemy w radzieckiej strefie wpływów …

2 polubienia

Zachowanie Stalina wobec Powstania było logiczne i łatwe do przewidzenia. Powstania nie powinno być. Polacy powinni słuchać Churchilla we wszystkim, bo on miał odpowiednią orientację, ale polscy politycy i wojskowi mieli przewrócone w swych łepetynach, i wydawało im się, że mogą robić, co chcą.

1 polubienie

Z jednej strony być może tak, z drugiej strony nikt nigdy z nikim nie ma 100% zbieżności interesów i Ci Powstańcy, a na pewno jego dowódcy mieli inne wyobrażenie sytuacji od USA, UK czy ZSRR :confused:

Ale Bek i Sikorski to w ogóle dramat …

1 polubienie

Przestań wypisywać dyrdymałki.

2 polubienia

Za głupia jesteś, aby się znać na szerszych tematach.

Ja sie znam tylko na tematach wzdłużnych :joy::joy::joy:

1 polubienie

Sikorski i s-ka mogli kombinować, aby wyjść z koalicji antyhitlerowskiej i sprzymierzyć się z Hitlerem, co było niebezpieczne dla Aliantów, bo opanowanie ropy i Bliskiego Wschodu przez taką koalicję hitlerowską, zasiloną przez bitnych Turków i Arabów, mogło dużo zmienić. Dlatego Sikorski musiał zginąć, i rząd Londyński przestał się liczyć u Aliantów.

Ja tam nic nie wiem na temat śmierci Sikorskiego czy Beka … Aż takiej wiedzy to ja nie mam … Ale Turcja była neutralna wtedy i podobnie jak Szwecja próbowała współpracować z obiema stronami …

Tzn. Turcy na pewno, a Szwedzi to nie wiem, ale na pewno Szwedzi dostarczali rudy żelaza Niemcom bo wiedzieli, że w przeciwnym razie podzielą los Danii i Norwegii :confused:

Oba państwa nie były już mocarstwami, ale ponoć Szwedzi mimo wszystko mieli znaczącą flotę na Bałtyku …

1 polubienie

Archiwa brytyjskie nie są odtajnione odnośnie zamachu w Gibraltarze, choć powinny być już dawno, bo Alianci wiedzą, co oni mają na sumieniu, i co mają Polacy na sumieniu.

1 polubienie

Ja tam nawet nie wiedziałem, że był jakiś zamach :wink: Ale możliwe, że tak było …

1 polubienie

Szczwany lis Churchill mógł być przeciwny zbytniemu zrujnowaniu Niemiec, mając świadomość, że potencjał Niemiec może być kluczowy w powstrzymywaniu potencjalnej ekspansji ZSRR na Zachód, po pokonaniu Hitlera.

1 polubienie

Możesz w Google wpisać hasło “Zamach w Gibraltarze”, abyś nie był daleko za Afrykańczykami w tej materii …

1 polubienie

A nam się teraz wszystkim fajnie gada i komentuje, bo już znamy przyczyny i skutki i cały kontekst… Żal tych wszystkich, którzy zginęli… Część z tych co walczyła miała świadomość, że ich historia bardzo surowo ich potem oceni…

3 polubienia

Polacy ogólnie jacyś tacy, że z bagnetami na czołgi, smutne to wszystko…

1 polubienie

Przede wszystkim do tych dyskusji o powstaniu, większość, nie tylko na forum, jest, po prostu nieprzygotowana merytorycznie. Generalnie na ten temat ludzie dyskutują emocjami plus poglądy.

2 polubienia