Kiedy postęp przestaje mieć sens?

Na ile by się musiał przeciwko ludzkości obrócić, żeby należało zacząć rozważać odejście od niego?

Chocby na tyle,co bron jadrowa w chwili obecnej.
Ktora zagraza calej populacji ziemi.
To jest bez sensu,wystarczy,ze jeden swir odpali kilka rakiet,za nim pojda inni niczym reakcja lancuchowa i nie zostanie kamien,na kamieniu.

2 polubienia

To już nastąpiło kilkadziesiąt lat temu, i postępu nie zatrzymało. Znaczy, takie zagrożenie wymaga tylko myślenia. O ile większe musiałoby być zagrożenie, żeby wymagało działania?

Tak mi przyszlo do glowy natychmiast
Feudalizm tez moze byc dobry jako przyklad

1 polubienie

Jezeli cuodzi o kryzys kubanski,to bylo preludium.
Kiedys ktos ,nacisnie te guziki’’ i odwrotu nie bedzie.za nastepny miloion lat,byc moze ludzkosc sie odrodzi i nie koniecznie w madrzejszej formie.
Dokad kawalek metalu,czy kamienia( mam na mysli zloto i diamentymtudzierz 8nne kamiebie,metale,szlachetne’') beda mialy wieksza wartosc niz jedno zycie ludzkie,ludzkosc,bedzie sie pchala do samozaglady,beda wymyslax k9lejne narzedzia zniszczenia.
To droga w slepy zaulek,to powinno sie zmienic.
Pieniadze,ktore swiat przeznacza na zbrojenia,w imie wladzy i kresek na mapie,mogly by zlikwidowac glod i wiele chorob.

2 polubienia

Nie wiem @Wabbit , Internet mi uświadomił , że społeczeństwo często robi odwrotnie niż deklaruje .
Nie wiem czy warto w takiej sytuacji myśleć o nim…

1 polubienie

Skoro zdecydowana większość do tego dąży, widocznie jest. :wink:
A tak ogólnie, to jest temat na o wiele dłuższą dyskusję i worek głębszych przemyśleń, na które to nie mam w obecnym momencie czasu. Niemniej moim zdaniem żyjemy w coraz większej iluzji, parafrazując reklamę pewnego napoju - bądź sobą … ale rób to co wszyscy.

3 polubienia

Celowo taki wybrałem. Ludzie na ogół jak słyszą o feudalizmie, to myślą że to taka forma niewolnictwa w której chłopi pracowali na szlachcica. Ale o tym, że szlachcic miał wobec chłopów porównywalnej wartości zobowiązania od których generalnie nie miał sposobu się wyzwolić, to już jakoś nie pamiętają… :wink:

1 polubienie

Powiedz też, jak wielkie musiałoby być zagrożenie dla ludzkości żeby zaczęła odchodzić od postępu.

Myślenie o społeczeństwie przydaje się każdemu, może z wyjątkiem pustelników. Więc generalnie polecam… :wink:

1 polubienie

Ja jestem pustelnik , egoistka i potrafię myśleć tylko o sobie :grin:
Co mnie jakieś społeczeństwo obchodzi .

1 polubienie

Nie szkodzi. Piękno forum internetowego polega na tym, że do rozmowy można powrócić w dowolnym momencie i nic z niej nie zginie.

Brawo!
Myslałem o tym takze…
I wydaje mi sie ze np. w kwestiach światopoglądowych,w ogole nie powinno sie uzywac tego terminu.
Bardzo czesto bowiem,za fasadą postepu,kryje si czy to ludzka zlosliwość czy zwykła glupota.Albo jedno i drugie…
Postepem nazwalbym jedynie akceptacje lub tolerancje [nie znosze tego skompromitowanego slowa ale trudno…] wobec zastanego.
Zakladam tez warunki pokojowe ktore komunizm czy nazizm wyklucza…
I postepem byloby juz samo nieobrazanie czyichs przekonań…Ale to chyba marzenia ścietej głowy…

3 polubienia

A, to w takim razie masz oczywistą możliwość rozwoju osobistego: nauczyć się myśleć o innych… :wink:

1 polubienie

Za przeproszeniem, ale to, o czym piszesz, to już nie feudalizm. To epoka nowożytna. :yum: Ale istotę Twego komentarza zrozumiałem i ją podzielam.

1 polubienie

Postęp przestaje mieć sens, kiedy w markecie pojawiają się kasy samoobsługowe. Każda z tych kas zabiera pracę co najmniej dwóm osobom. Nigdy z nich nie korzystam.

Czym by się to od postępu różniło, poza nazwą?

1 polubienie

To i ja się przyczepię: feudalizm to ustrój, a nie epoka. Ale istotę też zrozumiałem i podzielam… :wink:

1 polubienie

Moze i nazwa faktycznie jest sprawą drugoplanową ale chcialem tylko zwrocic uwage ze to co dla jednych bywa postepem,czesto okazuje sie byc jak nie pomyłką dziejową to nawet i zbrodnią.

2 polubienia

W zakresie broni jadrowej,juz natychmoast.
Zagraza zniszczeniem calej ludnosci ziemi,ta bron nigdy nie powinna powstac.
Bron,ktorej nie da sie kontrolowac,nie powinna istniec
Kontrola- niszczymy tylko obiekty militarne.nawet bomby konwencjonalne,nie powinny zaistniec.

1 polubienie