Kolejny odcinek Historii na szybko ... Wiem, że już 5 dni ma, ale mnie tu trochę nie było :/ Doszliśmy do 1410 roku, ale samej bitwy pod Grunwaldem jeszcze nie omówiliśmy

Zaczynamy omawiać Wielką Wojnę z Zakonem Krzyżackim …

1 polubienie

Może jakiś komentarz bo trochę smutno w tym pytaniu :rofl: xd @birbant

A co tu komentować? Faktograficznie się zgadza. To jest takie suche kompendium wydarzeń na poziomie studenckim.

2 polubienia

Miałem nadzieję, że dodasz jakąś ciekawostkę albo coś :slight_smile:

To może zapytam jak myślisz czym ryzykowałby Jagiełło, gdyby sam wypowiedział wojnę Zakonowi Krzyżackiemu ? Bo lepiej byłoby gdybyśmy to my od razu na Zakon Krzyżacki poszli, a tak to Krzyżacy pierwsi rozdawali karty co się skończyło źle chociażby dla Ziemi Dobrzyńskiej, a tak można by ograniczyć straty …

Jak dla mnie to by najwyżej Jagiełło musiał po prostu posypać złotem Papieżowi i tyle …

Tego złota, to brakowało Jagielle, jak cholera. Gdy został królem, skarbiec był pusty, jak bęben, To skutek panowanie Ludwika Węgierskiego, który wielkość Węgier finansował z kasy polskiej, bo Kazimierz Wielki zostawił kraj bogaty i taki sam skarbiec królewski.
Ale, nagle kasa się na wojnę z Krzyżakami znalazła. A skąd? Dowiedz się coś o Hansie.

Ale teraz mam przerąbane! Zamęczysz mnie, żeby się dowiedzieć. Idę kanałów szukać, żeby się schować. :grin:

2 polubienia

Czyżby Hanza się skonfliktowała z Zakonem Krzyżackim ? Za silne wpływy na Bałtyku ?

A to konkretnie np holenderskie miasta czy jakie ? Czy np cała Hanza przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu xd ?

Miasto na Bornhomie. Nazywa się Visby. Tam Krzyżacy podpadli Hansie. I na tym, na razie koniec moich wskazówek.

Hansa, to nie tylko holenderskie miasta.
Hansa, to pierwsza wielka korporacja, zorganizowana tak, że w pale się do dziś nie mieści.

3 polubienia

A nie Gotlandii przypadkiem ?

Chodzi o te wyspę co ją Ulrich von Jungingen odsprzedał Danii ?

1 polubienie

Tak, o Gotlandię mi chodziło. Pomyłka moja. To Krzyżacy tę wyspę sprzedali Szwecji w 1409.

1 polubienie

Teraz muszę sprawdzić czy Trash we wcześniejszym odcinku popełnił błąd czy to Ja źle spamiętałem, ale raczej dobrze spamiętałem …

Spoko. Sam ten temat poruszę, tylko czasu dla siebie więcej mi potrzeba.

1 polubienie

Od 8:20 do 8:42 Trash w odcinku wcześniejszym mówił, że sprzedał Danii …

A ja nie wiem co o tym sądzić xd

Do Danii, to dopiero w 1570. I nie Krzyżacy.

1 polubienie

A znasz jakąś książkę na temat Hanzy albo jakieś materiały inne, które byś polecał ?

1 polubienie

O książce jeszcze nie słyszałem, ale czekam na taką. Ale miałem dostęp do najnowszych materiałów o Hansie w formie publikacji naukowych i biuletynów wewnętrznych. Myślę, że można to uzyskać na uniwerkach, na kierunku historii.

2 polubienia

A dlaczego Ludwik Węgierski (Wielki/Andegaweński) tak bardzo dbał o interes Węgier i tak zaniedbywał Polskę ?

Bo był Węgrem, nie Polakiem. Siedział na dwóch tronach. W Polsce był tylko się koronować i już więcej do niej nie wrócił W jego imieniu rządzili wyznaczeni prze niego ludzie.

3 polubienia

A te publikacje naukowe to w necie sie nie ukazuja rownolegle?

2 polubienia