Kościół płonie

W Gdańsku płonie zabytkowy kościół Piotra i Pawła…tzn pożar już został zażegnany.
Obstawiacie, że to terroryści, ktoś z rządu aby odwrócić uwagę od ważniejszych spraw, a może ateiści?
:wink:

https://www.google.com/amp/s/trojmiasto.onet.pl/gdansk-pozar-kosciola-sw-piotra-i-pawla/m1gnssj.amp

Mam wrażenie, że kościoły ostatnio płoną na całym świecie. Notre Dame de Paris, to nie był pierwszy kościół we Francji, była ich tam duża liczba w ciągu ostatniego roku.
Ja nie wierzę w przypadkowe zapalenia od zwarć instalacji, etc. No ale szukaj zatem przyczyny prawdziwej, nikt chyba nie chce jej słyszeć i rozumieć nawet.

2 polubienia

To jaka jest twoja teoria spiskowa?

Nie mam żadnej, ale widać klarownie, że kościół jest na celowniku naprawdę wielu jego wrogów, ale i też tych, którzy zostali zranieni przez kościół.
Wg. mnie dla zwyczajnych ludzi, te różne skandale, które ostatnim czasem tak obficie wychodzą, powodować mogą autentyczną wrogość emocjonalną, chociażby z tego powodu, że pokładali bardzo dużą ufność w kościele. Idealizując go jednocześnie i upiększając. Jednakże takie nastawienie zwłaszcza ostatnio zostało ostro zweryfikowane.
Wielu ludziom musiało się głupio zrobić z tej tak ślepej wiary w kościół i w samych ludzi kościoła.

Ateiści? Chyba muzułmanie albo Żydzi xd albo nawiedzeni antyKK którzy po obejrzeniu filmu o pedofilach postanowili walczyć ze “złem” XD

Myślę, że wrogość jest wobec księży po ujawnieniu, że nie są tacy święci. Nie sądzę żeby zawiedziony postawa księży katolik posunął się do podpalenia Kościoła. Przecież to miejsce zgromadzeń wiernych i winy nie ponosi, a jedynie kler. Myślę że musiałby czuc ogromną niechęć do katolicyzmu czy samych wiernych, żeby dopuścić się takiego czynu.
No nie wiem… nie czuję tego.
Owszem mogłaby takiego czynu dopuścić się osobą zaburzona.

2 polubienia

Ty już lepiej nie czytaj SF :smiley:
Serio.

Jak to, przecież moje typy są bardziej prawdopodobne niz twoje xd

Moje to ironia :wink:

Może to tak zabrzmiało trochę, ale bardziej mi chodziło o to żeby powiedzieć, że są prości ludzie kościoła, którzy zostali porażeni skandalem kościoła, i w ich pojęciu o wierze w kościół i ludzi wokół niego głeboko wstrząśnięci. Wiadomo, że oni nie są sprawcami różnych złych rzeczy, to by było zupełnie nienaturalne. Gdzieś w biblii bylo coś o zgorszeniu maluczkich, i żeby lepiej tych co je powodują ukatrupić…
I znalazłem: Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi. Mk 9,42

Tak psychologicznie patrząc trudno przewidzieć, co taki prosty człowiek może zrobić po takiej masakrze jego własnego oglądu świata. W kogo on niby ma się zmienić, etc. Czy są jeszcze tacy klasyczni prości ludzie?
Myślę, że efektem tego może być upadek kościoła ludowego w Polsce, nagle mogą zniknąć masy ludzi chodzących do kościoła. Ostaną się tylko ci bardziej świadomi swojej wiary, których raczej jest niewielu.

1 polubienie

Myślę że jeden film nie wywoła aż takiego oburzenia, może coś zaczyna pękać w świadomości ale nie wywoła zrywu. Prości ludzie raczej z pokorą takie rzeczy przyjmują lub z niedowierzaniem. Prostaccy są bardziej porywczy. Ale nie sądzę, żeby podnosili rękę na własny kościół, miejsce modlitw.
Ale dzięki za opinię.
I jeszcze jedno: katolicy nie znają biblii przecież :wink:

2 polubienia

Tylko nie mów nikomu. Zgubiłem zapalniczkę.

1 polubienie

O cholera, to cię znajdą! :smiley:

1 polubienie

Żadnych teorii spiskowych z mojej strony. Winę ponosi tzw oszczędność. Stan zabezpieczeń przeciwpożarowych w kościołach jest fatalny. Mówię o starych kościołach. Taki było i w Starej Damie.
W Polsce, w wielu kościołach są pożary, ale większości się nie nagłaśnia, bo kogo interesuje jakiś kościółek w Parzęczewie Dolnym? Ale znana katedra jest już w mediach gdy się pali.
Czytałem miesiąc temu, że niemal we wszystkich polskich starych kościołach, katedrach instalacje są do natychmiastowej wymiany. Zresztą nie tylko w Polsce.

3 polubienia

Też tak uważam. Nie wiem kto jest zobowiązany dać kasę na renowacje zabytków - chyba państwo, bo to dobro narodowe - a wiadomo jak jest. Państwo zawsze ma ważniejsze wydatki. Niezależnie od władzy.

Jeżeli kościół jest uznany za zabytek, państwo nie może robić łaski. W pozostałych odpowiada proboszcz i kuria.

1 polubienie

Tak. To terroryzm finansowy. Nie ma na zabezpieczenia, nie ma na fachowców. Na nic kurczę nie ma. A do tego brak wyobraźni, bo przecież jakżeby miał spłonąć dom Boży? :wink:

3 polubienia

Zaraz usłyszymy w prawackich mediach, że strażacy gasili nie tak jak powinni a na zdjęciach widać tajemniczą postać na wieży.

2 polubienia

Mysle ze to przypadek. Zdarza sie…

3 polubienia

No ten akurat kościół jest zabytkiem.