Kto, kiedy i w jakim trybie anulował nakazy i zakazy Boga ze Starego Testamentu?

Przyznam się, ze nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Bóg, jak wiadomo z Księgi Kapłańskiej, ustanowił wiele zakazów i nakazów co do życia codziennego. Zakazał tez spożywania niektórych zwierząt (np, krewetek). I tak sie zastanawiam - cóż to się stało, że te prawa odeszły w niebyt w chrześcijaństwie? (u ortodoksyjnych Żydów nadal obowiązują). Czyż człowiek ma prawo zmieniać prawo boże? Kto tego dokonał?
A przecież nawet w Nowym Testamencie jest napisane: (Mt 5,17-37)
„Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.
Pewnie @Birbant cos będzie wiedział, byle z odniesieniem do źródeł.

3 polubienia

Na trzeźwo nie ogarnę

Pierwszym żródłem takowych zmian jest I sobór zwany nicejskim. 325. A następnie II i III. Tam i wtedy rozpoczęły się zmiany zaprzeczające nawet ostatnim listom Piotra. Pierwsi chrześcijanie zapewne w grobach się przewracali po ustaleniach biskupich, które wcielano w życie.

1 polubienie

A co na to Jezus?

Czyli wygląda to tak, że to świątobliwe osoby uczyniły. |Pewnie nie jest wiadome, z jakich pobudek, ale to w sumie nieważne.

Nie zadawaj mi takich pytań, bo nie potrafię na nie odpowiedzieć.

2 polubienia

To musimy tu wciągnąć na forum dobrego teologa.

Teologia ma to do siebie, że nie odpowiada na żadne pytania, a mnoży następne.
W tej chwili nie jestem merytorycznie przygotowany, żeby dokładnie odpowiedzieć na pytanie główne zawarte w tytule. Musiałbym sobie wiele rzeczy odświeżyć.

3 polubienia

Chodzi Ci o szeroko pojety “kosher”?
Zywienie samo się anulowalo wraz z postępem technologii pozyskiwanie i konserwacji zywnosci (wiekszosc tych zakazów ma solidne, naukowe uzasadnienie - minimalizacja ryzyka zatrucia czy zachorowania w gorącym klimacie gdzie mieszklali przodkowie żydów. A zamilowanie do slodyczy to tam u wszystkich, łasuchy sa.)
I jak sie dobrze przyjrzysz nakazom dotyczacym mieszania produktow, sposobow przyrzadzania, stosowanie konkretnych naczyn czy zasad higieny (nie tylko kulinarnej) to ma sens.
A kto odwolal? Chyba nikt, powoli odkrywano, ze wszystko mozna, byle z ostrozna, zydzi wedrowali stykajac sie z innymi kulturami i pewnie trochę przekory ludzkiej - w koncu chrzescijanstwo jednak w opozycji do judaizmu stalo.

1 polubienie

Gdy jakaś religia usiłuje narzucać wyznawcom, jak się mają ubierać, strzyc, co jeść a czego nie jeść, od razu zapala mi się czerwona lampka, że Bóg nie ma z tym nic wspólnego. Mam uwierzyć, że doskonały i nieomylny Stwórca zakazał ludziom noszenia “ubrań wykonanych z dwóch gatunków nici”?
Typowy przejaw totalitaryzmu religijnego mającego na celu całkowite podporządkowanie sobie życia codziennego wyznawców.

3 polubienia

Rozbiłeś bank tą odpowiedzią. !

4 polubienia

Wreszcie jakieś pytanie religijne :wink:

Odpowiedzi szukalbym w przyjściu na świat Jezusa, który w chrzescijaństwie jest w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem i który po to się narodził, by to prawo wypełnić.
W Nowym Testamencie czytamy:
"Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe. (2 Kor 5:17). I to nowe nastąpiło wraz z wcieleniem Syna Bożego.
Polecam w tym kontekście tekst Marka Piotrowskiego, autora kilku książek, z którym miewam przyjemność korespondować:
http://analizy.biz/marek1962/dekalog.htm

3 polubienia

Niektorym takie regulaminowe zycie odpowiada.
Myśleć nie trzeba…

2 polubienia

A jak to odniesiesz do mojego cytatu z ewangelii Mateusza o niezmienności praw boskich? Cytat, który Ty przytoczyłeś jest baaaaardzo ogólny (coś tam przeminęło, coś jest nowe) i nie upoważnia nikogo do zmian praw jakie pochodzą (a jakżeby inaczej) od samego Boga. Skoro tak, to po co w ogóle czyta sie w Kościele Chrześcijańskim Stary Testament?

Byłoby fajnie, gdyby i Jego nauk nie zmieniono.

1 polubienie

W taki sposób, że Stare Prawo zawiera trzy rodzaje nakazów: moralne, karne i liturgiczne. Nowe Prawo tłumacząc Stare znosi prawo karne i przepisy liturgiczne. Prawo moralne zaś jest niezmienne. Szczegółowo mówi o tym załączony przeze mnie tekst.

Dokłądnie! Kościół zmienił np. fundamentalny wręcz dla wiary chrześcijańskiej nakaz Jezusa:
J 6, 53-54: Rzekł do nich Jezus: “Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”

Kluczowy jest tu spójnik “i”, który, jak pamiętamy z nauki logiki, oznacza koniunkcję, a więc równoważność obu stwierdzeń. Jasno z tego wynika, że Jezus nakazał nam przyjmować św. Komunię pod DWIEMA postaciami, a nie jedną. Czyżby mówił niewyraźnie? Kościół nie realizuje zaleceń Jezusa a więc pozbawia swoich wiernych możliwości zbawienia. Dlaczego? Z czystego wygodnictwa, księżom nie chciało się biegać po kościele z kielichem a i wino nie było tanie. Więc na którymś z soborów ludzie w purpurze się umówili, że wprawdzie Jezus coś tam nakazał, ale my wiemy lepiej i uprościmy to.

2 polubienia

Przepraszam, jest jeszcze prawo regulujące życie codzienne. Jedzenie, strzyżenie, zakaz robienia tatuaży, zakaz wykonywania ubrań z dwóch gatunków materiału (chyba najśmieszniejszy ze wszystkich zakazów w Biblii), zakaz noszenia strojów męskich przez kobiety i vice versa, itp, itd. O tym nie ma ani słowa.

O to nawet kilkunastoletnia krwawa rzeź w środku Europy się odbyła…

2 polubienia

Mylisz się. Kościół nie zmienił tego nakazu i przy wielu okazjach praktykuje spożywanie Ciała Chrystusa pod dwiema postaciami. Osobiście spożywałem Ciało Chrystusa pod dwiema postaciami.

1 polubienie