Mierzej Wiślana... Przekopywać się?

Wybrałam się w to miejsce przekopu, drzewa już wycięte, drogi dla ciężkiego sprzętu zrobione.

Mi to przedsięwzięcie się podoba, wielka rzecz od nas dla przyszłych pokoleń. :thinking::blush:
Widać, że protesty są, bo na niektórych budynkach były transparenty -STOP nie chcemy przekopu. itp.

2 polubienia

Na razie wiem jedno.Nie cierpie jak malo czego,widoku wycietych drzew.

2 polubienia

To nie jest łatwe pytanie, więc nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć?
Na początek wpływ na środowisko i ludzi. Przeważą skutki negatywne. Odcięta zostanie infrastruktura, łatwość przemieszczania się. Pewnie trochę ucierpi turystyka.

Mówi się o interesie gospodarczym i rozwoju portów. Moim zdaniem to mrzonka, która nie ma szans się ziścić. Te porty nie będą miały znaczenia i nie przyczynią się do rozwoju regionu. To będą utopione pieniądze…

Jeśli chcemy jednak dowalić Rosji i zagrać jej na nosie, to cel ma szansę być osiągnięty. To na pewno prztyczek w nos. Pytanie czy sprzymierzeńcy Rosji nie zablokują tego przekopu w UE. To byłby dramat, gdyby Rosji udało się to wykorzystać na forum wspólnoty. Jednak zakładając cel polityczny i pusty gest, to możemy to wykorzystać i zrobić Rosji przykrość.

1 polubienie

Ja wychowałam się przy lesie. Często widywałam wycinki, a i po drzewo na zimę do lasu jeździłam, więc taki widok nie robi na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia.

Byłam w miejscu gdzie dwa lata temu pod Gnieznem przeszła trąba powietrzna, tam z kolei byłam w takim szoku, że nie zrobiłam ani jednego zdjęcia. Stałam jak wryta, jakby mnie ktoś nagle na inną planetę przeniósł. Był las, nie ma lasu, jak okiem sięgnąć las leżał :unamused:

1 polubienie

Wpływ na środowisko oczywiście jest i to ogromny, ale gdzie by nie przekopywać się czy to kanał, tunel, tama lub inne coś… zawsze te same dylematy są, a jednak robimy to -my ludzie.

Co do opłacalności to nie wypowiadam się, bo zwyczajnie nie potrafię tego ocenić tak z ręką na sercu. Jedni specjaliści są na tak inni na nie, a ja w tym się gubię.
Myślę, że to już ludzie przyszłości zobaczą i ocenią.

2 polubienia

Dałem Ci plusa, serduszko za temat, nie za konkluzje, bo ekspansja cywilizacyjna jest nieharmonijną.

1 polubienie

Za komuny, było to jedno z częściej obgadywanych marzeń. Oczywiście nikt nie zajmował się opłacalnością, ekologią a wyłącznie chęcią dokopania Moskwie, uniezależnienia się od jej dyktatu. Teraz, to marzenie może się ziścić a ja nie wiem czy warto. Jednak jeśli już, niech to nie będzie prowizorka, niech to nie będzie na pół gwizdka, byle zrobić. Niech to nie będzie dwupasmowa autostrada w miejscu, gdzie potrzebne są minimum cztery pasy w jedną stronę.

2 polubienia

Dla środowiska zbrodnia, dla ekonomii - bezsens. Powód jest prosty - do portu w Elblągu mogą wpływać tylko małe statki. Na tyle małe, że nie mogą pływać po Bałtyku. Więc pytanie- kto, co i czym będzie tam woził? Jedyne rozwiązanie to przeładowanie towarów że statków morskich na barki w porcie w Gdańsku i transport nimi do Elbląga. Tylko czy jest w tym sens? Skoro morski statek będzie rozładowany w Gdańsku to znacznie taniej i szybciej dowieźć towar do Elbląga transportem kołowym nowo wybudowana ekspresowka wprost do odbiorcy.
Reasumując - ten przekop będzie kosztowną zabawką dostępna dla statków Białej Floty i jachtów.

5 polubień

A ja słyszałem już dawno w wiadomościach że ten przekop jest bardzo potrzebny ponieważ bez niego, wszystkie statki doplywajace gdzies(nie wiem gdzie) muszą robić koło i przepływać przez tereny kontrolowane przez Rosję czy jakoś tak a z tym przekopem płyną prosto i szybko do celu… To od razu pomyślałem że super pomysł przecież.

1 polubienie

To znaczy,Na zlosc mamie,odmroze sobie uszy’’
Mnie sie wydaje,z tylko ten drugi cel przyswieca zwolennikom przekopu.
Gdyby zegluga srodladowa byla prezna galezia gospodarki,ten przekop mialby sens,ale przeciez zegluga lezy i kwiczy.

1 polubienie

Co do wpływu całej inwestycji na środowisko, z pewnością jest niebagatelny, ale jeżeli chodzi o skalę samej wycinki, to przykładowo w samej Warszawie wycina się rocznie średnio 2,5 raza więcej drzew, niż wycięto na Mierzei.
Co do aspektów ekonomicznych, politycznych i wszelakich innych, wiadomo że są u nas w kraju dwa obozy światopoglądowe, ufające bezkrytycznie sygnowanym przez “górę” ekspertom. Jedni obligatoryjnie będą na wszelkie działania rządu mówić: ”cacy, cacy”, drudzy: ”be, be i jeszcze raz be”. A prawda jak zwykle leży gdzieś po środku.

5 polubień

Też jestem zdania, że jedyne co osiągniemy to głównie lekkie zagranie na nosie Rosji. I chyba faktycznie tylko satysfakcję z tego będziemy mieli zamiast korzyści.
Tak, że też uważam, że to inwestycja w stylu “na złość tacie nasłam w gacie”.:thinking:

2 polubienia

Ale przynajmniej będziemy mieli szansę stworzyć nową klasę statków: Elblągmax… :wink:

2 polubienia

ElblągMaxy :stuck_out_tongue:

2 polubienia

Ale statki cały czas tam pływają tylko kilkakrotnie dłuższą droga więc jest sens im ta drogę skrócić… To nie tak ze zaczną dopiero przez ten kanal

Ale z czym te “statki” będą tam pływały? Obok masz Gdańsk i Gdynię z infrastrukturą portową i drogową a przewiezienie towaru potrwa pewnie krócej niż dopłynięcie do Elbląga.
Dla kilku jachtów i peztyczka wobec ruskich… rozwalimy ekosystem w tym akwenie.

1 polubienie

Nie wiem z czym… Ale na pewno będzie krócej niż do tej pory :rofl:

Wycięty las wygląda imponująco. Ta otwarta, wolna pusta przestrzeń. Oddychać można. Nic widoków nie zasłania. Quadem możnaby się wypuścić i poszaleć.
A ja rośnie las to nic tylko drzewa, drzewa i drzewa.

Caterpilery które nie miały już roboty w puszczy szybko sie tu uwineły, przynajmniej nie marnowały swego potencjału, amortyzowały się. A teraz co? Inwestycja jest rozpoczęta, już tylko drobiazg: potrzebna akceptacja UE oraz jej fundusze. Aha, i słupek jeszcze który nie wiadomo czy jest, a przecież to on wyznacza nam drogę do sukcesu.

3 polubienia

To gdyby to byłyby prywatne pieniądze… to ktoś by się najpierw zastanowił z czym będą pływać…

Politycy są zakładnikami słów. Obiecali, zrobią… choćby sensu nie miało

1 polubienie