Mikołaj Kopernik/Nicolaus Copernicus

Dziś 18. 02 mija 550 lat od urodzenia się geniusza w Toruniu.

Kim był Kopernik, każdy wie, nie tylko w Polsce. I każdy bez wahania odpowie, że był wielkim astronomem, co wstrzymał Słońce, poruszając Ziemię. I każdy będzie miał rację. Ale nie tylko na tym polegał fenomen tego człowieka.

Mikołaj Kopernik był ponadto czynnym duchownym katolickim, dyplomatą, urzędnikiem, kartografem - mapa Królestwa Polskiego z XVI w, to jego współdzieło, był doktorem prawa ekonomicznego, lekarzem, strategiem wojskowym, administratorem terenowym Warmii i filologiem. Znał oprócz niemieckiego, włoski, łacinę, francuski, słabo mówił po polsku. Tego języka nauczył się kiedy uznał się za poddanego polskiego króla i czynnie oraz skutecznie administrował obroną Olsztyna przed Krzyżakami. Jemu przypisuje się wymyślenie zwykłej kanapki z chleba, którą donoszono obrońcom tego miasta na mury. I ten wynalazek rozpowszechnił się niemal na cały świat. W każdej z wymienionych dziedzin był bardzo dobry. Jego wszechstronność zadziwia do dziś.

Pytanie; - czy był Polakiem? Odpowiedź; - otóż nie, chyba, że za polskość przyjmiemy jego wybór służby królestwu. Sam imć Mikołaj nie określał swej narodowości. Urodził się na terenie Prus Królewskich wasalnych Koronie, ale w jego rodzinie mówiło się po niemiecku. I to był pierwszy język którego nauczył się ten wielki uczony.

Dyskusja w temacie nie jest wymagana ale i nie zakazana.

Wspomniałem te urodziny, ot tak sobie, żeby nie było, że my Polacy, dobrze wiemy tylko, kiedy są Walentynki… :yum:

6 polubień

Często przy takich okazjach przedstawiam pewną sytuację jaka mnie spotkała w Danii. Przebywając w bądź co bądź wykształconych kręgach wspomniałem o Koperniku. Tam byli zaskoczeni, że znam go. Ja byłem zaskoczony ich zaskoczeniem. Okazało się że ja o niebie a oni o chlebie.
Dla nich Kopernik to aktor. O astronomie nikt tam prócz mojego szefa nie słyszał
Wikipedia en
Nicolaj_Kopernikus

5 polubień

Wiele z tego wiedziałam, ale o kanapkach to nowość :slight_smile:

3 polubienia

A czy Kopernik nie był kobietą? :thinking:

4 polubienia

Nie istniał Mikołaj Kopernik a tylko Niklas Koppernigk.Później to spolszczono.W domu rozmawiał po niemiecku.Krzyżaków nie lubił.Zarządzał w enklawie na Warmii gdzie był katolicyzm i Polskość w większości a dookoła niemiaszki.Czy sam uważał się za Polaka-nie wiem.To były inne czasy.Pewnie jak na “Konopielce” twierdził,że jest po prostu miejscowy.
Po 60 chyba dopiero śluby kościelne złożył.Lubił kobitki.Do niedawna wiadomo było,że z jedną kręcił(gospodynią) i biskup napisał aby ją olał a on olał biskupa i przez długi czas nawet mu nie odpisał. :wink: Podobno jakąś drugą miał na boku,niedawno powstała taka teoria.
Niby on znany ale wielu rzeczy o nim nie wiemy.

4 polubienia

Kolega się tak ładnie o Koperniku rozpisał a ja mu tu z jakimś Dunczykiem się wchrzanilem (Nie mylić tego z Vabanku)
Dodam więc tylko, że z Kopernikiem mam sporo wspólnego. Chodziłem 8 lat do szkoły z jego imieniem…

5 polubień

Moja szkoła podstawowa też jest imieniem Kopernika :smiley:

4 polubienia

No zobacz ile mamy wspólnego :grin:

2 polubienia

Anna Schiling. Niestety, ale po wielu latach pod presją wuja biskupa Watzenrode rozstał się z nią. I nadal potajemnie się spotykali. Gdy się wuj dowiedział, rozsierdził się bardzo i przeniósł imć Mikołaja w inne miejsce.

3 polubienia

Ależ oczywiście, że Kopernik była kobietą. Kto nie wierzy, to niech obejrzy seksmisję i prawdy się dowie. :wink:

2 polubienia

Na nim biedro u ludzia wspak oraz grecka litera
niejedna gorsza, niż jasna cholera…
:joy: :rofl:

3 polubienia

O seksmisji wczoraj sporo czytałem. Nie wiedziałem, że to miała być z początku Polsko czeska produkcja. A dlaczego akurat o tym filmie czytałem? Bo tam Ryszarda Hanin występuje. A czemu się nią zainteresowałem? Bo w pantropie była potrzebna. A kiedy ta pantropa będzie? W przyszłym roku…
Kuchnia znów z tematu zlazlem.
To napiszę że byłem we Fromborku, fajnym mieście, gdzie przebywał Kopernik.

5 polubień

Mikołaj Kopernik w piwach się lubował, zatem przyzwoitem człowiekiem był.

2 polubienia

Zdaje sie, ze wlazlam nie tam gdzie trzeba w zażartą dyskusje ?

1 polubienie

Przedziwne pytanie zadałaś :smiley:

Piłem, piłem i to nie raz, nie dwa… Polecam.

2 polubienia

O wino w tamtych okolicach? Hanza dostarczala

2 polubienia

Nasz kolega @birbant smaki piw nad smak wina przedkłada, więc… :wink:

1 polubienie

Bardzo ładna etykieta, aż szkoda, że etykiet nie zbierasz.

2 polubienia

Zbierałem i jest ich nadal cały karton …

1 polubienie