Może jestem wścibska i nawet plotkara, ale zaciekawiło mnie to...

Kiedyś chłopak przytaczał swój problem ale z oczami. Jego rodzice mieli jasne a on jakies tam ciemne. Nie pamietam dokladnie jakie byly to kolory. Jego biolo przy calej klasie powiedzial ze taka sytuacja jest niemozliwa bo ci rodzice nie moga miec dziecka z takim kolorem oczu. A jednak mają,a co najlepsze jakis czas pozniej okazalo sie ze nie jest z tym sam bo jest wiecej takich osob u ktorych taka krzyzowka sie bie sprawdzila i maja ciemny kolpr oczu gdzie rodzice maja jasny. Moja teoria nie jest moja tylko osoby,która sie na tym lepiej zna.

Co masz na mysli?

Co do wzrostu to znam wiele osob ktorych rodzice sa niscy a dana osoba wysoka,i faktycznie ktores z dziadkow bylo wysokie.

Tzw hodowla wsobna.
Swiadomie stosowana np. przy tworzeniu ras uzytkowych.
W przypadku ludzi nazwano to eugenika i jest uwazana za co najmniej nieetycze.

1 polubienie

I wielce niezdrowe.

Możesz to jakoś rozpisać? Tak aby było zrozumiałe?

Myslisz o dynastiach? Czy o zjawisku “przerasowienia” u zwierzat hodowlanych?
Utrwalanie cech przez takie krzyzowanie to nie tylko dziedziczenie tych zwanych dobrymi i pozadanymi

O dynastiach. Na zwierzętach za bardzo się nie znam.

1 polubienie

Ta teoria jest teorią “uproszczoną,szkolną”. A w rzeczywistości dziedziczenie jest wielogenowe

Anonn swoją drogą na żadnym forum nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie. Na żadnym z nich nie ma osob,ktore mają szersze pojęcie z genetyki. Na takich forach znajdziesz jedynie osoby,które przedstawią Ci krzyżówkę genetyczną,której uczyli się w szkole. A rzeczywistość to rzeczywistość.

Vera możesz mi odpowiedzieć na moje pytanie? Otóż jest blondyn,i ma czarny zarost,czarne brwii,rzesy i reszte wlosow na ciele,a tylko te na głowie są jasne. Wytlumacz mi to na podstawie tej krzyzowki? Abo to ze dziecko ma wlosy brazowe a reszta wlosow na ciele jest jasniutka. I znam taką osobę osobiście.

Nikogo o nic nie posądzam ale zwracam uwage na oczywistość.Kazdy w obliczu takiej sytuacji,chocby wewnetrznie zada sobie jakies tam,pytanie…

Ogólnie zgadzam się, że włosy mogą w różnych miejscach mieć różny kolor, sama mam ogólnie na głowie i ciele brązowe włosy, a na rękach jasne :stuck_out_tongue: A brwi mam jasnobrązowe :wink:
W wersji gimnazjalno-licealnej włosy wszędzie powinny być takie same.
Ale jeśli rodzice mają jasne włosy (wszędzie), to nie ma opcji, żeby dziecko miało ciemne. Chyba że o czymś nie wiem, nie studiowałam genetyki :wink:
Z oczami jest podobnie, można wnioskować, jakie dziecko będzie miało oczy, ale tylko w zakresie jasne/ciemne, bo z dziedziczeniem odcieni już nie jest łatwo, tak np. u mnie w rodzinie pojawiają się czarne oczy, piwne, brązowe, ewentualnie niebieskie, a ja nagle mam zielone :slight_smile:

I dlaczego krowy sa laciate?

A Ty odrazu stwierdzilas ze to jest niemozliwe. A tak naprawde wszystko w genetyce moze sie zdarzyc,bo nie wszystko jeszcze do konca wiadomo.
Taka roznica kolorow wlosow rzuca sie w oczy i byc moze ta rodzina robila badania dna. Ja przytoczylam przyklad gdzie w rodzinie dziecko mialo ciemne wlosy a rodzice jasne a badania potwierdzily ojcostwo. Wiec jak najbardziej tak sie moze zdarzyc.
A co do dziedziczenia koloru wlosow to w przypadku rodzicow czarny blondyn powinni byc czarni albo blondyni,a pojawiaja sie brązowi,rudzi. W jednej takiej rodzinie pojawily sie dzieci. Troje i kazde z innym kolorem włosów,jedno brazowe,drugie blond a trzecie rude. A zeby bylo jeszcze ciekawiej kazde z nich ma inny odcien skóry.

1 polubienie

Bo kolor skóry w ogóle dziedziczy się dziesiątkami genów.
A co do koloru włosów i oczu, to nie wiedziałam, zawsze mi mówiono, że przy jasnowłosych (na całym ciele, a nie tylko na głowie lub farbowanych) rodzicach dziecko też powinno mieć jasne włosy :woman_shrugging:
Z odcieniami wiedziałam, że np. rude wlosy się dziedziczy jakoś inaczej, a określony odcień brązu, rudości, blondu czy czerni to już w ogóle loteria.

1 polubienie

Bywało i tak, że w białym małżeństwie urodził się Murzyn. I zdrady nie było.

O widzisz. Ja Ostatnio gdzies widzialam,ze parze urodziła się mulatka,czarne wloski ciemne oczka a rodzice jasne włosy,oczy oboje jasne albo jedno jasne a drugie ciemne.
W necie można również znalezć informacje,że na kolor włosów jak i ich budowe odpowiada ok 200genów.
Nasze geny również się mutują,dając przeróżne kombinacje.
Pewna dziewczyna urodziła się ruda,i była taka aż do szkoły średniej(w szkole sredniej farbowała się na blond),zauważyła,że wyrastają jej czarne włosy,kilkoma sie nie przejmowała,az na glowie miala wiecej czarnych wlosow niz rudych. Wygladalo to komicznie,brwii i rzesy jasne a na glowie czarne wlosy.

Dryfujące geny?

Ukryte