Muszę przyznać, ze tym razem moja sympatia abepe J. o kulture wypowiedzi zadbał

nikogo nie obraził…???
Oczywiscie oprocz wrednych okoliczności…

2 polubienia

Średniowiecze już nie wróci

1 polubienie

Cytuję biskupa Jędraszewskiego: - …często w dziejach naszej Ojczyzny pojawiali się ludzie, którzy za wszelką cenę obiecywanej im przez wrogów Polski władzy i panowania stawali się jej tragicznymi zdrajcami. Tak, zwłaszcza było w XVII wieku…
Święta racja dostojny biskupie, tylko “zapomniało” ci się dodać, że wśród tych zdrajców był zawsze cały ówczesny episkopat. Zwłaszcza od XVII wieku począwszy. Cały episkopat podpisał się pod I rozbiorem Polski. podobnie z dwoma pozostałymi. Szanownym biskupom w ogóle nie przeszkadzało to, że jeden z rozbiorców był luterańskim heretykiem, a drugi prawosławnym. Że o potężnych łapówkach nie wspomnę. Obiecano im, wszakże, że wiara katolicka pozostanie, a oni będą tym czym byli dotychczas.

Dodam jeszcze, że Watykan po I wojnie światowej stanowczo sprzeciwiał się odzyskaniu państwowości przez Polskę, ale to jeszcze pikuś, bo wielu polskich biskupów popierało ten sprzeciw. Szczególnie w Małopolsce. Zachowały się nawet treści kazań na temat Piłsudskiego i Legionów. Treści wstydu i hańby. “Wisienką na torcie” jest fakt, że kiedy jednak Rzeczypospolita odżyła ci panowie biskupi nagle stali się wielkimi patriotami. O innych "zasługach episkopatu nie będę pisał, bo lista jest zbyt długa.

Jeżeli ktoś tu uważa, że jest to mój atak na KK, zapraszam do merytorycznej dyskusji popartą historyczną wiedzą.

5 polubień

Święta (nomen-omen) racja! Wystarczy wspomnieć Prymasa Gabriela Podoskiego, który w 1768 przyczynił się do uchwalenia przez sejm delegacyjny praw kardynalnych i uczynienia z Rzeczypospolitej formalnego protektoratu rosyjskiego. W 1768 na Radzie Senatu głosował za wezwaniem wojsk rosyjskich w celu stłumienia konfederacji barskiej. Dodajmy do tego świecki i hulaszczy tryb życia i finalnie ucieczka z Polski do Francji z kochanką.

3 polubienia

Nie wchodźmy w szczegóły, bo, w sumie nie o to chodzi.
Mnie zawsze wkurza manipulacja historią. Takie coś, wszak niegodne jest kogoś takiego jak biskup. I tu można gorzko się tylko zaśmiać.

3 polubienia

Pamiętaj do kogo on mówi. To podobna publika do tych, którzy słuchaja TVPiS

3 polubienia

To ta sama publika.

1 polubienie

nie ta sama - tamta jest toruńska a ta małopolska.

1 polubienie

Tylko patrzeć jak w jedynie słusznej telewizji zaczną pokazywać jak robić dzieci.

2 polubienia

A niech pokazują. Popatrzymy sobie :stuck_out_tongue_winking_eye: :joy:

1 polubienie

Będzie ustawowy obowiązek patrzenia. :smiley:

1 polubienie

Jak to będzie ustawowy obowiązek, to schowam okulary i powiem, że zgubiłam i nic nie widzę. Jakoś tak antyrządowo jestem ostatnio usposobiona :joy:

2 polubienia

Nie biorę na poważnie takich wypowiedzi jak i też z ust pisowców ani innych przy korycie bo jakoś przez to zmierzamy do putinizmu co najmniej.

3 polubienia

Raczej okazuje sie, ze prawoslawie od katolicyzmu czesto niewiele dzieli…

1 polubienie

A jeśli arcybiskup miał cynk i daje znak, że nadchodzą ciężkie czasy dla mediów inne niż wiadomo jakie?

1 polubienie

Trzeba by było do niego zadzwonić i zapytać ale nie znam numeru :rofl:

A masz przynajmniej jakis przyzwoity zloty łańcuch ? Z czasów kiedy urzedowal jako metropolita w Łodzi legendy krazyly o jego chciwosci, jesli chodzi o ten metal.
Moze by przynete chwycil?

1 polubienie

Wygrzebię w necie numer do kurii krakowskiej ale obiecaj, że tam zadzwonisz. :smiley:

Złoty a skromny. :smiley:

2 polubienia

Wolałbym na jego prywatną komórkę.W kuriach to różnie bywa - nie będę im przeszkadzał i od kieliszka odciągał.