Na rozpoczęcie dnia?

Nie wiem, ale jak dla mnie portugalski jest najbardziej zgermanizowanym językiem romańskim zaraz po francuskim i brzmi całkiem ciekawie, a na pewno rytmicznie

@Antykwa , zachciewa Ci się rymu?

Więc pójdźmy Wszyscy do Rzymu :grin:
To karczma gdzie wszyscy

jedzą, piją, jointy palą,

Tańczą, swawolą

Ledwie karczmy nie rozwalą

Cha cha, chi chi, hejza, hola!
Barman! Podaj nam kolejnego jabola!

:stuck_out_tongue:

3 polubienia

portugalski ma w sobie coś tajemniczego i coś wspaniałego jak dla mnie. Jest po prostu niesamowitym językiem :slight_smile:

1 polubienie

Wolę starego Elizio :wink:

1 polubienie

z niemieckim to on nic wspolnego nie ma
gallego i portugalski z polnocnej czesci to prawie zywe skamieliny lacinskie.

1 polubienie

Wiem, że z niemieckim nie ma, ale francuski też niewiele, a jednak mimo wszystko języki te są zgermanizowane, a sam niemiecki podobnie jak włoski powstał nie wiem czy w XIX wieku czy później jako ustandaryzowane języki :wink:

co Ty za bajki opowiadasz?

2 polubienia

Ponoć najbliższy czystej łacinie jest język sardyński z wyspy Sardynia we Włoszech

sardynki strasznie smierdza przy smazeniu…

1 polubienie

Dobra jesteś, trochę plagiatu, ale co tam. image

1 polubienie

Język włoski na pewno powstał stosunkowo późno, a niemiecki chyba też, ale tutaj @birbant mógłby więcej powiedzieć, bo jak wszyscy wiemy państwa te były rozsypane i zjednoczyły się dopiero w XIX wieku

i co z tego, ze sie zjednoczyly? to juz sasiad z sasiadem nie rozmawial?

1 polubienie

Ale oni mieli swoje dialekty czyli oddzielne jakby języki! Podobnie niektórzy językoznawcy uważają niderlandzki za po prostu najdalej odległy dialekt języka niemieckiego

dialekt a jezyk to dwa rozne zagadnienia.

3 polubienia

Może tak, a może nie bo czasami ciężko jednoznacznie rozdzielić :wink:

A język baskijski jest największą zagadką skąd on się wziął :thinking: Wiem, że to nie język romański, ale co o nim sądzisz ?

Np Austriacy i Szwajcarzy mają swoje dialekty i chcąc tam mieszkać trzeba znać te dialekty bo oni w standardowym niemieckim mówić nie chcą :confused:

Chciałeś @Antykwa napisać:
Trochę wkładu własnego :wink:

Jak szaleć, to na całego.
Życzę miłej zabawy
Potem snu spokojnego :wave:

1 polubienie

takich jest wiecej, choc ten akurat jeszcze nie jest jezykiem martwym jak wiele innych.
pare slow, zeby tubylcy czuli sie docenieni znam.
zreszta nie jest taki straszny, a wino i zarcie maja smaczne, wiec dogadac sie da, sa z reguly dwujezyczni (hiszpanski) choc w domach najczesciej mowia po swojemu.

1 polubienie

Widocznie uważają, że ich język jest piękniejszy i wartościowszy haha :smiley: