No i nie będzie nam tu opcja niemiecka

po śląsku.

Ile jeszcze do wyborów?
Osobiście uważam, że samo uzasadnienie jest głupsze od jego autora. A jeśli chodzi o języki?
Różnica między gwarą a językiem jest dość płynna, ale akurat kaszubski i śląski jak dla mnie normę spełniają.
Co nie znaczy, że jezykiem urzędowym w Polsce jest polski literacki.
Ale co ja się tam znam???

A PiS jednak kontynuuje komunistyczną tradycję
glajchszaltowania wszystkiego i wszystkich.

3 polubienia

Szkoda nawet komentować co robi ten nieudacznik, taki prezydent to wstyd dla kraju.
image
Ręce opadają do podłogi.

5 polubień

Mnie jako hanysowi z dziada pradziada jest przykro. Uzasadnienie jest dość zawiłe. Nie wiem czy Duda ma rację. Wiem że uznanie języka śląskiego niewiele by podatnika kosztowało.

5 polubień

To jest po prostu sypanie piachu w tryby…
Te pustogłowy nie sa w stanie zrozumiec, że uznanie jakiegos sposobu porozumiewania się za jezyk nie umniejsza roli tego, który jest wiodącym.
Dwujezyczne regiony to na świecie rzecz normalna.
Z tego co wiem, na Śląsku za PRL byl zakaz tworzenia szkół ponadpodstawowych z niemieckim?
Formalny czy nie?
No cóż PiS tylko tradycję podtrzymuje.
A koszt? Kolego, ile się płaci za fanaberie ideologiczne panów w czerni?

2 polubienia

Anżej przeciw bo inni za.Mnie to nie przeszkadza ponieważ gwara śląska nie jest językiem.

1 polubienie

Tu można polemizować. :wink::rofl:

Jak pisałam, granica między gwarą a jezykiem jest dość plynna, ale?
Każdy język jest gwarą :rofl:
Kwestia zasięgu.

Może i tak.Mnie to obojętne ale Miodek siwieje już od tych “nowości”
“Proszę ode mnie nie wymagać udowodnienia, że może śląszczyzna jest odrębnym językiem, nie żądać jej kodyfikacji, bo to jest nonsens. Naiwność połączona z fanatyzmem - mówi językoznawca prof. Jan Miodek”

1 polubienie

A co z aborcją i obiecanymi zmianami? Umarła śmiercią naturalną? Bo zaraz w oświacie zostaną sami wodzowie żadnych indian, bo się kobiety boją rodzić…

2 polubienia

Miodek sobie :stuck_out_tongue_winking_eye: a życie sobie.
Kodyfikacja? Jeśli założymy, ze nie warto to po co ludzie odcyfrowuja przeróżne krzaczki i inne ślimaczki pozostawione przez inne (w tym wymarle) cywilizacje?
Nie ma tak “miodzio”, jezyk ewoluuje z szybkością przemieszczania się informacji i ludzi bedacymi jej nośnikami.
Mi chodzi głównie o “powód weta”, ktory to logiczny dla mnie nie jest…
Poza tym, co by nie (nomen omen) mówić jestem zwolenniczką różnorodności i jej zachowywania.
Zyje w kraju, gdzie jest oprocz castellano czyli oficjalnego hiszpanskiego są cztery oficjalne regionalne, kilka dialektow i iles tam odmian latynoskich.
I jakos w tym balaganie jest metoda…:stuck_out_tongue_winking_eye::smiley_cat:

2 polubienia

To w Polsce już ważnych problemów nie ma?

Ale, faktycznie samo uzasadnienie Dudy jest mocno niezasadne by nie powiedzieć dosadnie.

2 polubienia

Anżej to dureń.Dlatego tak uzasadnia.Proste jak drut.
Idę umyć aszynbecher bo nie ładnie pachnie…

2 polubienia

On teraz wykonuje polecenia niejakiego Masztalerka nazywanego “viceprezydentem”.

1 polubienie

to jestem?