No to przed bitwą pod Grunwaldem w Historii na Szybko skrótowa wersja historii Zakonu Krzyżackiego :)

Spoko. Nie jestem materialistą, ale za to leniem niepomiernym. jak się zbiorę, to odpowiem. :grin:

4 polubienia

Ale gość wyraźnie jest tu dla twojej wiedzy. Daj mu swój nr i tyle:P

Ma. :grinning:

4 polubienia

tradycyjnie oczekuj wiedzy innych ale nie jednej osoby. Nie rób roboty kimś innym.

:joy: :joy: :joy: gratulacje :innocent:

2 polubienia

Po prostu wyjątkowo cenię sobie wiedzę @birbant :wink:

Pogłoski o mojej wiedzy są mocno przesadzone.

1 polubienie

Może i tak, ale z racji wieku i twoich zainteresowań i tak są dużo większe niż kogokolwiek tutaj na pytamy z dziedziny historii :wink: Wiadomo - nikt idealny nie jest

2 polubienia

Kolejny odcinek o historii Zakonu Krzyżackiego, a my dalej nie słyszymy twoich opinii i komentarzy :wink:

A Tu inny ciekawy materiał o ciekawych formacjach …

1 polubienie

Takie sobie.

Przed laty bardzo interesował mnie ten historyczny aspekt i wygrzebałem o wiele więcej.
Poza tym brak tu bardzo istotnych informacji. Ale to tak jest, gdy w 20 minutach chce się zamknąć historyczny temat. Tak się nie da. W sumie po tym filmie, jak ktoś nie zna historii, nadal jej znać nie będzie.

1 polubienie

Ale na pewno lekko liźnie i przypomni sobie temat :wink:

Do tego tematu to ja mogę tylko dodać zagadkę, którą już kiedyś miałem w jakimś tam niedoszłym quizie zadać.

Kto z Was wiedział do kiedy istniał Zakon Krzyżacki.
Birbanta nie pytam :sunglasses:, sorry brachu.

Przyznaję się bez bicia - nie wiedziałem. Teraz już wiem.

3 polubienia

Do dzisiaj istnieje Zakon Krzyżacki :wink: Chociaż jest to już śmieszna organizacja :wink:

Trochę jak Watykan obecnie w porównaniu do Państwa Papieskiego w średniowieczu, gdzie istnieje do dzisiaj …

Może i śmieszna, ale mistrz krzyżacki spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, prezydentem Litwy, Mołdawii, Rumunii i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego …

AR-307169934

3 polubienia

Ciekawe co negocjowali XD :crazy_face: :dizzy_face: :roll_eyes: :face_with_monocle: :upside_down_face: :wink:

EDIT: Sprzedarz wojwództwa Warmijskomazurksiego xd ?

2 polubienia

Tu może nieco więcej na ten temat

3 polubienia

Zniknęło państwo krzyżackie, a nie zakon. Niestety, to państwo, które powstało na zgliszczach państwa krzyżackiego było nam wrogie nadal i stało się głównym rozbiorcą w kilka wieków później, do czego i sama Rzeczypospolita się silnie przyłożyła. Co ciekawe, potomkowie pruscy Zakonu na wskroś katolickiego przekształcili się w ośrodek europejskiego protestantyzmu, a sam Zakon Krzyżacki Najświętszej Marii Panny pozostał przy katolicyzmie. oczywiście emigrując z Prus.
Środkowe i wschodnie Prusy już protestanckie połączyły się z Brandenburgią i zaczęły rosnąć w potęgę. Do tego połączenia dopuścił polski król, Jan Kazimierz. Ale to już inna bajka jest.

Ciekawostką jest to, że pod Wiedniem spory oddział Zakonu Krzyżackiego walczył z Turkami pod wodzą polskiego króla Jana III Sobieskiego.

4 polubienia

A jaki był i jest sens kontynuacji tego Zakonu ?

Ponoć hitlerowcy korzystali z roszczeń tego Zakonu czy coś takiego w ataku na Polskę (dobrze pamiętam ? Bo mogło mi się coś pochrzanić :/)

taki sam jak i innych zakonow, ktore po utracie znaczenia militarnego stawaly sie towarzystwami wzajemnej adoracji z ambicjami politycznymi. zachowanie tradycji? Kosciol rzadko bywa sentymentalny, ale lubi przypominac o swoich dawnych przewagach, zwlaszcza wobec laicyzacji zycia spolecznego.

1 polubienie