Nowy konkurs - zaczynamy rozgrzewkę

A tak niewiele brakowalo…

2 polubienia

Ranking po XLIII ROCK z dn. R.17.06.2024:

  1. Bingola 42p
  2. ihtiel 34p
  3. collins02 25p
  4. okonek 22p
  5. Gra 21p
  6. ZiraaeL 8p

Następne rozgrywki przewiduję 20.06.2024 w czwartek o godz. 21.00

3 polubienia

zajęło nam to ponad 1,5 h. gdy jest więcej osób zabawa toczy się szybciej.

1 polubienie

Rzadko schodzilo ponizej półtorej godziny - a i tak rozgrywamy cztery rundy.

2 polubienia

Tak, bo w puli jest więcej szans na “rozdanie” czyli tych pierwszych.

2 polubienia

20.06 wypadnie wyraz 6 liter.

2 polubienia

Jeszcze tak pod górę nie miałem,od samego początku…

3 polubienia

Raz na wozie raz pod wozem
…takie życie…
:wink:

1 polubienie

Eee tam…Nie lubię takich ogólników.Nie powinienem dzisiaj siadać mając idiotę w pracy na szkoleniu i jeszcze próbując oglądać jednocześnie mecz.
A do tego po raz pierwszy pojawia się słowo którego nie znam…
Nie mówiąc o tym ze w jednym rozdaniu, nie było wiadomo ile jest szans.Albo coś przeoczyłem…
Dość :roll_eyes:

1 polubienie

Kiedy ogólnik sam ciśnie się na usta. Tym razem : siła złego na jednego.
Sprawdź sobie dokładnie w necie ten przetak. I na obrazku zobacz, bo nie jest to jakiś super rzadki wyraz.

1 polubienie

Ale ja wierze ze to słowo istnieje.Nie mam więc czego sprawdzać bo wtedy bym udowodnił ze “węszę spisek”.No wybacz… :joy:
Po prostu pierwszy raz słyszę i nie mam co do tego wątpliwości.Jakies sito…Sorry ale o tyle mi się to nie podoba ze można zacząć wstawiać coraz więcej słów tego typu i masz jak w banku ze kolejne osoby będą odpadać z tego samego powodu.Sa setki dziedzin w których pojawiają się terminy czy słowa których nie znamy…
Z drugiej strony,moze być tak ze tylko ja o tym nie wiem… :dizzy_face:

1 polubienie

Przyczyna typu :“węszę spisek” nawet nie wpadłaby mi do głowy, ale za to natychmiast zrozumiałabym powód: słowo nieładne. Kiedyś w quizie nie znałam słowa “septuaginta”, które było odpowiedzią na jakieś pytanie. I nawet tego słowa nie “ustrzeliłam”, ale tak mi się spodobało, że zapamiętałam je, mimo, że znaczenie tego wyrazu znam niedokładnie (umyka mi ciągle). Ale sam wyraz jest ładny. Nie to, co jakiś tam przetak. :grin:
…Tak samo zapamiętałam wtedy rasę psa “samojed”. Ale to już nie dlatego, że wyraz ładny, ale pies śliczny. Nie tylko szczeniak ale i dorosły.

2 polubienia

Dam Ci taki przykład czegoś co wczoraj jeszcze, natychmiast przyszło mi do głowy.
Co by się działo gdybym ja dawał wyrazy i wpuścił tutaj słowo"asagaja".Załóżmy ze jest w słowniku.Powinno,skoro pojawiło się w Tomku na Czarnym Ladzie…
Nikt by pewnie nie wiedział a ja to akurat kojarzę z dzieciństwa gdy się tym interesowałem.To rodzaj długiej włóczni afrykańskich plemion,w tym Masajów.
To tylko przykład ale pokazuje ze można wejść w dziedziny poza jakimkolwiek zainteresowaniem czy wiedza niektórych uczestników.I tak było ze mną bo doprawdy, w życiu nie interesowałem się sitami nawet przez 30 sekund.

1 polubienie

He he… to chyba zależy. Słowo przetak jest bardzo znane. U mnie w domu mąka z torebki do dzieży była przesiewana właśnie przetakiem a nie sitkiem. To takie coś, co na obręczy z łuby ma rozpiętą gęstą siateczkę. Są i przetaki służące do innych celów (na budowie) i wtedy mają duże oczka i nie są tak gęste jak te do przesiewania i napowietrzania mąki. Collins, to naprawdę nie jest “wyszukany”, ale taki raczej codzienny wyraz, tak samo znany jak np. maszynka do mielenia. :grin:

1 polubienie

Jak lubisz makaron to slowo durszlak pewnie znasz?

1 polubienie

Nie jest łatwo, nie jest.
Wszyscy co tu startują, są dobrzy w te klocki…
Co do wyrazów, to są one wybierane z puli wyrazów dozwolonych do gier.
Link podałem wcześniej, ale na życzenie mogę przypomnieć.

1 polubienie

A przypomnij :smile:, bo uczciwie mówiąc przegapiłam.
A jeszcze w kwestii formalnej - liczba mnoga? Nie miało to wiekszego wplywu, wręcz wzbogaciło o jedną litere, ale kolezanka Gra użyła “drony” ?

1 polubienie

Collins02, od kilku miesięcy podaję zasady, jakie rządzą w tej zabawie przy doborze wyrazów. Te zasady są jasne i wyraźne. Proszę więc, byś uważniej czytał.
Podany przez Ciebie przykład to zły przykład.
Wyraz asagaja nie występuje we wspomnianym juz przeze mnie kilka razy słowniku, (sjp.pl - słownik języka polskiego online wyrazów dopuszczonych do gier), więc z pewnoscia tu bym go nie przytoczył.
Tak więc nie można ot tak sobie w pewne dziedziny wejść z wyrazami. Ja się do tego stosuję. Za to wiele razy było tak, że nie byłem pewien, czy podawane przez graczy wyrazy zaliczają sie do tych dopuszczonych do gier i je sprawdzałem.
Ten Twój jak widzisz nie wystepuje.

Nasuwają się kolejne pytania:
Jakimi kryteriami mam się kierować, by wszyscy byli zadowoleni z wyrazów?
Mam stworzyc ich pulę i podać?
Napisałeś załóżmy, że asagaja jest w słowniku. Pytam się jakim?
Historii Afryki? Etnograficznym?
No, ale jak napisalem juz nie jest.
Czy tak prosta reguła mówiąca, że wyraz musi występować na stronie sjp.pl jest niewystarczająca?
To proszę podaj prostszą.

1 polubienie

Liczba mnoga. Pisałem na początku zabawy, że l mnoga jest dopuszczona aczkolwiek ja będe się starał jej unikac. Dlatego stosuję wyrazy w liczbie pojedynczej, ale…
No własnie.
Niektóre polskie wyrazy mają tylko formę l mnogiej jak n.p. spodnie, gacie, pantalony etc. Dlatego dałem sobie spokój z klasyfikowaniem wyrazów na takie które maja tylko forme mnoga i na takie które wystepuja w obu formach. Po to, by nie komplikowac zasad. Tak więc jak ktos wpisuje wyraz w formie l mnogiej, traktuje to jako chęć sprawdzenia info o jakichś literach czy sà czy ich nie ma, no bo musze je kolorowac lub nie. Wyraz w l mnogiej jest dozwolony, ale ja takich do hasła do rozwiązania nie podaję. Dotychczas takiego nie było. Pisalem o tym jak wspomnialem gdzies na początku.
Zdaję sobie sprawę, ze powinien tu być napisany regulamin. Ale zapewniam, jaki by nie został napisany, zawsze da sie stworzyc pytanie, którego ten regulamin wystarczająco precyzyjnie nie obejmie. I co wtedy?

1 polubienie

Nie rozumiemy sie…Podalem przykład na to że coś może wykraczać poza powszechnie znane,używane słowo…Moja strata że nie znałem-przecież od pierwszego zdania jeszcze w czasie gry,co możesz sobie sprawdzić,zgodziłem sie ze swoistym pechem.I nic ponadto.
Asagaja napisałem ze powinno byc w słowniku bo jest w książce.Widać,zły tok myślenia ale to nie ważne!
To przykład na wystąpienie słowa z poza kręgu powszechnie używanych.PRZYKŁAD,dla mnie słuszny bo jak juz pisałem,nie znam słowa i nigdy nie używałem…Mogłem nie wspominać o słowniku…
I cała ta rozmowa to tylko small talk a nie skarga a jesli skarga to na pecha…

1 polubienie