Nowy konkurs - zaczynamy rozgrzewkę

Czyli nie tylko rzeczowniki i to pospolite!

1 polubienie

Brałem taką możliwość pod uwagę, ale wyobrażając sobie tą grę widziałbym ją wtedy znacznie “zakamuflowaną”, nie będzie w takim stopniu widowiskowa i znacznie straci na oglądalności. Mając ponad 20 liter jest wystarczająco sporo miejsca na setki wyrazów - na tyle dużo, by sobie aż tak bardzo nie przeszkadzać, tym bardziej, że nie sądzę, by udało się znaleźć tu więcej niż 5-7 osób do gry. Na tej stronie tak naprawdę to ludzie nie lubią się bawić w gry słowne i nie będę pisał dlaczego, bo nie miejsce tu na takie wnioski.
Jeśli jednak moje rozumowanie jest błędne, mam już przygotowaną pewną odmianę tej zabawy, którą zrobimy w 2025 roku na przykład grając o Małego Księcia lub jeszcze jakieś inne dzieło.
Jestem jak najbardziej otwarty na takie eksperymenty i nie wykluczam, że następną zabawę zrobimy jak sugerujesz.

1 polubienie

Oczywiście że nie. Jednak jak dasz wyraz ŚPIĄC - dostaniesz za niego tylko 2 punkt a jeśli napiszesz go wspak ,to tylko 1. Dlatego lepiej takich wyrazów unikać. Ale możesz takiej możliwości nie mieć i zostaną Ci literki tylko na taki dziwaczny wyraz …
Będzie wesoło, zobaczysz.

1 polubienie

Jeszcze jedno pytanie: Skoro wysyłamy publicznie, to jeśli podam wyraz, który ktoś użył ale np. 2 pion, a ja go użyję np. w 1 pion, to jest to wyraz :odpisany? Wyraz tak, ale położenie nie, więc jak? Liczy się jako mój, czy jako spapugowany?

Nasunęło mi się kolejne pytanie: ile razy można użyć konkretnej litery? Np ZARAZA, ma 3A i 2 Z - może tak być? Czy tylko po jednej literze z zestawu?

1 polubienie

Będzie można maksymalnie “ściągnąć” 3 wyrazy. Za spapugowane też będą punkty. Być może brzmi to teraz niewiarygodnie, ale zapewniam, że ten aspekt nie będzie miał wielkiego znaczenia mimo, że teraz się wydaje inaczej.
By nie być gołosłownym, zapodam przykład:

Oto diagram do krzyżówki. Była ona publikowana na moim blogu 20.10.2021, Ty też ją rozwiązałaś:

Screenshot 2024-08-02 at 22-21-57 Post Edytuj

Tutaj są hasła, kolejność przypadkowa:
Kształt nadawany kamieniom szlachetnym przez obróbkę
Angielska Zuzanna
Jezioro w Pakistanie na płn wsch od Mianwali
Ceramiczny wyrób do wykładania pieców
Nazwisko prowadzącego „Jeden z Dziesięciu”
Mediolan dla Anglika (wspak)

Teraz spróbuj z tych liter stworzyć inną. Albo daj tylko trzy wyrazy takie same a trzy inne, nie będzie to łatwe. Lepiej będzie całkowicie taką krzyżówkę ułożyć od nowa niż ściągać jakieś trzy wyrazy.

Tak na marginesie, tu też układało się potem z tych liter kalambur. No i też go rozwiązałaś.
To taki tylko przykład zadania, jakie będzie jesienią. Można sobie na nim pokombinować z innymi wyrazami.

1 polubienie

Czyli Ty nie podajesz zestawu liter, tylko najpierw trzeba ją rozwiązać! OK!

I wyrazu już podanego lepiej nie używać, mimo, że byłby na innym miejscu. OK!
Nie chodzi mi o ścianie od kogoś wyrazów, ale o to, że sama mogę na taki sam wyraz wpaść i muszę kontrolować, czy ktoś go już gdzieś nie użył, tak?

Jeśli wyślę rozwiązanie, a później wpadnę na lepsze, to mogę poprawić. A co jeśli powtórzę wtedy “swój” wyraz, to też będzie “odpisywanie”? Albo zmienię tylko jedno słowo?

1 polubienie

Zanim zdecydowałem się na tą zabawę, obserwowałem różne kombinacje i jeśli na przykład ściągniesz od kogoś 3 wyrazy (lub od siebie) to jest niezmiernie trudno stworzyć tak krzyżówkę, by trzy następne wyrazy były inne. Zapewne jest to możliwe, ale Ty mając do dyspozycji już tylko 6 liter zapewne sama się zorientujesz, że lepszych wyrazów nie wymyślisz, no chyba, że ktoś, kto lepiej kombinuje i szuka takie wyrazy znajdzie, ale właśnie o to chodzi, że ma wygrać lepszy. Wpisz sobie n.p. trzy poziome wyrazy w powyżej podany schemat, zostanie Ci tylko 6 liter (w pola 6, 7, 8, 14, 15, 16). Łatwo się zorientujesz, czy uda Ci się tak w nie wpisać litery, by uzyskać całkiem inne (i lepsze) wyrazy od tych by ułożyć nową krzyżówkę. Tu czas nie będzie odgrywał aż tak wielkiej roli jak przy ROCK-u, więc będziesz go miała na to, by sprawdzić różne kombinacje.
Uwierz, przerabiałem to.

1 polubienie

Podam wszystkie litery, zadaniem graczy nie będzie rozwiązanie krzyżówki a jej ułożenie. Wcześniejszy tu diagram dałem jako przykład, jak może taka krzyżówka wyglądać i by można sobie z tych liter ułożyć inne wyrazy by się przekonać jak to w ogóle działa. Oczywiście pod warunkiem że ten powyższy przykład ktoś rozwiąże. Sam rozwiązania nie podałem, bo rozwiązań zadań z bloga nie podaję.

1 polubienie

Dzięki, mniej więcej wszystko jasne. Czas jednak pewne znaczenie ma :slight_smile: Czas na rozwiązanie - miesiąc,
To będzie jednorazowa zabawa, czy np. comiesięczna przez jakiś czas?
P.s. już doczytałam: tylko 1 krzyżówka :slight_smile:

1 polubienie

Na to pytanie odpowiem takim przykładem.

Zakładamy, że właśnie zaczyna się konkurs.
Podaję litery: AALKOSSSU

Należy te litery wpisać w ten diagram:

3X3

Ja na przykład ułożyłem tak:

L U K
O S A
S A S

Wyrazy poziome: LUK 4 p OSA 4 p, SAS 4 p
wyrazy pionowe: LOS 4 p USA 3 punkty ( bo to nie jest rzeczownik pospolity) KAS (wspak SAK) 3 punkty, bo użyłem wspak. Razem 22 punkty.

Teraz, jeśli ktoś z podanych liter wpisze lepsze wyrazy, mające więcej punktów, będzie lepszy ode mnie.

1 polubienie

Na razie zrobimy doświadczalnie zabawę z taką jedną krzyżówką, druga jest też w przygotowaniu, ale najpierw zróbmy tą pierwszą no i na Żuki też muszę mieć czas …

1 polubienie

Zupełnie zapomniałem. Dla kolegi @collins02 była też wczoraj z okazji wygranej przygotowana piosenka, ale trafić w jego gust z moim podejściem do muzyki … To już łatwiej chyba znaleźć pięcionożną żabę!
Zapodam to, co już tu kiedyś załadowałem, ale przeszło bez echa.
Jak mu się nie spodoba, trudno, łapy sobie nie utnę.

Ale miała być, to niech będzie.

3 polubienia

Zaraz po kolei
Ma byc alfabet i ograniczenie typu scrabble?
Czy symetria z dawnych krzyzowek w Przekroju ?

1 polubienie

Dałem przykład z szablonem 3 x 3?

Dałem.

Proszę sobie wypróbować z 9 literami.

Gdzie ja pisałem o alfabecie ??!

Hmmm…To jedyne nagranie ześcieżki dzwiękowej do tego świetnego filmu,którego nie lubie.Nie znam także The Holy Modal Rounders którzy to wykonywali…A byłi popularni i cieszyli sie uznaniem krytyki…Cóż,nie da się łyknąć wszystkiego.A ja ich płyt w Polsce nie widziałem…Jakby ich nie było…

1 polubienie

Nigdy takich zabaw nie przerabiałem ale widze że jest diagram i hasła.Jak w krzyżówce.Znam 3 odpowiedzi to je gdzieś tam wpiszę…
Ale Ty mówiłeś że bedziemy dysponować tylko określoną liczbą liter a nie calym alfabetem.Teraz i tak to bez znaczenia bo trzeba znac odp. na hasla.
Zakładam więc że czegoś nie rozumiem…

1 polubienie

Litery będą podane, nie CALY alfabet. Nie będzie haseł do krzyżówki, więc nie trzeba będzie jej rozwiązywać, tylko układać w krateczki podane literki.

No przeciez wyżej podał przykladowe hasla…I ja te krzyżowke rozwiązałem.

Poziomo:
1.Sznuk
9.szlif
17.Namal

Pionowo:
1.Susan
3.nalim
5.kafel

1 polubienie

otrzymałam wiadomość od automatu, że wpis nie może być pusty, a chciałam wysłać tylko cytat.