Obcy, ósmy pasażer?

W naszych organizmach żyją różne bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. Jak myślicie, jaki procent komórek w naszym ciele to nasze, swojskie komórki homo sapiens, a jaki procent stanowią komórki obcych organizmów?

4 polubienia

Świetna, pamiętna scena.
Nie wiem. To wiedzą nasi stwórcy :wink:
https://m.youtube.com/watch?v=r9fraIjbQmk

W organizmie ludzkim żyje średnio około 2 kg przeróżniastych bakterii. Na szczęście zdecydowana większość z nich, to pożyteczne mikroby.

3 polubienia

A w tych dwóch kilach różnistych bakterii, żyje jeszcze ze 20 deko różnistych jeszcze mikrobszych żyjątek, a w tych jeszcze mikrobszych, żyje 2 gramy…, et cetera… :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

Tak wagowo?
Zalezy od tuszy, u chudego to pewnie polowa a i to po zrobieniu kupki. :face_with_monocle::wink:

2 polubienia

Ja bym stawiala na wiecej niz 2 kg.

2 polubienia

Jesteś przekonany, że piszesz o scenie ze Space Balls? :rofl: :rofl: :rofl:

Z oryginalnego obcego.

1 polubienie

No właśnie, źródła rządowe twierdzą, że 2-3% naszego ciała to obce organizmy. I jak tu się dobrze czuć? Chyba pójdę wypić sobie kefir. :wink:

3 polubienia

ja sie czasem zastanawiam czy moja watroba i zoladek juz nie wystapily o autonomie? :smile: dwunastnica jeszcze sie troche zastanawia…

2 polubienia

W statystycznie przeciętnym organizmie człowieczym jest coś około tylu bakteriów. Niestety nie wziąłem pod uwagę, że jest całe grono osobników ponadprzeciętnych wagowo.
Wybaczcie proszę grubasy, że Was pominąłem. :smiley:

4 polubienia

Wrotki (drobne zwierzątka morskie) rozmnażają się głównie dzięki partogenezie (dzieworództwo) - jest to de facto klonowanie, które nie zapewnia różnorodności genetycznej i sprawia że stworzenia te są bardziej narażone na negatywne zmiany w środowisku - ale jak to stwory harmonijne wymyśliły patent: zjadają glony i grzyby, których DNA wbudowują we własne. Kto wie co ludzie sobie przyswoili od początku swego istnienia.

3 polubienia

@okonek Czyli nie trzeba się odchudzać z tych 2 kg naddatku? :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 polubienia

Na pewno przyswoilismy wiele wirusow i prionow. A ewolucja dziwnymi sciezkami chodzi.
Zawsze mnie fascynowalo morskie stworzenie zwane zeglarzem portugalskim.
Ani to organizm ani zlepek komorek.

2 polubienia

2 kg to butelka wody? Zeby przed obiadem innych skojarzen nie podawac :wink:

1 polubienie

Od tego filmu, ALIEN, przestałem oglądać filmy SF. Nie dla mnie takie sceny.

A co do obcych żyjątek to nasz organizm składa sie z tak ogromnej ilości osobistych komórek, że te obce naleciałości to chyba pomijalny liczbowo procencik. Oczywiście liczbowo bo funkcjonalnie bardzo je poważam i szanuję.

4 polubienia

Wcale ich tak malo nie ma.
Drobnoustroje to roznie, zalezy czy nie probuja wydostac sie z miejsc gdzie sa pozyteczne - jak np. E. coli.
Gorzej jak jakies nieco bardziej rozwinete ewolucyjnie sie przyczepia - od pierwotniakow po robale.

3 polubienia

@okonek Bardzo interesujący organizm ten żeglarz. Poczytałam trochę o nim.

2 polubienia

Może tak mało nie ale te 2 kg mnie nie przekonują.

1 polubienie

Czucie i wiara silniej mówi do Ciebie niż mędrca szkiełko i oko? Jak do antymaseczkowców? :wink:

2 polubienia